Жити з розплющеними очима

1 коментувати
Потрібно припинити брати участь в ролі «безкоштовних лохів» у протистоянні фармацевтичних королів

Здавалося, все так просто: йдеш в аптеку і купуєш ліки. Платиш зі своєї кишені або отримуєш те, що спеціальною програмою сплатила держава. Твоя держава, в якій ти громадянин, виборець та платник податків. Теоретично все виглядає саме так, і у нас, в Україні. А практично - законодавчі гарантії зовсім не визначають практику правозастосування.

Зовсім недавно, в перші роки української незалежності, з медикаментами в країні було зовсім погано. Нові, сучасні, з інших країн майже не надходили, а старі, що зберігалися в різних складських приміщеннях, вичерпувалися. Пам'ятаю пряму репліку академіка-нейрохірурга З., який запропонував мені «допомогти з лікуванням психіатричних пацієнтів за допомогою операцій на мозку, оскільки у вас, психіатрів, проблема з медикаментами». Мабуть, академік З. володів знаннями, які впевнено заслуговували Нобелівської премії в галузі медицини, але ретельно приховував їх від світової громадськості.

Минули роки. Сьогодні в аптеках України медикаментів безліч. Різних. Відвертих обманок (зрозуміло, чудодійних), цілком ефективних препаратів вітчизняного виробництва, медикаментів високої якості, виготовлених в інших країнах. Але скандали навколо фармацевтичних засобів не вщухають.

П'ять-сім років тому вони не були настільки гучними; зазвичай, внутрішня боротьба на фармацевтичному ринку назовні не виходила. Втім, були і спроби вбивства неугодних конкурентів або інформаторів, і вибухи у дворах. Але мас-медіа про це повідомляли глухо, мляво. Чи то від незнання подробиць, чи то через банальний страх. Сьогодні – скандали галасливі та дуже емоційні, з оголошенням імен в усьому винних чиновників і дружніх їм торгашів-перекупників.

Всі слова відомі, складаються в потужні аргументи, а зрозуміти – неможливо

Знаєте, чому? Тому що в країні, нарешті, з'явилося громадянське суспільство! Десятки громадських організацій розголошують доти невідому суспільству інформацію, створюючи явні незручності нашим фармацевтичним королям і підвладним їм князькам. Все було б чудово, якби багато з цих декларативно незалежних і абсолютно чисті, як сльоза дитини, інформаторів не обслуговували в прямому сенсі всіх цих королів і князьків. Все, як у середньовічному світі: у кожного короля і князя своє військо. Воно не метає списи, не випускає стріли, а вражає супротивника словом.

Їх важко зрозуміти. Всі слова відомі, складаються в потужні аргументи, а зрозуміти – неможливо. Тому що кожне військо використовує ті ж аргументи, обливаючи брудом противника (конкурента), називаючи його головним злом. Дійшло до надзвичайного: безсиле боротися з багатою і всесильною фармацевтичною мафією, міністерство охорони здоров'я зважилося передати право закупівлі багатьох лікарських засобів компетентним міжнародним організаціям. На жаль, і ця новація не знизила рівень боротьби, навпаки, посилила її. Тепер поливаємо брудом міжнародні організації.

Просте запитання: чи повинен міністр охорони здоров'я боротися з корупцією в бізнесі (фармацевтичне виробництво – бізнес, а не благодійність)? Ні, не повинен. І не може. Чи можуть хоч якось сигналізувати своєму відомчому начальству про факти фармацевтичної корупції відряджені для роботи в МОЗ офіцери СБУ? Не поспішайте відповідати «так», вони не можуть, у них зовсім інші цілі. Боротися зі шпигунством тощо. Дотримуватись державних таємниць, якими переповнене це міністерство. Але це зовсім не заважає відрядженим офіцерам брати участь у корупційних схемах, незаконно і впевнено збагачуватися.

Більш того, розкрию сакраментальний секрет Полішинеля, відомий не тільки рядовим співробітникам СБУ, але і багатьом українським журналістам: деякі з колишніх голів СБУ особисто «кришували» фармацевтичні афери королів і князьків. Якось не віриться, що це захоплення не заважало їм же проявляти істинно патріотичні почуття і навички.

Ніколи не був закоханий в систему і співробітників нашого МОЗ. Та Платон мені друг, але істина дорожче. В країні, де керовані президентом спеціальні органи категорично не хочуть протистояти корупції, зацікавлені в її, корупції, зміцненні та процвітанні, смішно пред'являти претензії тільки міністру охорони здоров'я та його начальнику – прем'єр-міністру.

Що робити? Жити з розплющеними очима. І категорично не брати участь в ролі «безкоштовних лохів» у мітинговому протистоянні фармацевтичних королів, які переслідують виключно свої меркантильні цілі. І ще – часто і голосно ставити запитання президентові України (цьому або наступному): «Коли СБУ навчиться бачити, чути і діяти?»


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.