До чого довели Росію путінські авантюри

31 коментувати
Стара реальність, від якої і Європа, і весь світ начебто благополучно позбулися чверть століття тому, повертається. І звинувачувати тут Кремлю потрібно себе

Не так давно група експертів, що  намагаються сподобатися Кремлю, опублікувала доповідь, в якій стверджувалося, що нинішня російська зовнішня політика є надзвичайно успішною. Країна, мовляв, повернулася на світову арену в якості великої держави, знову стала важливим гравцем у міжнародних справах. Треба було опинитися в ці дні у Варшаві на саміті НАТО, щоб зрозуміти, наскільки це вірно.

В підсумковому комюніке саміту, що складається із ста сорока пунктів, більше половини — про Росію, яка відтепер фігурує в якості головної загрози безпеці та стабільності на Європейському континенті. «Агресивні дії Росії, включаючи провокаційну військову активність... демонстративна готовність домагатися політичних цілей погрозами і, навіть, використанням сили... є фундаментальним викликом союзу», - зазначається в комюніке. Ну, це натівці, скаже якийсь із шанувальників р-р-рішучої зовнішньої політики Путіна В. В. Їм сам бог і Вашингтон веліли бити в барабани холодної війни і ненавидіти бідного російського ведмедика за його величезність і невідбутну доброту. Але ось президент Чорногорії Міло Джуканович, країна якого століттями мала особливо тісні зв'язки з Росією, прямо говорить, що в нинішній ситуації тільки вступ у Північноатлантичний альянс може гарантувати територіальну цілісність країни. А міністр оборони Швеції (держави, яка майже два століття сповідує ідею нейтралітету) критикує Росію за «неналежну поведінку» та спроби погрожувати ядерною зброєю і теж говорить про максимально тісну співпрацю з НАТО для протистояння російським загрозам.

Крім членів альянсу, до Варшави прибули представники практично всіх європейських держав, і всі вони, від Грузії до Фінляндії, переконані, що альянс може надати гарантії безпеки від настільки успішної російської зовнішньої політики. Чомусь згадалася знаменита фраза з фултонської промови Черчілля: «Від Штеттіна на Балтиці до Трієста на Адріатиці на континент опустилася залізна завіса. По той бік завіси всі столиці древніх держав Центральної та Східної Європи — Варшава, Берлін, Прага, Відень, Будапешт, Белград, Бухарест, Софія». Сьогодні Росія вже в повній самоті знаходиться по «той» бік завіси.

Майже в кожному своєму виступі лідери альянсу вказують на ясний причинно-наслідковий зв'язок того, що відбувається зараз і «успіхів» Москви в Україні. «Ніяких планів розгортання сил НАТО не було, — наголосив генеральний секретар альянсу Йенс Столтенберг, розмовляючи з групою російських журналістів, — доти, доки Росія не анексувала Крим і не почала дестабілізувати ситуацію на Донбасі». Головним словом саміту було слово «стримування». Стримувати атлантисти збираються нашу країну. І мова йде про абсолютно конкретні військові заходи.

Головним словом саміту НАТО у Варшаві було слово «стримування»

Вже наступного року в трьох балтійських державах і Польщі з'являться багатонаціональні батальйонні тактичні групи, чисельністю до тисячі військовослужбовців кожна. У Польщі кістяк складуть американці, в Латвії — канадці, в Естонії — британці, у Литві — німці. У Росії вже поспішили посміятися над скромними за вітчизняними мірками розмірами військової присутності. Однак, причин для веселощів небагато.

По-перше, ці батальйони повинні у разі конфлікту забезпечити прибуття натівських сил швидкого реагування, які помітно зросли з того моменту, як Володимир Путін став проводити свою успішну зовнішню політику. По-друге, і найголовніше — наявність цих батальйонів гарантує, що лідери провідних натівських держав негайно приведуть в дію 5-у статтю Вашингтонського договору про колективну самооборону, якщо Москва спробує повторити свій успішний український досвід. Крім того, президент США пообіцяв, що американська бригада (ще 4000 військовослужбовців) буде розміщена в Європі «на ротаційній основі» і її озброєння буде завчасно складовано. У Румунії теж буде створено багатонаціональну бригаду за участю Болгарії.

