Прогнози: вірні та не дуже

1 коментувати
На внутрішньому ринку НБУ зумів взяти під контроль ситуацію з гривнею, черговий транш майже затверджений, а Москва вимагає повернення боргу

Прогнози – річ невдячна. І мова йде не тільки про прогнози погоди, незалежно від того, роблять їх за допомогою супутників або за допомогою бабаків, витягнутих з нір, не кажучи вже про гадання на горобині. Те ж саме відбувається й в економічній науці. Рік тому всі провідні інвестиційні будинки пророкували, що долар рухається до паритету з євро. І це були прогнози великих банків, на зарплату аналітиків яких можна придбати цілі райони в Києві. Пройшов рік, у світі не сталося жодного «чорного лебедя», не зважаючи на Brexit, який начебто й трапився, але поки ніяк не трапиться до кінця, а євро тільки зміцнився щодо американської валюти. Ось і на цьому тижні до публіки вийшов нудний Маріо Драгі, розповів, що і як він думає, не підняв ставки, але й не продовжив програму європейського кількісного пом'якшення, яка повинна завершитися у березні. Цим він вчергове відсунув у прекрасне далеко можливий паритет, і пара долар/євро торгується біля позначки в 1,13. І це дещо засмутило європейський ринок акцій.

Останній тиждень не був поганим для ринку акцій, але й не був відмінним. Як було раніше, коли Apple презентував свої нові іграшки, розбурхуючи споживачів по всьому світу і спекулянтів (теж по всьому світу). Цього разу акції «однієъ яблучної компанії» майже не відреагували на супер-івент. І новина не перебила потік помірно негативної статистики, яка весь тиждень йшла з-за океану. В результаті з ранку в п'ятницю індекс S&P500 відкриється на позначці 2181 пунктів. Добре ще, що американські трейдери не читають українських газет перед обідом (а також вечерею і сніданком), інакше б вони дізналися, що у них там виграє Трамп. А така новина стала б справжнім «чорнющим лебедем». Добре, що в реальності, за виборчою системою США, Трамп далеко відстає від Хіларі і статистика, яку так охоче друкують в Україні, в принципі не є показовою.

А на ринки, що розвиваються, продовжується потік дешевих грошей, за який Україна поки що не в змозі конкурувати з Габоном і Руандою. Але щось перепадає й нам. В результаті ціни на українські папери потихеньку ростуть. Суверенна крива єврооблігацій зараз знаходиться в діапазоні 7,0%-8,0%. Паралельно зростає попит і на корпоративні папери, стимульований довгоочікуваним рішенням МВФ про включення «українського питання» в повістку дня. Відбудеться ця знаменна подія 14-го вересня. І якщо Земля не налетить на небесну вісь, то Фонд прийме рішення про виділення нам $1 млрд (включення до порядку денного вже означає, що рішення прийнято, нехай представники від Росії і знову будуть «Баба-Яга проти»), слідом за яким підуть плюшки від американців, європейців, Світового Банку і японців. Суцільний позитив. Проти тренда на зовнішніх ринках на цьому тижні йшов тільки Авангард. В принципі, Яєчне Королівство Кривих Дзеркал давно вже руйнується, танучи, як міраж. Але зараз цей процес прискорився. Усвідомте, тільки за один день торгів акції компанії впали на 34%. Інвестори йдуть від Бахматюка, як кури-несучки, число яких на папері скоротилося в рази за останні два роки. І тільки десь сидять сумні менеджери Ощадбанку і Deutsche Bank, які видали колись компанії мільярдний кредит.

Ключовою ж новиною в сегменті єврооблігацій України на цьому тижні стала інформація, поширювана Мінфіном недружньої Російської Федерації про те, що наш з ними суду з приводу трьох мільярдів відбудеться 17–20 січня, відразу після новорічних свят. Подробиць поки немає, і навряд чи весь судовий процес у такій справі може зайняти всього три дні, але явно саме там буде дано старт. Що ж, українська позиція давно відома, в складних хитросплетіннях юридичних термінів, від яких тягне на сон, червоною ниткою проходить основна думка — ми б раді віддати, але поки російські війська на українській території, це якось не за поняттями, і як тільки вони підуть, то ми відразу віддамо. Що вирішить Високий суд Лондона, знає тільки Високий суд Лондона, але приводів кричати «караул» зараз точно немає. Особливо тим, хто вірить у різноманітні теорії змови і точно впевнений, що світова закуліса за нас і повинна вирішити питання.

На внутрішньому ринку НБУ зумів взяти під контроль ситуацію з гривнею. В один момент здалося, що спекулянти перемагають, курс легко проскочив відмітку в 26 гривень за долар і подався вперед, ставлячи перед собою нові цілі. Але на висоті до 27 гривень за долар НБУ зустрів супротивника стіною загороджувального вогню, видавши кілька потужних залпів по $50 млн на день, що остудило запал. В результаті і чорний ринок, і міжбанк заспокоїлися біля позначки 26,6 грн. На тлі таких баталій, само собою зрозуміло, ніхто не прийшов купувати гривневі облігації на первинні аукціони, але до кінця тижня активно стали з'являтися продавці доларових облігацій. Вірна ознака того, що ми облаштовуємося на новому рівні, ще раз підтверджуючи істину про самоздійснені прогнози. І навіть якщо гривню чекали на позначці в 27 до кінця року, то у випадку руху ніхто не буде чекати новорічної ялинки – курс відразу приведуть туди.

Продовжує йти проти тренда тільки бунтарський ринок акцій України, який значно додав на цьому тижні. Індекс УБ відкриє торги в п'ятницю на позначці в 751 пунктів.

В огляді представлено точку зору автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, подана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше точок зору тут

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.