Меркель ризикує втратити Німеччину

1 коментувати
Приймаючи біженців, країна може переоцінити свої сили і добру волю громадян

Якісь дуже дивні події відбуваються в моїй країні, в Німеччині. І все це напередодні ювілею 25-річчя об'єднання країни. 3 жовтня 1990, близько року після краху берлінської стіни, багата західна частина і бідна, постсоціалістична східна частина країни об'єдналися в одну державу. Слава богу, багата частина була великою, а бідна НДР – маленькою. Якби було навпаки, напевно, грошей на всіх не вистачило б.

Історія НДР, до речі, це історія біженців. З самого початку і до кінця. Серед цих біженців – мій батько, мама, брат і сестра. Протягом 40 років в західному напрямку втекло, переїхало, переплило через Балтійське море понад 3 мільйонів людей. У морі деякі потонули. Але жодна відеокамера не змогла зробити знімки. Втеча з НДР вважалася злочином, і тому біженці йшли так, щоб їх ніхто не помітив.

А тут у нас знову біженці. Складно розібратися, скільки їх і звідки. Ніхто спершу не питав, чи мають вони всі право на політичний притулок, яке гарантує конституція ФРН, біжать вони від бомб, від війни чи просто від бідного життя.

Але канцлер Ангела Меркель дала сильний сигнал, на подив і навіть засмучення багатьох сусідів: Приїжджайте! У Мюнхені, одному з найбагатших міст Німеччини, жителі радо зустрічали перших біженців на вокзалі. Молоді люди, точно як волонтери в Харкові чи Дніпропетровську, допомагали біженцям з Сирії, Лівії, Афганістану. Один волонтер сказав журналісту, чому він бере в цьому участь: „У нас є час, у нас є гроші, ну і ось – просто робимо!“

З одного боку серце і гуманітарний підхід, з іншого – прагматика і реалізм

Але не у всіх є час, гроші, або хоча б просто бажання чи настрій. Одночасно, особливо в постсоціалістичній, так би мовити, біднішій східній Німеччині, але не тільки там, праві радикали нападають на будинки для біженців. А серед самих біженців, які живуть у гуртожитках у великій тисняві, спалахують бійки. Поліція і мери міст у розпачі. Хіба ніхто не міг цього передбачити?

І раптом рейтинг Ангели Меркель падає. До виборів далеко, але все-таки. А газети пишуть: Потік біженців ще не вичерпався. Тільки у вересні їх приїхало 105 000, за даними МВС у Берліні. Ні, їх було 280 000 – кажуть у Баварії. На прем'єра Угорщини, який будує паркан, нападають і критикують, але що будуть робити самі німці, якщо потік не припиниться.

Я рідко відчував таку безпорадність. З одного боку серце і гуманітарний підхід, з іншого - прагматика, реалізм і улюблене німецьке слово „Реалполітік“. Як вийти з положення? Залишається тільки одне бажання: щоб Німеччина не переоцінила свої сили, як матеріальні, так і організаційні, і добру волю своїх громадян. І щоб вона не розсварила сусідів своїм наказом: „Допоможіть біженцям, чорт забирай!“ А, можливо, все це вже відбувається?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.