Скільки Москва витрачає на армію

1 коментувати
Упевнено обігнавши Саудівську Аравію, яка перемістилася на четверте місце, Росія виявилася третьою за розмірами військових витрат

Росіяни можуть привітати себе з ще одним чудовим досягненням, яке не може не наповнювати патріотичну душу законною гордістю. РФ впевнено посіла третє місце, пропустивши вперед лише США і Китай. На жаль, не в інноваціях і проривних технологіях, не в продуктивності праці та розмірах валового внутрішнього продукту. Упевнено обігнавши Саудівську Аравію, що перемістилася на четверте місце, Росія виявилася третьою за розмірами військових витрат, за версією Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем миру (СІПРІ).

За підрахунками шведських дослідників, Москва витратила $69,2 млрд (США витратили $611 млрд, Китай — $215 млрд). Однак, пропустивши вперед Вашингтон і Пекін за абсолютними показниками, Росія впевнено обігнала їх частини національного багатства, яка витрачається на оборонні цілі. РФ витрачає 5,3% ВВП (на думку авторитетного експерта Василя Зацепіна, цей відсоток ще вищий – 5,7) США — 3,3 %, Китаю — 1,9%.

Тут слід зробити кілька застережень. Насамперед, підрахунки СІПРІ робляться за досить складною формулою і відрізняються від офіційних даних, згідно з якими Росія витратила в 2016 році на оборону 3,88 трильйона рублів (4,7% ВВП). Крім того, стрибок військових витрат, відзначають знаючі люди, стався наприкінці минулого року, коли Мінфін вирішив оплатити борги підприємств банкам, що утворилися з 2011 року в результаті виконання програми переозброєння. Тоді військовий бюджет отримав додатково 800 мільярдів рублів.

Так чи інакше, практично кожен четвертий рубль федерального бюджету витрачається на військові цілі. Це в рази перевищує видатки на освіту і охорону здоров'я (велика частина витрат на ці сфери покладена на регіони, у яких часто просто немає необхідного обсягу коштів). При цьому гігантські військові видатки на перший погляд виглядають цілком виправданими. Приблизно 45% йдуть на утримання Збройних сил — ми ж хочемо, щоб військова кар'єра була престижною, щоб офіцерський корпус вливався в середній клас, а нижні чини жили б у нормальних умовах і нормально харчувалися. 55% — на оборонне замовлення. І це виглядає цілком розумним: не може наша армія жити з озброєннями і військовою технікою, випущеними 30-40 років тому.

Практично кожен четвертий рубль федерального бюджету витрачається на військові цілі

У цих міркувань є одна очевидна вада. Витрати в $69 млрд обґрунтовані, якщо вважати обґрунтованою чисельність Збройних сил майже у два мільйони осіб (з них один мільйон військовослужбовці). Але нікому ще не вдалося пояснити, навіщо 140-мільйоннії Росії, де кількість працюючих неухильно скорочується через демографічні проблеми, тримати під рушницею мільйон осіб. Коли запитуєш по це в офіційних осіб, у відповідь слідують пояснення, що наша країна дуже велика, цілих одинадцять часових поясів, і що у нас дуже протяжні кордони.

Але вже багато років ніхто не збирається захищати вітчизну, заміщаючи військові з'єднання вздовж кордону. З'явилися ефективні засоби доставки військ і здатність до швидкого розгортання. Дивними виглядають і аргументи про те, що збройні сили мільйонної чисельності є, мовляв, обов'язковим атрибутом великої держави. Ті, хто їх висуває, не дають відповіді на питання, чи є великими державами Велика Британія (з чисельністю армії в 187 тисяч осіб) або Франція (220 тисяч). Насправді мільйонну чисельність російських Збройних сил можна пояснити тільки тим, що Кремль збирається поодинці протистояти Північноатлантичному альянсу. Спроба вирішити це завдання знищила свого часу радянську економіку...

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.