Ердоган і перемога Путіна у підворітті

12 коментувати
Тепер весь світ, що давно живе у 21-му столітті, буде спостерігати російсько-турецькі дипломатичні ігри в стилі століття 19-го

У Кремля трапилася чергова зовнішньополітична перемога. Турецький президент Ердоган начебто приніс-таки вибачення за збитий сім місяців тому російський бомбардувальник. Ці вибачення настільки важливі для Путіна, що витяги з листа турецького лідера було розміщено на сайті Кремля. Всі повинні були переконатися, що Ердоган, який так наполягав на своїй правоті в цьому конфлікті, був змушений врешті-решт здатися: «Я хочу ще раз висловити своє співчуття і глибокі співчуття родині загиблого російського пілота і кажу: вибачте». «У нас ніколи не було бажання і явного наміру збити літак, що належить Російській Федерації», - запевнив турецький лідер.

Ця перемога дуже важлива для Володимира Путіна. Вона доводить: не дарма три мільйони громадян країни позбулися звичного дешевого відпочинку в Туреччині. Не дарма дорогим росіянам довелося відмовитися від овочів і фруктів, які справно постачав на наші ринки південний сусід. В результаті санкцій Ердоган, який зарвався, схаменувся і приповз на колінах просити пощади. Точно так само буде, стануть запевняти кремлівські пропагандисти, з Європою, яка слабшає на очах і безвольною Америкою. Треба ще трохи потерпіти, і вони проковтнуть анексію Криму, подвиги російських відпускників на Донбасі. Не за горами час, коли антиросійські санкції будуть зняті.

Конфлікт з Туреччиною, що тривав сім місяців, показав всі недоліки путінської зовнішньої політики

Мало цього, з точки зору Кремля, перемога над Ердоганом підтверджує правильність путінської «геополітики», його уявлень про те, що навколишній світ влаштований як ленінградське підворіття. Все вирішує здатність битися до знемоги. У разі Путіна та Ердогана до знемоги населення і економіки. У подібних міркувань є один істотний недолік. Ердоган - це фактично путінське alter ego. Такий же авторитарний лідер, який вважає насильство головним інструментом політики. Такий самий пацан, впевнений, що закони підворіття універсальні.

Світ, однак, влаштований інакше. Власне кажучи, до того, щоб відправитися на уклін до Москви, турецького харизматика спонукала криза в його взаєминах з Заходом. Він не знайшов підтримки в НАТО своїм антиросійським ескападам. Німецький парламент прийняв резолюцію про геноцид вірмен. Вашингтон робить в Сирії ставку на курдів, яких Анкара оголосила терористами. Власне кажучи, в очах цивілізованого світу Ердоган майже такий самий ізгой, як і Путін. Ну чого між правильними пацанами не буває ... Путін, врешті-решт, не Обама. Дурниці про права людини говорити не буде. Пробачить.

Але тут виникає питання, як далеко йде готовність Туреччини до компромісу. Чи буде Ердоган поступатися в тих конфліктних ситуаціях, які і зробили можливою атаку на російський літак? Іншими словами, чи готовий він поступитися тим, що вважає життєвими інтересами Туреччини в Сирії?

Російсько-турецький конфлікт виник через те, що Анкара зробила ставку на усунення Асада і розподіл Сирії, а Москва - на збереження диктатора. Протистояння наростало в міру того, як російські літаки наносили все більш потужні удари по угрупованнях опозиції, які підтримувала Туреччина. Зрештою, виникла загроза того, що ці угруповання можуть бути відрізані від турецького кордону. Справа зайшла так далеко, що реальним виглядало вже широкомасштабне військове вторгнення Анкари, яке неминуче призвело б до бойових зіткнень з російськими військами. Таким чином, створювалася ситуація прямого військового конфлікту з країною-членом НАТО. Думаю, що, оцінивши ці ризики, Володимир Путін і прийняв рішення про виведення більшої частини військового угруповання з Сирії.

Дотепер джерела російсько-турецького протистояння в Сирії зберігаються. Видається сумнівним, що Анкара погодиться на збереження Асада і дасть наказ своїм угрупованням припинити атаки урядових військ. Ще більш сумнівно, що вона відмовиться від нафти, яку продає опозиції.

Конфлікт з Туреччиною, що тривав сім місяців, показав всі недоліки путінської зовнішньої політики. Ну чому, вигукував спередсердя російський начальник, Ердоган не зняв трубку і не подзвонив, якщо у нього були претензії. Путін очевидно був не в курсі, що за кілька днів перед інцидентом з бомбардувальником турки спеціально запрошували в МЗС російського посла, щоб висловити своє невдоволення. Російський лідер вважає міжнародні справи виключно предметом домовленості монархів, яким він себе, безсумнівно, відчуває. Ердоган - відповідно до нього. І ось тепер весь інший світ, який давно живе в 21-му столітті, буде спостерігати російсько-турецькі дипломатичні ігри в стилі століття 19-го ...

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.