Що заважає росту української економіки

6 коментувати
Страх реальних змін – одна з причин стагнації економіки

Українська економіка продовжує спливати кров'ю. За даними Мінекономіки, падіння ВВП України в першому півріччі 2015 року становитиме 16,3%, падіння промислового виробництва – 20,5%. За цей період обсяги виробництва в сільському господарстві впали на 9,3%, а споживчі ціни зросли на 39,3%. Обсяг експорту теж суттєво знизився – на 35,4%. Падіння реальної заробітної платні при цьому склало 23,9%.

Замість очікуваного після Євромайдану припливу інвестицій в країну за останні півтора роки ми маємо відтік капіталу в розмірі $3,1 млрд. Якщо станом на 1 січня 2014 обсяг іноземних інвестицій в українську економіку становив $57300000000, то на початку цього року він склав $45900000000, а на 1 липня – вже $42800000000.

За всіма цими сухими цифрами стоїть доля будь-якої пересічної людини в нашій країні. Те, чим вона може харчуватися, у що вдягнутися, на чому їздити та як жити в принципі.

Крім невеликої кількості націоналістів та ідеалістів, які вийшли на Євромайдан заради ідей торжества нації та загальної справедливості, більшість людей прийшли туди заради гідного життя для себе, своїх дітей та онуків. Якщо прибрати святенництво і лицемірство, то гіднішого значить вільнішого, заможнішого, спокійнішого та ситого. Я впевнений, що саме це приваблює більшість обивателів у Євросоюзі.

Насправді все дуже просто. Якби президент Росії Володимир Путін не анексував би Крим і не почав би війни в Донбасі, ситуація в економіці дійсно б кардинально відрізнялася від того, що ми маємо. Євромайдан мав низку непоганих результатів: реформа поліції, свобода слова, волонтерський рух, зміцнення армії, патріотизм, що народився у нації, дерегуляція, Угода про асоціацію з Євросоюзом і багато іншого.

Стратегія Путіна на знищення української економіки спрацювала

Якби не війна, все це вже дозволило б наростити інвестиції в країну, створити нові робочі місця, збільшити експорт й мати економічне зростання. Але стратегія Путіна на знищення української економіки спрацювала. Якщо не вірите мені, повірте самим російським чиновникам. Нещодавно депутат Держдуми В'ячеслав Ніконов в ефірі російського телешоу оголосив: «Ми не дали зробити з України вітрину західної демократії».

Із тим, хто винен, визначилися. Лишилося з'ясувати, що робити. Україні потрібно не просто зупинити падіння ВВП; зараз, коли перший шок від військових дій минув, а ситуація більш-менш стабілізувалася, це цілком можливо. Україні потрібне економічне зростання. Людям нема що їсти, нема за що вдягатися, немає грошей навіть на найнеобхідніше, на ліки. Точки швидкого зростання треба шукати вже просто зараз.

Як цього домогтися? Перш за все, визнати, що ми перебуваємо в ситуації жорсткої економічної стагнації, отже, проблеми економіки слід вирішувати першою чергою. Ба більше, не вигадувати велосипед, а вирішувати проблеми за класикою жанру, як це зазначено в будь-якому підручнику з економіки будь-якого західного вишу. А ще прибрати отруйний популізм, вбити в собі страх і на певний час забути про свої особисті потреби.

Перейду від загального до окремого. Наведу три конкретні приклади щодо кожної частини мого рецепту.

Популізм. Наприклад, усім відомий піар Блоку Юлії Тимошенко на ідеї про необхідність знизити тарифи на електроенергію та газ. Ніхто не заперечує того факту, що в Україні постачання газу та електроенергії здійснюється групкою монополістів. Причому головний монополіст тут навіть не Дмитро Фірташ і Рінат Ахметов, а держава. Але ж і тарифи для населення, скажемо прямо, набагато нижчі від собівартості.

Правильний вихід з положення: створити газову та енергетичну біржі, продати всі державні енергетичні монополії іноземним інвесторам і почати жорстку антитрестову кампанію. А тарифи мають стати ринковими.

Другий приклад – боротьба з курінням. Під гаслами турботи про здоров'я парламент спочатку заборонив рекламу сигарет і куріння в громадських місцях, тепер планує розглянути закон, що обмежує обіг електронних сигарет. Поки в інших країнах намагаються не тільки боротися з курінням, але і зберегти податки, а також лишити якусь альтернативу курцям, у нас – забороняють все. Унаслідок провідного популістичного підходу держава знову може не долічитися грошей, а хтось заробить собі трохи балів в очах свого електорату. І так раз у раз.

