Головний інтерес українців

6 лютого, 13:11
1340
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Часи явної боротьби за те, щоб прогодуватися, помалу відходять. Та є і зворотний бік учорашньої проблеми

Як біолога і еколога мене дратує, як казали в радянські часи, хижацька експлуатація природних ресурсів в Україні. Я розумію, що це етап розвитку кожної країни, та мені шкода, що в нас це тепер так не врегульовано.

Тішить, що часи явної боротьби за те, щоб прогодуватися, помалу відходять. Тобто відсоток людей, які покладають на це всі свої сили, стає щоразу меншим – наразі люди ситі. Та з іншого боку, дратує такий уже патологічний консюмеризм: тотальна ідеологія, філософія і практика споживацтва, що насправді перетворилась на головний інтерес для більшості українців. Очевидно, що люди стали заможнішими. І в кожному разі те, що у всіх сенсах називається купівельною спроможністю – і можливості купити, і пропозиції – виросли не до порівняння.

Стає дедалі помітнішим відрив від культурної традиції

Тішить, що немає голоду чи нестачі, але я маю на увазі й зворотний бік: у дуже багатьох випадках кожна окрема людина ставить споживацтво в основу своєї філософії буття, це стає найцікавішим для неї. Всі стремління і бажання зводяться до вибору і досягнення речей споживання, в тому числі у філософії та практика саморозвитку. Хвиля самовдосконалення тепер присутня на всіх рівнях, але найчастіше в її основі також лежить споживання – споживання більшого.

Ще одне, і це також світова тенденція: мене дратує, що стає усе більш помітним відрив від культурної традиції, чи її переривання. Я не про коляду чи вишиванки. Йдеться про величезний перелом, коли навіть вчорашнє вже є нецікавим, а відповідно і незнаним, в тому числі в академічному середовищі чи галузі освіти та науки.

Та якби там не було, і якими би темпами це не відбувалось, але розвивається і стає усе більш помітною толерантність і свобода особистості. Разом з тим повільно, хоча час від часу і виникають загрози – може радше надумані та озвучені, ніж реальні – та думка про об’єктність української держави стає все більш природною, побутовою і щоденною.

Тобто щоразу менше виникає якихось сумнівів у тому, що вона – Україна – мала би бути.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени 

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Сьогодні, 14:17

thumb img
В Індонезії рятують самицю орангутана. В її тілі знайшли 74 кулі
Гаджети

Сьогодні, 16:35

thumb img
iPad mini повертається. Apple оновила лінійку планшетів
Політика

Сьогодні, 18:55

thumb img
Поважаю євреїв і росіян, але президентом повинен бути українець. Користувачів Facebook обурила фраза політолога Палія