Оруелл відпочиває. Як працює російське міністерство правди

7 коментувати
У нинішній Росії зомбуванням займаються не тільки 99% ЗМІ, але і добре організована армія тролів

Якщо порівнювати Інтернет з інформаційним океаном, то небачене зростання активності тролів, я маю на увазі платних блогерів, які перебувають на службі російських спецслужб, є глобальною екологічною катастрофою за небаченому за масштабами інтенсивному забрудненню інформаційного середовища.

У Росії, яка витрачає велетенські, рекордні за величиною, суми на пропаганду, можливо, вперше у світі створено цілу «кібер-армію», головним завданням якої є щедро оплачуване «псування інформації». Свідоме спотворення-отруєння інформаційного середовища фальсифікаціями, брехнею та провокаціями поставлене на великий потік. Один зі співробітників веб-бригад, із яких складається ця численна армія, в інтерв'ю «Радіо Свобода» розповів про свою персональну «продуктивність» блогера-провокатора — близько 160 фальшивок за зміну. Щодобова оплата за брудний тролінг становить десь близько 1200-2400 рублів, а в начальства - набагато більше.

Що це за фальсифікації, провокації, фільтрації та фальшивки? Це розбавлення інформаційного середовища отрутою на догоду «платникам» — отрутою дезінформації, спотворення правди, ідеологічними обманками та вкиданнями, що слугують зміцненню злочинного політичного режиму. Ступінь оступачення народонаселення пропорційна потужності «кібер-армії», яка забиває баки населенню на догоду владній камарильї.

У нинішній Росії зомбуванням займаються не тільки 99% засобів масової інформації (точніше сказати — пропаганди), але і ціла добре організована армія тролів, що налічує понад десять тисяч провокаторів і невпинно «працює» в Інтернеті.

Тільки в мережі Twitter існує близько 20 тисяч акаунтів кремлівських ботів

Це справді велика армія: кожна веб-бригада складається з 300-400 «бійців», кількість бригад обчислюється сотнями, тільки в мережі Twitter існує близько 20 тисяч акаунтів кремлівських ботів, а загальне фінансування всієї цієї втіленої в життя оруелівської системи стає платникам податків у мільярди. Багато подібних «структур» прикриваються вивіскою агенцій інтернет-досліджень, а самі російські джерела називають їх «фабрикою тролів».

2012-го, коли на посаду заступника голови адміністрації президента прийшов В'ячеслав Волошин, «одним із його головних завдань стало приборкання інтернету». Це «приборкання» полягає в поширенні фальшивок і відвертої брехні. Одне із завдань інтернет-тролів — поширення провокативної інформації про катастрофи, вбивства, вибухи, важкі аварії в США та Європі.

Співробітникам декількох вітчизняних і зарубіжних ЗМІ вдалося поспілкуватися з тролями онлайн-армії, оплачуваними спецслужбами країни, і визначити їхні цілі та завдання. Головні з них — панегірики авторитарній влади й обпльовування, точніше, змішування із багном опонентів і Заходу.

Вплив на інтернет — найважливіший інструмент впливу на людську свідомість і громадську думку, впровадження в маси провладних ідей і установок. Колишній працівник однієї з таких структур Людмила Савчук із Санкт-Петербурга розповіла про свою роботу в цьому «відомстві»: «Щодня надходить техзавдання. Там прописано, що має бути, у якому вигляді, кого хвалити, кого лаяти і до якого висновку читачів підводити. Постійно зачинені двері кабінетів. Жалюзі на вікнах, які суворо заборонено відкривати, щоб ніхто нічого не зняв зовні. Відеокамери для постійного стеження, щоб ми нікому не подзвонили, нічого не розбовкали». «Наша робота полягала в тому, щоб відстоювати політику уряду, інтерпретувати всі події так, щоб виставляти у вигідному світлі політику уряду й особисто Путіна, порушуючи тим процес чесного обміну думками».

Працюючи кібер-солдатом, Савчук вела кілька блогів у популярному в Росії LiveJournal, ховаючись за віртуальними особистостями домогосподарки, студентки та спортсменки. Вона також залишала коментарі на новинних сайтах і форумах.

Організатори «міністерства правди» нового, посторуеллівського типу не врахували тільки однієї дещиці: СРСР розвалився через брехню, а клептократичний путінський режим — і поготів. Щоправда, у цих структур є і міцне підґрунтя — 100-річний генетичний добір чекістів із негативними моральними й інтелектуальним ознаками, що забезпечує їх кадрами.

Лавина образливих інтернет-коментарів, що дискредитують опонентів Росії, особливо США, і вихваляють російський уряд, почалася задовго до конфлікту Росії з Україною, але з початком конфлікту відбір до інформаційних військ і вимоги до «солдатів» різко збільшилися.

Враховуючи величезну чисельність російської «кібер-армії» і щоденну «продуктивність» кожного солдата, я віддаю собі звіт в тому, що безглуздо переглядати рунетівські «дискусії», на 90% нашпиговані «сміттям» або вкиданнями цих самих трупоїдів. Утім, міць теле- та інтернет-зомбування в країні настільки значна, що величезні витрати на кіберармію марнуються, я вже не кажу про свинячі вуха, примітивні та незграбні, видимі здалеку.

У сукупності весь цей добре організований і проплачуваний державою тролінг є сучасним варіантом утіленого до новітнього життя роману Оруелла, — до життя, куди не докотилася ні геббельсівська, ні сусловська пропаганда. Я вже не кажу про міру людської підлості, яка проявляється на такого роду «роботі» зі змішування з багном кращих громадян власної країни.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.