Дуже вимогливий діалог з Путіним

2 коментувати
Макрон ясно дав зрозуміти: ніяких особистих відносин, а значить, і ніякого взаємної довіри

Путінська харизма, яка подіяла на багатьох світових лідерів (у списку жертв специфічної «чарівності» російського начальника і американський президент Джордж Буш, і його французький колега Ніколя Саркозі), не спрацювала з Еммануелем Макроном. Про що французький президент гранично ясно повідомив під час спільної прес-конференції за підсумками зустрічі Путіна і Макрона: «Я ніколи не вважав, що політичне життя і дипломатія полягають у тому, щоб пояснювати його елементами термодинаміки або особистої хімії. Мета політики і дипломатії полягає в тому, щоб знайти конкретні рішення для наших реальних проблем». Між тим, саме на путінську харизму, а, простіше кажучи, здатність обдурити західних лідерів, спирається останнім часом вітчизняна дипломатія. Місяця півтора тому я спостерігав, як під час російсько-американської конференції представники Росії один за одним били в одну точку — протиріччя вирішаться у разі зустрічі лідерів двох країн.

Позицію Росії можна зрозуміти. Як не крути, відносини з провідними світовими державами, за винятком Китаю, перебувають у глухому куті. Всупереч розрахункам Кремля Захід не зміг проковтнути анексію Криму і таємну війну на Донбасі. Як слідує з підсумкових документів саміту Євросоюзу і G7, санкції ніхто не збирається скасовувати. Москва як була, так і залишається відрізаною від західних технологій і інвестицій. Забавно, що, виступаючи у Версалі, Путін розповів, що товарообіг з Францією зріс у 2016-му на 14 відсотків порівняно з 2015-му, але забув сказати, що цей самий товарообіг впав удвічі порівняно з 2013-м. Виходу з ситуації не передбачається навіть у віддаленій перспективі: розуміючи, наскільки хитка її позиція з точки зору міжнародного права, Москва в принципі відмовляється обговорювати анексію Криму. Що до Донбасу, то цілком очевидно, що Кремль ні за яких умов не віддасть контроль над кордоном, що дозволяє безперешкодно продовжувати військовий конфлікт в сусідній країні. В цих умовах російському начальству залишається сподіватися, що рано чи пізно здобуде перемогу прагматичний цинізм західників (чого зараз не відбувається) або на особливі екстрасенсорні здібності Путіна В. В.

Нинішній раунд цього специфічного діалогу залишився за Заходом

Справедливості заради зауважимо, що і Захід теж опинився на цей момент у важкій ситуації: ніхто не знає, що робити з ядерною державою, постійним членом Ради безпеки ООН, якщо вона самим нахабним чином порушує міжнародне право. Тому один за іншим лідери західних країн намагаються в діалозі з Путіним знайти правильний тон і сучасний еквівалент політики мирного співіснування, яка принесла плоди у період попередньої холодної війни.

Схоже, нинішній раунд цього специфічного діалогу залишився за Заходом. Мало того, що Макрон ясно дав зрозуміти: ніяких особистих відносин, а значить, і ніякого взаємної довіри. «Ми багато речей сказали один одному. Я сказав, що я думаю з ряду ситуацій... Про це я не буду вам розповідати, тому що так заведено в дипломатії. Але я вважаю, що ми все один одному сказали». При цьому новий французький президент не менш ясно продемонстрував, що його підхід полягає в тому, щоб гранично конкретно описати «червоні лінії», порушення яких спричинить відповідні акції. Так щодо Сирії — це нове застосування отруйних речовин: «Я говорив з президентом Путіним, що з нашого боку існує червона лінія у вигляді використання хімічної зброї. Будь-яке використання хімічної зброї відразу ж буде приводом для відповіді».

Настільки ж невизначена позиція Франції і щодо «української кризи»: «По цьому питанню я підтверджую те, що вже говорив раніше: якщо знадобиться, то санкції, можливо, будуть посилені, але тільки в разі ескалації конфлікту в Україні, — заявив Макрон. — Якщо станеться деескалація, то тоді й санкцій не буде». «І я бажаю, щоб сталася саме деескалація», — підкреслив президент Франції. При цьому Макрон повідомив, що вирішено «в найкоротші терміни» скликати зустріч у «нормандському форматі», а перед цим «провести аудит» ситуації на Донбасі на основі доповіді ОБСЄ. Що, зауважу, зовсім не обіцяє підтримки російської позиції.

Нарешті, Макрон заявив, що домовився з Путіним «відстежувати ситуацію з правами гомосексуалів в Чечні: «Ми говорили про ЛГБТ в Чечні, а також про НКО в Росії. Я дуже чітко вказав президенту Путіну, чого очікує Франція з цього питання, і ми домовилися, що будемо регулярно відслідковувати ситуацію разом».

Зіткнувшись з таким певним підходом, Путін на очах здув свою харизму. Він спробував мляво зіронізувати з приводу підпорядкованої ролі Франції в антитерористичній коаліції (це відгомін улюбленої путінської теми про те, що західноєвропейські країни віддали США значну частину свого суверенітету). Потім очікувано заявив, що санкції не допоможуть нормалізації ситуації в Україні. «Хочу подякувати вам за ваше запитання, — раптом зволив звернутися він до одного з журналістів. — Ви запитали, як санкції проти Росії допоможуть нормалізації кризи на південному сході України. Ніяк не допоможуть». А потім з нехарактерною для російського лідера патетикою раптом закликав журналістів боротися за скасування усіляких санкцій і обмежень: «Я звертаюся до представників ЗМІ: боріться за скасування всіляких обмежень в світовій економіці. Тільки скасування будь-яких обмежень, вільний ринок і вільна конкуренція, чесна, не обтяжена політичними міркуваннями і кон'юнктурними інструментами може допомогти розвитку світової економіки і сприяти вирішенню таких завдань, як боротьба з безробіттям і підвищення життєвого рівня наших громадян».

Схоже, що перевірених бійців кремлівського пулу навіть образило те, що головний начальник не побажав заступитися за них, коли Макрон вичерпно описав стан вітчизняної журналістики. Коли кореспондент RT France (французького відділення каналу Russia Today) став скаржився на «певні складнощі з отриманням доступу до передвиборчого штабу Макрона, французький президент не став приховувати свого ставлення до російськиї державниї ЗМІ: «Якщо хтось поширює наклепи, то це вже не журналісти. Russia Today і Sputnik поширювали неправдиву інформацію і наклеп».

При цьому під час прес-конференції учасники не зверталися один до одного, ведучи власні монологи. Точно за законами чеховської драматургії. Таким, мабуть, і буде тепер «вимогливий діалог», обіцяний Путіну Макроном.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

 

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.