Діти в Москві. Чому Кремль не сказав "фас"

2 коментувати
Телевізійна пропаганда, розрахована на бабусь, головний путінський електорат, обламується на онуках

Чесно сказати, я дуже не хотів писати цей текст. Перш за все, через те, що знаходився 26 березня далеко від російської столиці. Однак захоплення з приводу акції непокори, що відбулася в Москві, яке триває вже дві доби, змушує зробити це. Отже, те, що сталося, мало дві ознаки, що відрізняють цю подію від того, що мало місце раніше. По-перше, масова акція протесту вперше, через багато років, пройшла без будь-якого дозволу влади і, більше того, всупереч їх заборонам. По-друге, і головне, в ній брала участь величезна кількість молоді, що рішучим чином змінює весь «бекграунд» протестних акцій. Добре пам'ятаю акції, на які збирали люди мого віку і кожного другого я знав особисто. Здавалося б, тепер саме час радіти. Ось воно плем'я молоде, незнайоме, непороте, сповнене найблагородніших поривань, готове рішуче перекинути основи авторитарного режиму, побудованого Путіним В.В.

Але ось тут виникає ряд запитань. Перш за все, чи дійсно влада настільки слабка, щоб дозволити подібному протесту відбутися? Чи хтось, з огляду на власні інтереси, дозволив всьому статися? Ніщо не вказує на нездатність Кремля сказати «фас» натренованим частинам Росгвардії. Однак, судячи з повідомлень, ті досить довго поводилися, м'яко кажучи, стримано. Мовляв, заспокойтеся, мовляв, розійдіться. Скромний життєвий досвід говорить мені про те, що так звані «правоохоронні органи» можуть діяти куди жорсткіше.

Отже, що ж сталося? Підозрюю, що хтось у владі навмисно вирішив повторити Болотну площу 2012-го. Давайте дозволимо натовпу побушувати трошки. А начальник, який смертельно боїться будь-якого прояву народного протесту (читай промову в Генасамблеї ООН від вересня 2015 року), тут же перейматиметься боротьбою з «кольоровими революціями». І потім прийде халява. Створимо слідчу групу, почнемо знову саджати і не пущати. Чудова перспектива на найближчі шість років.

Телевізійна пропаганда, розрахована на бабусь, головний путінський електорат, обламується на онуках 

І тут стався облом. За Навальним пішли не літні інтелігенти, з якими все ясно, а зовсім молоді люди, студенти. Як люблять говорити начальники, «майбутнє країни». Отже, позначилася чітка перспектива - це саме «майбутнє» силовики і мають намір тепер запхати у в'язниці. І тут можновладці вступають на невідому землю. Заженеш за «болотним» принципом у в'язницю пару десятків молодих - і результат абсолютно невідомий. Чи то злякаються тисячі студентів, чи то ні. Раптом їм, для яких в путінській державі виявилися закриті всі соціальні ліфти, захочеться розтрощити все вщент. І підуть громити поліцейські відділки наступного разу. А якщо не злякаються, дивись, і батьки, мужики, яких дістало те, що відбувається, за палиці візьмуться ....

З'ясувалося, що телевізійна пропаганда, розрахована на бабусь, головний путінський електорат, обламується на онуках. А це не тільки майбутні інтелектуали, це ще й майбутні солдати. Як іноді трапляється, бездоганно задумана провокація загрожує обернутися непередбачуваними наслідками.

Однак очевидно, що московський протест стався при навмисному або випадковому потуранні влади. Право на протест не було завойоване антипутінськими силами. Влада не ослаблена настільки, щоб дозволити те, чому не може протистояти (як наприкінці існування СРСР). Тут щось інше. Швидше - результат протистояння різних бюрократичних кланів.

Якщо головний начальник чи не задумав принести в жертву «боротьби з корупцією» своїх найближчих сподвижників, це означає, що наступна акція протесту (не сумніваюся, у Олексія Навального незабаром з'явиться бажання повторити успіх) може зіткнутися з куди більш потужним силовим протистоянням. Чи означає це, що подібні акції протесту не варто організовувати? Зрозуміло, ні. Це означає тільки те, що наступного разу «силова» складова з боку влади може виявитися куди більш істотною. З усіма наслідками, що випливають. Адже не в тому справа, що «влада Москви», яка знущально заборонила марш Навального, зіткнулася з тим, що її заборону проігнорували. Штука в тому, що з якоїсь (невідомої нам) причини їм не дали достатньо сил і засобів, щоб відповісти на цей протест з усією міццю. Це не означає, що посилення не трапиться наступного разу. Не варто обманюватися, режим поки що цілком ефективний, щоб таке посилення забезпечити. отже, це повинні враховувати ті, хто буде організовувати наступну протестну акцію. Поки що для тріумфування підстав немає.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.