Як автор книги «Шок майбутнього» вплинув на СРСР

2 коментувати
Помер американський філософ і футуролог Елвін Тоффлер. Новина у нас пройшла майже непоміченою. Хоча він зіграв важливу роль в історії СРСР і пострадянських країн

Розповім, як я про це дізнався. У кінці 1998 року я ініціював створення «Комітету з зустрічі третього тисячоліття». Мовляв, потрібно і можна під приводом міленіуму зробити багато важливих і корисних справ, ставши на якийсь період керівниками часом. Пішов з цією ідеєю до друзів-товаришів. У результаті організувалися я, Парфьонов, Ернст, Павловський, Чернишов, Мілюков, Бендукідзе, Караганов. І раптом отримую листа від Чингіза Айтматова, який до того часу був послом у Бенілюксі то від Киргизії, то від Казахстану. Мовляв, так і так, такий комітет створено в 1983 році, і у нього є матеріали, якщо мене цікавлять. Звісно, цікавлять.

Чингіз Айтматов прилітає в Москву, і ми у нього на дачі два дні розбираємо мішок (буквально) листів з пропозиціями людей – як зустріти третє тисячоліття і документів з підписами Андропова про створення міста Сонця. (Потім Павловський розповідав, що вже копирсався в мішках листів у Комсомольскую Правду, створюючи громадянський форум, ну це я так, щоб було зрозуміло, як все пов'язано). Подружилися. Я до нього потім навіть на день народження літав. В Юнеско разом виступали. Ми його і в комітет, звісно, включили.

Через тиждень батько дзвонить і каже: «Горбачов хоче терміново зустрітися». Зустрічаємося. Ну і Михайло Сергійович обережно так, а тебе хто в цей комітет з зустрічі тисячоліття призначив? Ніхто, кажу. Самі придумали, самі себе і призначили. Після кількох навідних запитань він мені все-таки повірив, розслабився і розповів, як з цього комітету почалася перебудова.

Горбачов йому і каже: «Залишайтеся. Будете в секретаріаті сидіти і все спостерігати»

Виявляється, Чингіз Айтматов вирішив отримати Нобелівську премію. Як письменник він вирішив, що не зможе отримати, тому мітив на премію Миру. І для того, щоби про нього краще дізналися, придумав зібрати «Іссик-Кульський Форум» на противагу Римському клубу з лівих інтелектуалів. Переконав Андропова, мовляв, до 2000-го року залишилося всього 17 років, треба терміново вирішувати, як зустрічати, а часу немає. Ну і поки все це організовували – Горбачов на місці Андропова. А значить, автоматично стає головою Комітету з зустрічі третього тисячоліття. Після «Іссик-Кульського Форуму» всі учасники на зворотному шляху зустрічаються з Горбачовим.

А Тоффлер якраз тоді писав свою книгу «Метаморфози влади» і почав випитувати у нашого, як той приймає ті чи інші рішення. Горбачов йому й каже: «Залишайтеся. Будете в секретаріаті сидіти і все спостерігати». Тоффлер погодився. Вдень у секретаріаті порпався з паперами, а ввечері вони з Горбачовим міркували про капіталізм і соціалізм, Схід і Захід. Словом, «соціалізм з людським обличчям» це Тоффлер йому підказав. Запустити «гласність», як механізм підготовки суспільства до нових часів – ідея Тоффлера. Твій батько теж вплинув, каже мені Горбачов, але Тоффлер конкретно в ці три дні себе всього в мене впровадив.

Потім ми з Горбачовим і Чингізом Айтматовим полетіли в Париж, і Михайло Сергійович напідпитку каже: «Марате, кидай цей комітет. Або краще залишайся, але саботуй, щоб ніяк зустріли». Так і сталося. Мене почали відтісняти і зрештою комітет отримав кабінет в адміністрації президента і на цьому робота завершилася.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.