Росія і США повернуть світ на початок 80-х

2 коментувати
Договір, підписання якого знаменувало закінчення першої «холодної війни», скасовують, коли починається друга. І здається, цей момент настав

Загалом, це цілком закономірно. Договір, підписання якого знаменувало закінчення першої «холодної війни», скасовують, коли починається друга. Як стало відомо американському виданню Politico, кілька впливових сенаторів виступили з ініціативою про вихід США з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, підписаного рівно тридцять років тому.

Дивуватися тут нічому. Протягом останніх років трьох американці досить делікатно говорили про те, що Москва порушує цей договір. Росія вимагала доказів порушень і висувала зустрічні претензії. Нарешті, в лютому заступник голови Об'єднаного комітету начальників штабів генерал ВПС Пол Сельва прямо заявив: «Росіяни розгорнули крилату ракету наземного базування, яка порушує і букву, і дух договору про РСМД». У ситуації, коли Росію прямо звинувачують в прагненні підірвати американську державу, поява пропозицій про вихід з РСМД була лише питанням часу.

СРСР і США підписали в 1987 році безпрецедентний договір, який не обмежував, а повністю ліквідував цілий клас дуже перспективної зброї - наземних ракет середньої і меншої дальності (від 500 до 5500 кілометрів). Ліквідація проходила на вкрай невигідних для Радянського Союзу умовах. Мало того, що вона знищувала в півтора рази більше ракет, ніж американці. Горбачов погодився ліквідувати новітню тоді ракету «Ока», яка за своїми характеристиками не повинна була потрапити під дію договору.

Протягом останніх років трьох американці досить делікатно говорили про те, що Москва порушує цей договір

Це була розплата за спробу домогтися стратегічної переваги: в кінці 1970-х СРСР розгорнув на своїх кордонах, а також у Східній Європі ракети «Піонер». І схаменувся тільки після того, як США розмістили в Західній Європі свої «Першинги» і «Томагавки». Радянські ракети могли досягти Бонна і Лондона, але не Вашингтона. А ось американські протягом декількох хвилин були здатні долетіти до Москви і Ленінграда.

Треба сказати, що тридцять років тому Горбачова критикували за РСМД. Через цей договір пішов з поста начальник Генштабу маршал Сергій Ахромеєв. Та й пізніше, в путінські часи, високі російські начальники періодично повідомляли американцям, що договір Росії невигідний. Мовляв, знаходиться РФ (на відміну від США) в оточенні держав, що володіють ракетами середньої дальності. І не може їх стримувати через відсутність у неї таких ракет. Аргумент суто фальшивий. У Москви, як і у Вашингтона, колосальна перевага над іншими ядерними державами. Дві країни володіють понад 90 відсотками усіх ядерних озброєнь. І на це співвідношення ніяк не впливає те, що у когось є ракети середньої дальності.

Просто Кремль не відпускала ідея, що спокусила колись брежнєвське Політбюро - отримати нишком стратегічну перевагу над НАТО. Тим більше що для цього з'явилася і матеріальна можливість. Спочатку ракету «Іскандер» (нащадка невинно вбитої зрадником Горбачовим «Оки») оснастили боєголовкою, яка представляє собою крилату ракету. Розробники з усіх сил натякали, що при бажанні ракету цю можна запустити набагато далі дозволених 500 кілометрів. З'явилася крилата ракета «Калібр» морського базування. Експерти не виключають, що зрештою вирішено було створити наземний варіант.

Втім, як і у випадку з обвинуваченнями, у втручанні в американські вибори американці не пред'являють доказів порушень. Чим страшно радують вітчизняних пропагандистів. Мовляв, знову брешуть гади. Насправді після Криму і Донбасу у Росії така репутація, що немає потреби подавати докази і ризикувати джерелами. Які докази ще потрібні, коли головний начальник країни на блакитному екрані на весь світ розповідає, як Кримська Рада з доброї волі прийняла питання референдуму про приєднання до Росії. Він уже забув про озброєних людей без знаків розрізнення, які захопили будівлю парламенту і дозволили увійти тільки десятці людей, про яких було відомо, що вони схвалять що завгодно.

І держдеп, і Пентагон пручаються поки ініціативи сенаторів. Вихід з РСМД дійсно означає гонку ядерних озброєнь. США доведеться створювати ракетну зброю, якої у них зараз немає зовсім. Однак якщо створять і розмістять, це поверне світ на початок 80-х, коли «Першинги» були в кількох хвилинах льоту від Москви. Ті, хто стверджував, що РСМД не є вигідним Росії, можуть радіти. Як то кажуть, за що боролися...  

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.