Наступний приклад не менш наочний. Мінекономіки наприкінці серпня оголосило, що рівень тіньової економіки в Україні в першому кварталі 2015 року збільшився на 5 відсоткових пунктів – до 47% від обсягу офіційного ВВП. У відомстві пояснили негативну тенденцію тим, що бізнес більше не вірить у поліпшення економічної та політичної ситуації та активно використовує схеми приховування частини доходів, у тому числі такі, як розширення збитковості та неплатежів в економіці.

Кількість «майданчиків», що конвертують гроші, за даними міністерства, не зменшилася. Та й не могла. Депутати всіх фракцій, в тому числі БПП і «Народного фронту», отримують частину зарплатні готівкою в конвертах, а щоб її туди покласти, потрібно її спершу десь взяти.

Кожен український уряд обіцяє вивести бізнес із тіні. Рецепт, як це зробити, давно відомий: знизити податки, дозволити переводити в готівкову форму стільки грошей, скільки потрібно, під розумний відсоток із контролем держави. Коротше кажучи, все дозволити, але жорсткіше стежити за виконанням мінімальних обмежень, які залишаться, і за збором ставок, які потрібно платити.

Ще травнем, коли я брав інтерв'ю в заступника міністра фінансів Олени Макєєвої, вона розповідала, як це добре та правильно – знижувати податки; коли в Грузії так вчинили, то бізнес вийшов з тіні, і держава стала збирати більше коштів. Аналогічна ситуація була в Словаччині та в Польщі.

Уже в липні міністр фінансів Наталя Яресько сказала, що боїться знижувати податки, бо це може призвести до недобору до бюджету. А нещодавно і поготів заявила, що зниження кожного відсотка ЄСВ – це втрата 5 млрд грн Пенсійним фондом. Усі мої знайомі макроекономісти сміялися з цієї заяви.

На питання про те, чи є хоч одна країна, де був недобір до бюджету після зниження податків, Макєєва сказала, що таких країн вона не пригадає. Скрізь, де знижували податки та посилювали контроль, доходи бюджету зростали. Ба більше, будь-який підручник економіки містить простий рецепт виходу зі стану економічної стагнації: знижувати податки та інвестувати в інфраструктурні проекти.

Але відзначився не тільки Мінфін. Те саме стосується і НБУ, чия глава Валерія Гонтарева нещодавно вирішила ввести обмеження на зняття готівки. Втім, тямущі люди кажуть, що це зроблено на переконливе прохання комерційних банків, які заробляють на безготівковому обігу грошей.

Загалом, страх реальних змін – одна з причин стагнації економіки країни. Мінфін і НБУ схожі на людину, яка боїться вирізати злоякісну пухлину, бо це боляче і страшно, воліючи вживати вітамін С, оскільки він «вбиває ракові клітини». Треба пояснювати, яким буде кінець такої історії?

І наостанок – особисті інтереси. Ось вам недавній приклад. Міністр економічного розвитку та торгівлі Айварас Абромавічус зажадав відставки керівників двох великих державних підприємств: Об'єднаної гірничо-хімічної компанії – Руслана Журила й Укрхімтрансаміаку – Віктора Бондика, яких підозрюють у корупції.

У відповідь на пропозицію міністра Бондик пішов у безстрокову відпустку, а Журило звинуватив Абромавічуса в дестабілізації роботи компанії. За першим стоїть глава парламентського комітету з ПЕК Микола Мартиненко, другу курирує бізнесмен Давид Жванія. Обидва – друзі Яценюка. Обидва наживалися на роботі держмонополій.

Дехто вважає, що наївно взагалі припускати, що в Україні президент, прем'єр-міністр, голова парламенту та міністри можуть прожити на одну зарплату, відмовляючись від корупційних можливостей на сотні мільйонів доларів.

На мою думку, є тільки два нормальних способи заробити багато грошей: зайнятися бізнесом або стати топ-менеджером у дуже великій корпорації.

Якщо ви політик, то ви прийшли за славою, а не за грошима. Виведіть економіку з кризи, забезпечте стійке зростання, зробіть зарплатню та пенсію хоча б як у 2006-2007 роках. Заживіть доброї слави. Все одно грошей у вас вже достатньо.

Якщо ж влада для вас – інструмент заробітку, то ви знаєте, що на вас чекає. Якщо не знаєте, запитайте у Віктора Януковича. Він теж не вірив, що все так може обернутися.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.