Жадібність в Україні проти страху та розуму

2 коментувати
На світових ринках триває велика битва всіх часів та народів: жадібність проти страху. І останній тиждень страх очевидно бере гору

Тепер ринки знайшли причину боятися банківської системи Європи. Чи жарт, сумарний індекс вартості акцій європейських банків перебуває поблизу історичних мінімальних значень. І веде вперед це падіння не хто інший, як Deutsche Bank, чия капіталізація останнім часом знизилася майже вдвічі. Здавалося, хто може бути надійнішим за німців. А що може символізувати фінансову Німеччину, як не Deutsche Bank. Нехай він іноді дає великий кредит українському виробнику яєць або платить бонуси співробітникам за шкідництва, але німці, тому і німці, що виправляють свої помилки. І якщо вже люди вирішили не вірити німцям, значить, вони дуже хочуть впасти.

У результаті, індекс S&P500 відкриє п'ятницю на позначці 1829 пунктів, а той же німецький DAX опустився вже до рівня 8752 пункту. Радує, що загальний негативний настрій знову опусти нафту, яка тепер торгується в діапазоні $30-32 за барель. І навряд чи сильно підбадьориться, не дарма ж голова правління BP скаржиться, що через півроку нафту доведеться заливати навіть у басейни. Зберігати більше ніде.

Сумнівно, що на очікування спекулянтів рівня споживання нафти в майбутньому суттєво вплине той факт, що вченим вдалося довести існування гравітаційних хвиль, а значить, у близькому чи далекому майбутньому вдасться викривляти простір, що істотно знизить споживання бензину та іншого виду горючого пального. Все-таки романтики сидять не в торгових залах. Але на даний момент один хитрий показник, відношення вартості золота до вартості нафти, досяг максимального рівня, на якому він перебував у 1895 році, коли простір і час викривлювали переважно з допомогою диліжансів. А значить, або нафта занадто дешева, або золото надто дороге. Або часи змінюються, і електромобілі роблять цей показник більше не показовим.

І якщо на світових ринках страх бореться з жадібністю, то в Україні все трохи по-іншому. Тут страх багато хто давно втратив, і всепереможна жадібність змагається з розумом. Щоб якось зупинити її урочисту ходу минулого тижня мадам Лаггард, яку можна привітати з переобранням на пост голови МВФ, вирішила повправлятися у невластивому для неї епістолярному жанрі. Незвичайним жанр можна назвати тому, що звичні листи від неї спокійні, обтічні і дуже ввічливі. Професія зобов'язує.

Але минулого тижня читачі її листа, переважно на Печерську, були схожі на хуліганів з банди Квакіна, які читали ультиматум від хороших хлопців з Тимура і його Команди. Сенс начебто зрозумілий, літери всі знайомі, але що це означає і чи означає, що «битимуть» - ще неясно. Але слово «Ультиматум» виразно читається. Оскільки мадам Лагард недвозначно пообіцяла закрити програму кредитування, злякалися не тільки на Печерську, але і на ринку єврооблігацій. Втім, різке падіння українських єврооблігацій було викуплено до вечора і котирування повернулися на колишній рівень.

Логіка покупців в принципі зрозуміла. З одного боку, папери, подешевшавши, знову стали привабливими. Тим більше покупці керуються логікою, стандартною для раціонального західного світу. А саме в тому, що влада Україні розумна, раціональна і не налаштована на самогубство, а значить чарівний пендель від МВФ, який прозвучав дуже вчасно, повинен їх напоумити. І заради власного блага вони зроблять те, що від них вимагають. Як наслідок, негативний розвиток ситуації останніх тижнів стане різко позитивним. Залишилося тільки з'ясувати, чи мають рацію вони в оцінці розумових здібностей української влади та чи справедливо котирування суверенної кривої залишаються в діапазоні 10-11%.

Поки і Національному Банку вдається стримувати гривню від різкого падіння, що набагато складніше, адже в раціональність українських політиків всередині країни вірять набагато менше, ніж ззовні. В результаті, попри те, що долар падає на світових ринках, а сам НБУ виходить з аукціонами і повністю контролює Міжбанк, гривня перевалила за позначку в 26,0 за долар, поки правда не роблячи особливо різких рухів. І впевненість, що Україна може витримати 2-3 місяці без кредиту МВФ, найбільше дратує співробітників Нацбанку, у яких за ці потенційні 2-3 місяці можуть не витримати нерви.

Природно, на тлі останніх подій тривають продажі на ринку акцій, де індекс УБ тестує рівень в 600 пунктів. А на ринку облігацій немає феєрії торгів. Мінфін на поточному тижні знову проводив аукціони, презентувавши лінійку державних облігацій від 3-х місяців до 3-х років, але зміг розмістити тільки довгі папери. У той час як, напевно, пріоритетом зараз є короткий кінець кривої.

Попит на тримісячні облігації був, але розпещені рівнем прибутковості депозитних сертифікатів НБУ покупці захотіли побачити прибутковість в 20,5%. Мінфін їх не зрозумів, адже уряд чекає там прибутковість не вище 18,5%, і розміщення не відбулося. Спроба не катування і скоро ми побачимо, чи можуть Мінфін і банки порозумітися. І багато в чому сьогодні це залежить не від їхньої жадібності.

 

 

P. S. "Life is really simple, but we insist on making it complicated."

Confucius

 

Інші щотижневі огляди «Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою» тут

В огляді представлено думку автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, подана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною  щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.