Новий ультиматум. Що намагається довести Москва

6 коментувати
У Вашингтоні лише здивовано знизують плечима. Те, що РФ залишиться при своєму плутонії, істотним чином на стратегічну стабільність не впливає

3 жовтня Росія пред'явила Сполученим Штатам ультиматум. Від піндосів вимагали скоротити військову інфраструктуру і чисельність своїх військ у країнах НАТО, що вступили в альянс після 1 вересня 2000 року; скасувати «закон Магнітського» і закон «Про підтримку свободи України»; а ще — скасувати всі антиросійські санкції. Крім того, зажадали від Америки і контрибуцію, а саме: не тільки компенсувати збиток від санкцій, а також відшкодувати і втрати від запровадження контрсанкций, введених самою Росією. Можна було припустити, що Москва отримала якусь небачену зброю, яка негайно змусить американців з ганьбою капітулювати.

Проте ні, цей ультиматум міститься в законопроекті про припинення дії російсько-американської угоди про утилізацію надлишкової кількості збройового плутонію. Підписаний ще в 2000 році документ передбачав, що кожна зі сторін повинна знищити по 32 тонни збройового плутонію. Річ у тім, що в 1990-х роках обидві країни суттєво скорочували свої ядерні арсенали. В результаті чого й утворилася надмірна кількість плутонію — надзвичайно небезпечного радіоактивного елемента, «витік» якого може призвести до практично неусувних наслідків. Передбачалося змішувати плутоній з ураном і опромінювати в реакторах. Отримане в результаті паливо розраховували використовувати в атомних електростанціях. Росія мала намір створити міжнародний фонд, який і повинен був фінансувати утилізацію плутонію. Через 10 років після підписання документа був оформлений і додатковий протокол до нього, який вводив окремі процедури контролю, які, зокрема, надають гарантії того, що буде утилізуватися саме той плутоній, який витягнутий з боєголовок.

Слід сказати, що Росія просунулася далі США в цьому процесі. Якщо вірити чиновникам Росатому, вже побудований завод, який і повинен був виробляти паливо. Американці ж будівництво свого заводу призупинили і вирішили вести поховання плутонію у спеціальних сховищах. Ця обставина і стала приводом до того, що Кремль вирішив відмовитися від виконання угоди. Мовляв, ми плутоній ліквідуємо, а підступні американці зможуть витягти його і знову використовувати для виготовлення ядерної зброї! І ось тепер Росія теж має намір зберігати тонни своїх радіоактивних матеріалів.

Дипломатія, схоже, закінчилася зовсім. Розпочався безпробудний сон розуму

Претензії Кремля — відверто надумані. За договором СНО Росія і США можуть мати лише по 1550 боєголовок. А з складированного плутонію кожна із сторін може виробити аж 17 тисяч ядерних боєприпасів! Тобто Москва виходить з того, що США або вийдуть з цього договору, або будуть таємно його порушувати.

Очевидно, усвідомлюючи несерйозність подібних претензій, Кремль вирішив доповнити їх аргументом про те, що сталася «докорінна зміна ситуації в галузі стратегічної стабільності». Тут-то автори законопроекту підкреслюють, що Росія може зберегти угоду — якщо американці приймуть умови військово-політичної капітуляції. В іншому разі Москва, о жах, збереже всі свої тонни плутонію.

Схоже, в надрах президентської адміністрації функціонує спеціальний підрозділ, в завдання якого входить пошук договорів і угод з США, які ще зберігаються  у сфері безпеки. Для того, щоб відмовитися від них у максимально ідіотській формі. Зрозуміло, що у відповідь у Вашингтоні лише здивовано знизують плечима. Те, що Кремль залишиться при своєму плутонії, істотним чином на стратегічну стабільність не впливає. Ця угода — із зовсім іншої епохи, коли Росія і США співпрацювали в галузі зменшення ядерної загрози та ядерного нерозповсюдження. Адже дістатися до плутонію, що перебуває у сховищах, — заповітна мрія як терористів, так і диктаторів. І дотих, доки радіоактивні матеріали не знищені, така можливість (нехай теоретично) зберігається.

Зараз ми перебуваємо в ситуації нової холодної війни. І Кремль не просто відмовляється від спадщини періоду російсько-американської співпраці у сфері безпеки, але й намагається довести підвідомчому населенню, що Росія здатна заподіяти ого-го-який збиток Америці! Збиток настільки серйозний, що саме час пред'являти Штатам ультиматуми. Дипломатія, схоже, закінчилася зовсім. Розпочався безпробудний сон розуму.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.