На черзі — КНДР. Про нових союзників Кремля

3 коментувати
Росія опинилася поза колом нормальних країн. Тому найважливішим напрямком зовнішньої політики став пошук інших спілок. З іншими вигнанцями

Офіційна пропаганда захлинається від захвату. Російські дальні бомбардувальники Ту-22 і фронтові бомбардувальники Су-34 відтепер розміщуються на авіабазі Хамадан в Ірані. Ось він, очевидний доказ «вставання з колін», наші військові літаки щосили обживають «Великий Близький Схід», який ще недавно представляв собою заповідне поле для американських експериментів з демократією.

З військової точки зору переваги розміщення російської авіації в Ірані очевидні. Це явна економія палива. І головне, скоротивши в три рази маршрут до мети, Ту-22 можуть збільшити свій боєзапас до 20 тонн за один виліт. З цього випливає, що Кремль, який ще недавно з великою помпою віщав про успішне завершення сирійської операції і виведення більшої частини авіагрупи, сьогодні готується до тривалої війни. Можна тільки уявити масштаб бойових дій, під час яких кілька дальніх бомбардувальників щодня обрушувати на ворога по 20 тонн ракет і бомб.

У цьому випадку Москва вже точно піде по кривій доріжці, коли регулярна армія за допомогою технологічної переваги намагається домогтися перемоги над напіввійськовими формуваннями. Згадаймо, як американські «стратеги» безуспішно намагалися вбомбити в кам'яний вік непокірний В'єтнам, а їхні радянські колеги літали з Прибалтики наносити удари по цілях в Афганістані. Залишимо на совісті російських військових пропагандистів повідомлення про знищення нескінченних складів і командних пунктів бойовиків. Неважко передбачити, що масовані бомбардування призведуть до збільшення жертв серед мирного населення і, як наслідок, до поповнення загонів бойовиків тими, хто хоче помститися. Росія, таким чином, втягується в довгу війну, виграти яку немає жодних шансів.

Розгортання військ в Сирії стало відчайдушною спробою вийти з ізоляції

Інше важливе питання — фактичне укладення військового союзу з Іраном. Не варто обманювати себе міркуваннями про те, що розміщення іноземних військових баз заборонено місцевим законодавством і мова, таким чином, йде про щось тимчасове. Для забезпечення масованих дій бомбардувальної авіації потрібна відповідна інфраструктура. Як мінімум склади, куди треба завезти тисячі тонн боєприпасів. А також станції стеження, засоби зв'язку. Робити це на пару місяців — отже безглуздо витрачати сили і кошти, які начебто й хочуть заощадити, розміщуючи в Ірані бомбардувальники. Швидше за все, все це надовго.

Думаю, що саме довгострокову перспективу прямого військового співробітництва Москви і Тегерана мали на увазі в державному департаменті США, коли охарактеризували дії РФ як «невдалі» і такі, що викликають «жаль». Американці при цьому заговорили про можливе порушення резолюції Радбезу ООН 2231, пов'язаної з рішенням іранської ядерної проблеми. З Москви тут же послідувала жорстка відповідь. «Немає ніяких приводів підозрювати Росію в порушенні резолюції 2231, — заявив Сергій Лавров. — Ні поставки, ні продажу, ні передачі військових бойових літаків Ірану не відбувалося. Ці бойові літаки зі згоди Ірану використовуються для участі в антитерористичній операції в Сирії на прохання законного сирійського керівництва».

Між тим, американці мали на увазі швидше дух цього важливого документа. Нагадаю, що світове співтовариство довгі роки було більш ніж стурбоване тим, що така специфічна держава, як Іран, намагається створити свою ядерну зброю. Довгі роки йшла нескінченна гра в кішки-мишки, на іранській території виявлялися все нові об'єкти ядерної програми, про яких за порушення Договору про нерозповсюдження ядерної зброї не були оповіщені міжнародні контролюючі організації. Паралельно йшли болісні переговори з Тегераном. Проти Ірану довгий час діяли жорсткі санкції. Зрештою було укладено угоду, згідно з якою Тегеран брав на себе додаткові зобов'язання, які повинні гарантувати виключно мирний характер його ядерної програми. Натомість — поступово скасовувалися санкції. Але, будемо відверті, жодної довіри до обіцянок Ірану немає. Саме тому резолюції Радбезу ООН передбачали заборону на поставки озброєнь. Адже мова йде про вельми специфічну державіу яка живе за своїми власними правилами, що сильно відрізняються від загальноприйнятих уявлень про добро і зло, про те, що можна робити і чого не можна. Тегеран періодично обіцяє знищити Ізраїль. Тегеран було багаторазово і цілком доказово звинувачено у підтримці міжнародного тероризму.

Саме тому, як я розумію, американці пов'язують розміщення російських бомбардувальників з можливим порушенням резолюції Ради безпеки ООН. Сьогодні можна говорити про перші кроки до створення кількох союзів з російською участю. Я б назвав це союзом вигнанців. У середині 90-х у Москві гаряче обговорювалася теорія, згідно з якою роль Росії в майбутньому «світовому концерті» великих держав повинна полягати в тому, щоб представляти цивілізовану частину людства в переговорах з «країнами-вигнанцями», державами, чия поведінка як на міжнародній арені, так і щодо власних громадян поміщає їх в глуху ізоляцію. Теорія незабаром показала свою повну безперспективність. Авторитарні лідери країн-вигнанців — хто завгодно, тільки не ідіоти. Їм з самого початку було зрозуміло: якщо вже вступати в переговори з Заходом (що в перспективі означає створення прийнятних умов капітуляції), то їх варто вести без посередників.

Головне ж — Росія все більше сама перетворювалася на країну-вигнанця. Процес логічно прийшов до завершення під час української кризи. Анексія Криму, секретна війна на Донбасі, знищення малазійського «Боїнга» — все це поставило Росію поза колом нормальних країн. Розгортання військ у Сирії під приводом боротьби з тероризмом стало відчайдушною спробою вийти з ізоляції, змусити американців і їхніх європейських союзників знову вступити в діалог з Кремлем. Ті неохоче пішли на контакти, але характер їх не може задовольнити Путіна. Тому найважливішим напрямком зовнішньої політики став пошук інших спілок. З іншими вигнанцями. Цим можна пояснити раптовий спалах любові до турецького президента Ердогана, який перейшов до репресій проти освічених класів Туреччини. І ось тепер союз з теократичним Іраном. На черзі — Пхеньян?

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.