Але і це не все. Натівці домовилися на саміті про посилення своїх військово-морських угруповань в Балтійському і Чорному морях (конкретні пропозиції щодо цього стануть відомі восени). Треба сказати, що про всі ці рішення було відомо заздалегідь. Москва, граючи на випередження, оголосила про контрзаходи — розгортання трьох дивізій і танкової армії на західному напрямку. Однак натівці заявили, що не допустять, щоб хтось перешкоджав свободі пересування в повітряному просторі альянсу і при проведенні військових операцій. Високопоставлені натовські чиновники пояснили, про що саме йде мова.

Справа в тому, що, розгортаючи сучасні засоби ППО — насамперед систему С-400, — Росія фактично створює безполітну (для натівців, зрозуміло) зону на величезних просторах. Мова йде про, свого роду, «куполи» над Кримом, Калінінградською областю, Камчаткою. Така ж, фактично, безполітна зона створена і над Сирією. Російські засоби ППО не тільки покривають значну частину повітряного простору в Балтійському і Чорноморському регіонах. Вони можуть перешкодити перекиданню стратегічних резервів із США (саме тому згадується російська ППО на Камчатці). Натовські чиновники не уточнили, яким саме чином вони збираються протидіяти Росії. Втім, заступник генерального секретаря НАТО Олександр Вершбоу досить ясно заявив: «Доведеться або стримувати Росію, або завдавати поразки». Очевидно, що мова швидше за все йде про розгортання крилатих ракет великої дальності на кораблях і літаках. Що, звичайно, призведе до нового етапу гонки озброєнь, яка вже йде повним ходом.

Йенс Столтенберг добрий десяток разів запропонував залишити холодну війну історії. Але якщо все це - не нова холодна війна, тоді що це? Втім, видатний російський експерт Дмитро Тренін (він виступав на  експертному форумі, який проходив паралельно з самітом) теж вважає, що термін «холодна війна» неточно передає нинішню ситуацію. Він вказує, що, на відміну від протистояння СРСР і Заходу, тепер надто нерівні сили протиборчих сторін. А це, згідно з теорією, підштовхує слабкого, тобто Росію, до швидких ризикованих дій, за типом анексії Криму. Крім того, в попередній холодній війні були відомі правила гри і «червоні лінії», за які ні та, ні інша сторона не заступали. Тому, вважає експерт, найважливіше сьогодні — деескалація військової напруженості між Росією та НАТО, серйозна розмова про нові правила мирного співіснування.

А ось до цього жодна з сторін не готова. Розмовляючи з нами, Йенс Столтенберг в принципі погодився, що заходи військової довіри, запобігання можливих інцидентів в ході військової діяльності в морі та повітряному просторі повинні стати предметом діалогу Росії та НАТО (про необхідність діалогу з Росією у Варшаві теж періодично згадували). Однак підкреслив, що оминути питання про анексію Криму і дії у південно-східній України неможливо. А це, будемо відверті, глухий кут.

«Сьогодні у нас немає ніякого позитивного порядку», - констатував посол Росії в НАТО Олександр Грушко в інтерв'ю «Комерсанту». Можна припускати, що засідання Ради Росія-НАТО, яке пройде незабаром,  зведеться, як і попереднє, до обміну уколами.

Цими днями у Варшаві багато говорили про те, що нинішній саміт — переломний, що він означає якусь «нову реальність». Однак, за уважного розгляду, ця нова реальність дуже скидається на стару. Ту, від якої і Європа, і весь світ, начебто, благополучно позбулися чверть століття тому. Вона, ця реальність, повертається. І звинувачувати тут Кремлю треба себе. Події — прямий наслідок російських зовнішньополітичних успіхів.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.