Прибрати Айвараса. До чого призведуть відставки реформаторів

1 коментувати
Нас чекають або дострокові вибори і новий уряд реформаторів, або повернення до минулого на невизначений період часу

Сьогодні міністр економіки Айварас Абромавичус провів прес-конференцію, на якій звинуватив замголови фракції Блок Петра Порошенка Ігоря Кононенка в тому, що він намагався поставити своїх людей на посади очільників держмонополій. Особливо Кононенко цікавився НАК «Нафтогаз України», який до цього був під управлінням лояльного до нього міністра енергетики Володимира Демчишина, а тепер переданий Мінекономіки.

Треба зауважити, що в нинішньому уряді більшість міністрів призначені за квотним принципом. Вони працюють на ті політичні сили, які їх туди делегували.

Але було п'ять міністрів, які були обрані за допомогою хедхантерів і прийшли робити реформи: Олександр Квіташвілі, Олексій Павленко, Айварас Абромавичус, Андрій Пивоварський і Наталія Яресько. Всі вони були білими воронами в компанії досить типових українських чиновників.

Першим з дистанції зійшов Олександр Квіташвілі. Законопроекти про реформу охорони здоров'я, які він подав до Верховної Ради, були заблоковані комітетом з охорони здоров'я на чолі з Ольгою Богомолець. У МОЗ стверджують, що керівництво комітету продовжувало лобіювати свої інтереси і не розуміло, чому МОЗ відмовляється жити за формулою «ти нам - ми тобі». Зокрема, депутати пропонували міністру виділити кошти на лобійовані ними програми, а той відмовився. У результаті конфлікту Рада стала чинити перешкоди реформі Квіташвілі, і він написав заяву про звільнення, так і не зрозумівши, чому його реформу не підтримала Рада.

Наступним став Андрій Пивоварський. Пивоварський розповідав мені, що більшість співробітників Мінінфраструктури до його приходу отримували зарплати по $10000 від комерційних структур. Він звільнив цих людей, набравши нових, яким пообіцяв легальні зарплати.

З п'ятьох міністрів-реформаторів залишилося півтора

Коли він прийшов у Кабмін, то домовився, що приверне грант, з якого йому і його співробітникам будуть платити гідну зарплату в розмірі 2-3 тисяч євро на місяць. Таку, на яку він може прожити. Грант прийшов, але гроші Кабмін направив на якісь малозрозумілі програми з підтримки децентралізації. В результаті, як каже Пивоварський, він не зміг більше утримувати свій колектив, та й сам не зміг продовжувати роботу. Проблема в тому, що раніше в Мінінфраструктури ніхто не жив на одну зарплату.

Олексія Павленка відкликала зі своєї посади «Самопоміч». Піде він чи ні, поки не ясно, але подальша його робота під великим питанням.

Залишилася тільки Наталія Яресько. Про неї кажуть, що вона найкраще знайома з українськими реаліями, оскільки пропрацювала багато років у Horizon Capital, а тому з усієї п'ятірки реформаторів найбільш схильна до компромісів. В принципі, бюджет 2016 року і кількість внесених до нього Мінфіном «бажань» депутатів показав, що це так і є.

Ну, а Айварас запам'ятається тим, що вперше почав деконструювати і дерегулювати систему, добровільно відмовляючись від втручання в процеси. Причому робив це усвідомлено безкоштовно. У тому сенсі, що не брав гроші від зацікавлених у дерегуляції.

Одним словом, з п'ятьох міністрів-реформаторів залишилося півтора, тому що доля Павленка все ще не вирішена.

Що це означає?

Або дострокові вибори і новий уряд реформаторів, або повернення до минулого на невизначений період часу. Схем. Відкатів. Надмірного регулювання.

Все це люди готові були терпіти, коли середня зарплата в Україні в 2013 році становила $401. Люди розуміли, що вони терплять все це за гроші. І щось не витерпіли. Нині, коли середня зарплата становить $175, єдине, що гріло людей, це реформи, які можуть принести процвітання в майбутньому.

Сьогодні цю надію поховали. А, значить, якщо в країні не станеться економічного дива в найближчі півроку, то навряд чи люди будуть терпіти і далі. Наближається буря.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.