Сирійське диво Сергія Лаврова

5 коментувати
Міністр на відмінно зіграв свою партію. Адже очевидно, що головна мета Росії – змусити американців з собою розмовляти

Із Сирії надходять суперечливі повідомлення про те, чи діє перемир'я, та чи домовилися глави дипломатичних відомств Росії та США. Якщо вірити вітчизняному Міноборони, то припинення вогню загалом дотримуються. Сирійські правозахисники, які  базуються в Лондоні, навпаки, повідомляють, що десятки людей загинули в результаті нальотів авіації режиму Асада.

Треба сказати, що тільки диво може зберегти це перемир'я. Секретні угоди, досягнуті Сергієм Лавровим і Джоном Керрі, хоч би що вони фіксували, вже зараз можна назвати унікальними. Тому що вони вимагають надзвичайно високого ступеня співпраці між тими, у кого нульовий рівень взаємної довіри. Наступного дня після підписання міністри оборони Росії і США обмінялися зубодробильними заявами, звинувативши один одного в підриві світового порядку. «Саме США разом із західними партнерами, починаючи з Боснії та Косова і закінчуючи Іраком та Лівією, послідовно руйнували базові основи існуючого світопорядку», — заявив Сергій Шойгу. Він зауважив також, що «наступаючи на граблі в Іраку, Афганістані, Лівії, інших країнах, американські колеги не роблять жодних висновків».

І це при тому, що буквально найближчим часом підлеглим Шойгу і Картера належить створити спільний центр з підтримки режиму перемир'я і навіть приступити до спільних (або щонайменше скоординованих) авіаударів по районах базування терористичних організацій. Усе це передбачає обмін розвідувальною інформацією в реальному режимі часу, коли не вийде спеціально відредагувати так, щоб приховати одне від одного можливості та джерела своєї розвідки. Це вимагає такої міри довіри у взаємовідносинах, яких довгі роки не вдавалося досягти, наприклад, всередині НАТО, який лише через 60 років після створення зміг створити спільні розвідоргани.

Із Сирії треба виповзати: у будь-якому випадку нинішнє перемир'я не завершить громадянську війну

Більш того, Лавров і Керрі взяли на себе відповідальність за майбутні дії своїх сирійських союзників. Москва гарантувала, що режим Асада припинить бойові дії, Керрі зробив те ж саме відносно Вільної сирійської армії та низку інших угруповань «поміркованої опозиції». У цій ситуації і Асад, і його противники, напевно, почуваються відданими «старшими братами». І якщо ситуація стане критичною, зовсім не будуть вважати себе зв'язаними зобов'язаннями. Експерти гадають, здала чи ні Росія режим, чия виснажена шестирічною громадянською війною армія так і не змогла здобути перемогу на полі бою, незважаючи на потужну російську авіаційну підтримку.

У будь-якому випадку, можна констатувати, що Лавров на відмінно зіграв свою партію. Адже очевидно, що головна мета Росії – змусити американців розмовляти з собою. Це завдання було чудово вирішене. Барака Обаму змусили двічі (торік -  під час Генасамблеї ООН, цього року – на саміті G20) переговорити з Путіним. Не сумніваюся, що російське телебачення із задоволенням покаже російських і американських офіцерів, які сидять за комп'ютерами в одній кімнаті або наметі. При цьому лейтмотивом сюжету будуть запевнення, що американці без Росії обійтися не можуть. Однак тепер із Сирії треба виповзати: у будь-якому випадку, нинішнє перемир'я не завершить громадянської війни. Армія Асада виснажена. Рано чи пізно Кремль ризикує опинитися перед вибором: або піти з ганьбою, або почати наземну операцію. Попереднє перемир'я дало Путіну привід оголосити про часткове виведення авіаційного угруповання із Сирії. Можливо, нинішнє дасть привід для остаточного відходу, переклавши при цьому завдання авіаударів на стратегічні бомбардувальники.

Складніше пояснити, навіщо американцям знадобилося брати участь у цій угоді. Найбільш правдоподібною виглядає версія про те, що Обама не хоче покидати посаду найвпливовішої людини на планеті в умовах, коли в Сирії вибухне гуманітарна катастрофа, викликана бомбардуваннями Алеппо та інших населених пунктів. Тож у Сирії можна чекати тільки дива. Не дарма ж Сергій Лавров завчасно попередив про можливі провокації щодо зриву угоди. Знає, про що говорить.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.