Що показали обшуки в українських IT-компаніях

11 коментувати
Як чиновники відреагували на утиски бізнесу правоохоронними органами

Якось мій викладач з бухгалтерського обліку з Единбурзької бізнес-школи описала ситуацію, що дуже добре характеризує час, в якому ми живемо.

Вона розповіла, як одного разу в березні прогулювалася в Києві уздовж Дніпра. Було досить тепло, але крига ще не зійшла. По набережній на роликових ковзанах каталася сучасна, модно одягнена молодь. Хіпстерські зачіски та бороди, навушники та сережки у вухах, музика на iPhone, сміх та радість життя.

А на крижинах сидять мужики в шапках-вушанках і бушлатах та ловлять рибу. Вони спідлоба кидають косі погляди на молодь на роликах і з сережками у вухах.

Ми живемо саме в такий час. Сонце вже почало пригрівати, європейського вигляду молодь вже сидить в міністерствах і навіть у Верховній Раді, але рибу все ще ловлять мужики з минулого в вушанках.

Хороший приклад – ставлення органів влади до обшуків у IT-компаніях, які влаштували міліція, податкова поліція та СБУ.

Наприклад, місяць тому дніпропетровська IT-компанія 908 вивезла всіх співробітників в Польщу. Співзасновник компанії Андрій Хорсєв пояснив, що змусило його втекти з України: «Прийшли в мою компанію люди, почали вилучати обладнання. Прийшли до мене додому, прийшли до моїх батьків, прийшли до батьків мого партнера, до нього прийшли додому. З мого офісу було забрано все електронне обладнання, всі документи, у мене забрали мій закордонний паспорт, всі печатки. Розкрили сейф, все винесли, і сказали, що будемо розбиратися».

Європейська молодь вже прийшла у владу, але рибу все ще ловлять мужики з минулого у вушанках

Слідом за компанією 908 обшуки пішли у інших операторів ринку. Зокрема, Служба безпеки України перевернула офіс компанії Luxoft, яка вже заявила про переведення більшої частини співробітників з України в Європу. У середині вересня Дарницька прокуратура Києва провела обшук в офісі компанії Divan.tv. Наприкінці вересня представники податкової міліції прийшли з обшуком в офіс IT-компанії NIX Solutions, де вдарили в живіт працівника-жінку. А на наступний день співробітники Державної служби боротьби з економічною злочинністю провели обшук в офісі міжнародної IT-компанії Intego.

Свавілля міліції та податкових органів заслуговує окремої статті, але цікавіше всього реакція українських чиновників.

Заступник глави Адміністрації президента Дмитро Шимків звинуватив програмістів в тому, що вони підозрілі. «У нас самий перший андеграунд-маркет з торгівлі кряками, зломами мереж. Сьогодні деякі сервера окремих IT-компаній беруть участь в DDOS-атаках. Сьогодні є і ця частина IT-діяльності, є програмісти, які пишуть хакерський код. Є відомі IT-компанії, які я не буду називати, де програмісти створювали софт для банку і вирішили вставити в цей софт код, який перераховував їм певну суму на їх особистий рахунок", - сказав він агентству "Інтерфакс-Україна" в ході фінансового форуму в Одесі в четвер.

Коротше кажучи, пики у цих IT-шників дуже підозрілі. Не те, що в олігархів, чиновників, суддів та прокурорів. Ось останні, одразу видно, - чесні люди. Інакше їх давно б уже всіх посадили у в'язницю або до них прийшли б, правильно? А IT-шники підозрілі якісь.

Народний депутат Антон Геращенко запропонував провести «круглий стіл», в ході якої обговорити шляхи пошуку взаєморозуміння між сторонами. Мовляв, використовують IT-компанії для виплати зарплати напівлегальну схему СПД, а тому треба б поміркувати, як жити далі.

І тут же протилежна реакція міністра економіки Айвараса Абромавичуса: захистити IT-шників від наїздів міліції, податкової та СБУ. І ще більш конкретна реакція його заступника Максима Нефьодова, який пообіцяв «битися за кожну конкретну фірму» з МВС, ГФС і СБУ.

Загалом, рибалки в фуфайках та хіпстери на роликах демонструють різну рефлексію на одні і ті ж речі.

Ось тільки вирішують все в країні поки що ті, хто на крижині.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.