Що таке "перемога" в цій війні

6 коментувати
Голова розколюється з самого ранку. Перед сном намагався уявити, чим все це закінчиться, але не зміг

Що таке "перемога" в цій війні? Намагався поставити себе на місце релігійного фанатика і не зміг.

Вони бачать сенс свого життя в тому, щоб померти за істинного Бога. Ок, погана мета. А моя? Намагався сформулювати мету свого життя і не зміг. Все навколо втрачає сенс, як тіло втрачає кров. Згадав Лід Сорокіна. Людина, що живе без мети - м'ясна машина. Я - м'ясна машина. З іншого боку, люди, у яких є мета, небезпечні. Я колись писав, що для мене важливо не втрачати інтерес до життя. Війна в цьому сенсі – сильний стимулятор. Хіба жах - це не емоція? Хотів? Отримуй і будь щасливий. Не виходить. Читати цікаво, а жити в таких умовах - ні.

Якось все крутиться навколо цих людей, у яких є мета в житті. Вони виходить найнебезпечніші. Ідея прогресу була хороша тим, що мета реалізовувалася автоматично "по мірі того як..." вона не передбачала жертовність, служіння. Людство розвивається, відкриває закони, створює нові пристрої, прагне в космос. Була та спливла. І все ж таки ми, люди, які живуть без високої величезної мети, заради якої можна жертвувати життями своїми і чужими - ми м'ясні машини?

Мені здається, хоч багато хто вже це слово паплюжить, Європа - це цінності замість цілей. Та ми не проголошуємо єдиних цілей, нехай кожен шукає сам. Але ми захищаємо якісь цінності. Правила, які дозволяють більшості шукати і реалізовувати свої цілі.

Саме тому ісламісти-інтелектуали говорять: ми знищимо демократію за допомогою демократії. Тобто Європейське суспільство (за Гройсом) - це вокзал. Ми користуємося тими ж поїздами, туалетами, залами очікування, але у кожного свій маршрут, хоча сторонньому спостерігачеві може здатися, що величезна кількість людей у метушні сідає у вагони для досягнення єдиних цілей. А люди з цілями це хочеш, не хочеш - армія.

От усе-таки дивна властивість мого розуму, як тільки поставив занепадницьку точку, він став шукати вихід із ситуації. Ось, наприклад А. Морозов пише: «Є тільки або утральтраліві капітулянтські ідеї, або расистські антиліберальні крайні праві». Тобто, або ми говоримо "мусульмани" або там "араби" - інші, а тому їх потрібно ізолювати, не пускати. Або ми готуємося стати жертвами фанатика.

Мені здається, може з'явитися нова версія ідеї прогресу. Не стільки технологічної революції, скільки визначення "сучасності" як дорослості. Адже коли ми ставимо значок 18+ і не пускаємо дитину на дорослий фільм, ми не стаємо расистами. Ми вважаємо - він ще не готовий. Так і демократія для сучасних суспільств. Є суспільства, які живуть в 19 або навіть 14 столітті. Ми, дорослі, розуміємо, що їм можна, а що не можна. Ми складаємо програми освіти, підготовки до дорослого життя, але ми не оголошуємо рівність прав дорослого і дитини. Голосувати з 18 років, одружуватися з 16 і т.ін. Треба визнати, що традиційні суспільства - це діти. Вони не готові розділити європейські цінності поки що. І обмеження їх, що супроводжується освітою, не є расизмом.Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.