Що саме діється в Україні

3 коментувати
Конфлікт між ГПУ та НАБУ – демонстрація спроби зламу системи, що викликала опір влади

Конфлікт парадигм. Або навіть класова боротьба, якщо хочете. Ось що за фактом відбувається зараз між Генеральною прокуратурою та СБУ з одного боку і Національним антикорупційним бюро України – з іншого.

І не тільки між ГПУ та НАБУ. Відмова чиновників Держкомзв'язку сертифікувати систему електронного декларування (судячи з усього, під тиском вищестоящої влади) – явище того ж порядку. Все це частина глобальної битви між двома різними пристроями держави. Готовий пояснити докладніше, але для цього доведеться зануритися в історію.

Нещодавно мені довелося прочитати непоганий аналіз історії марксизму під назвою «Класичний та сучасний марксизм». Автор просто розповів про те, чим класичний марксизм відрізняється від його похідних.

Класичний марксизм хоч і матеріалістичний, але побудований на ідеях епохи Просвітництва і як наслідок все ж ставить на чолі кута особистість. Головна ідея марксизму: керувати всім повинні ті, хто найбільше працює. Управляти через різного роду об'єднання (ради, кондомініуми, самооборону і так далі). І головна мета цих об'єднань – врахувати інтереси конкретної особи, яка більше всіх це заслужила своєю працею.

В Російській імперії класичний марксизм провалився. Народовольці, ці бродячі проповідники марксистського вчення, приходили з ним до мужиків-селян, а ті у відповідь їх били або здавали поліції.

Майже у всіх країнах колишнього СРСР все ще діють системи фашистської бюрократії, побудовані Сталіним

Тоді Ленін придумав нову штуку. Він придумав, що вся система влади повинна бути побудована не навколо класу, особистості і суспільства, а навколо обраного кола осіб. Тих, хто розуміє, як зробити особистість щасливою. Свого роду клубу "просунутих" інтелектуалів. Вершина його державного устрою – партія.

Сталін відкинув і це, викинувши попередні тези про особистості і партії на смітник. Сталін прямо заявив, що головне - це не особистість і не партія, а держава. Як він сам писав – «держава». Кого Сталін розумів під цим терміном? Той самий клас, який захопив владу в СРСР. Це зовсім не пролетарі, а бюрократія. Керівництво держави, судді, прокурори, спецслужби, міліція, співробітники міністерств і різних відомств від малого до великого чину.

Автор книги, про яку я згадав, досить доказово пояснює, що цей лад по ряду ключових ознак був фашистським, оскільки чиновники, силовики, бюрократія тут привілейований клас, а всі інші лише служать їм і вважаються людьми другого сорту. А це і є головна ознака фашизму (саме фашизму, а не нацизму – це різні поняття, не забувайте).

Так ось, у мене для вас новина. На території всіх колишніх країн СРСР (крім трьох), включаючи Росію, Україну, Білорусію, Казахстан і навіть Грузію та Молдову, все ще діють системи фашистської бюрократії, побудовані ще Сталіним. В яких один привілейований клас в особі чиновників і силовиків головує, притісняючи права всіх інших.

Три країни, де вдалося подолати, змінивши фашизм сталінського типу на ліберальну демократію – Латвія, Литва та Естонія. У них була спокуса відхилитися в бік націоналізму або навіть нацизму, але перемогли там ліберальні демократи.

Проблема громадянських активістів, Національного антикорупційного бюро і взагалі нових людей у владі (так званих ліберальних демократичних чиновників - на зразок того ж Артема Ситника, Максима Нефьодова, Сергія Лещенка або, скажімо, Хатії Деканоїдзе) в тому, що вони влаштували ні багато ні мало - зміну політичної парадигми і злам системи в країні.

Вони вирішили знищити систему чиновницького фашизму, побудовану 85 років тому, замінивши її на ліберально-демократичну. І роблять це в країні, що воює та перебуває у глибокій економічній кризі. Вийде в них чи ні – невідомо.

Але в суперечці "порохоботів" та "єврооптимістів" я однозначно на боці останніх. Тому що якщо вже ви спалили будинок, то нехай горить і сарай. Обійдемося без заяв на кшталт "а в цьому сарайчику ми ще поживемо".

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Олег Гавриш
Олег Гавриш

Заступник редактора НВ Бізнес , ведучий щотижневої ділової передачі Перша Шпальта , Перший національний телеканал

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.