Київ Москві: "А за 3 млрд заходьте потім"

2 коментувати
Київ Москві:
Що чекає на українську економіку і як нам відмовитися виплачувати борг Москві

Світові ринки увійшли в літо лінивою ходою, обумовленою довгими вихідними в провідних фінансових центрах світу – Нью-Йорку та Лондоні. Американці святкували Memorial Day, британці просто зробили собі вихідний, що загалом і зумовило характер тижня та його новинного фону.

Світ був сконцентрований на своїх локальних проблемах або перемогах, швейцарці радували, американці працювали, французи страйкували (все як завжди), і тільки британці продовжують своєю локальною дурістю лякати весь світ. До голосування на тему Brexit залишилося зовсім небагато часу, а соціологія не дає поки точної відповіді. Навіть більше – сам референдум проводитиметься в будній день, що може капітально змінити результати залежно від явки тієї чи іншої групи людей.

Шкода, але британський уряд настільки британський, що навряд чи запозичить український досвід каруселей та інших методів успішного проведення референдуму, адже, спробувавши шантажувати Європу своїм виходом (і домігшись свого в результаті шантажу), тепер ризикує дуже багатьма речами. Як ще раз підтвердив цей тиждень, довіряти розв'язання питань на референдумах можна тільки швейцарцям. Та й що там референдуми, в принципі довіряти, схоже, можна тільки швейцарцям.

Цього тижня вони завершили копати найдовший тунель крізь Альпи, уподібнившись гномам, що живуть не тільки на горах, але і всередині них. І вражають не розміри цього тунелю, а те, що 17 років тому за його будівництво швейцарці проголосували на референдумі, затвердивши там само кошторис і терміни. І все виконали.

Людині з країни, де навіть плиточник не може укластися в терміни і в кошторис, ця новина може підірвати мозок. Та що там нам, якщо навіть у німців відбуваються зриви, і вони не можуть виконати все, що заплановане. А цього тижня вони ще й влаштували голосування за визнання геноциду вірмен, вирішивши таким чином показати дулю Ердогану. А той хороший, тільки коли з'ясовує стосунки з іншим психом, Путіним, а в іншому разі його непередбачуване роздуте его може дорого коштувати перш за все самим німцям, на яких можуть спустити нову хвилю мігрантів. І знову тоді суха нудна промова Маріо Драгі, який віщав і на цьому тижні, загубиться в криках і лементі про те, що ЄС зараз розвалиться, а індекс і котирування затанцюють кадриль.

На цьому ж тижні все було спокійно. Нафта так і лягла у дрейф біля позначки в $50 за барель, ОПЕК знову передбачувано не домовився, і Іран пішов добувати за максимумом, а саудити викликали таксі з тарифів у $3,5 млрд. Нічого не вдієш, Uber зараз дорогий, і від дешевої нафти безкоштовно вже не виїдеш. А індекс S&P500 вперше за довгий час перевалив за позначку в 2100 пунктів і відкриється у п'ятницю зі значення 2105 пунктів.

На українському ринку єврооблігацій було затишшя, хоч події на ньому сколихнули уми журналістів в Україні. Та й просто свідків #зради, які не дуже в темі, але завжди шукають #зраду там, де її немає, навіть якщо вона є, але в іншому місці. Мова, звісно, про єврооблігації ДТЕКа та їхню купівлю, що не дивно, адже графік останніх, а саме різке зростання, здатний викликати приплив яскравих емоцій, особливо якщо ви в середовищі тих, хто не встиг купити.

Вартість суверенних єврооблігацій за останній тиждень практично не змінилася: спочатку вони відчули помірний тиск від загальних продажів, але потім відіграли втрати на тлі успішного голосування судової реформи в Україні, що не тільки добре саме собою, оскільки не лише тішить депутатів у залі й посла США, але і показує, що український парламент ще на щось здатний, особливо коли це дуже потрібно. Відтак і закони для МВФ проголосують, адже теж дуже треба. Цього тижня вдалося, поки депутати не вийшли із залу після голосування за судову реформу, проголосувати частину з них, трохи наблизивши багатостраждальний третій транш.

Цього тижня також стало ясно, як Україна захищатиметься від пред'яви Росії в лондонському суді за горезвісними 3-ма мільярдами Януковича. І мова не про рішення Голосіївського суду Києва, який заборонив платити за цими єврооблігаціями. З таким самим успіхом Голосіївський суд може зобов'язати Росію виплатити ще 12 млрд доларів, адже спочатку обіцяли 15 млрд, а дали тільки три. Отже, винні ще.

Справжня ж лінія захисту буде складатися з чотирьох пунктів, традиційно для цього суду побудована за принципом «Ми не брали гроші, але якщо ми брали, то...». І головний український посил, центральна тема, яка має стати основою для рішення суду – це неможливість платити, поки Росія залишається агресором і не пішла з української території. Це дуже зручно і для самого суду, якому, враховуючи його прецедентну сутність, буде важко сказати: «Ніхто нікому нічого не винен», адже тоді вилізуть з небуття і інші бажаючі не платити з ринків у розвитку, але от сказати: «Отримаєте гроші, коли припините бешкетувати і ображати боржника» - премудрий суддя дуже навіть може. А це значить, насправді, що ці гроші ми не заплатимо ніколи, адже Росія може закінчити бешкетувати, а саме - забратися з Криму, - тільки тоді, коли більше не буде вже ніякої Росії. Й українці вже будуть раді заплатити, але не буде кому. Хіба що спадкоємцям, яких, як у разі смерті багатої тітоньки, завжди знаходиться море, але всі вони здаються відчайдушними пройдисвітами.

На внутрішньому ринку ми побачили результат зниження ставки рефінансування від НБУ. Черговий аукціон від Мінфіну зафіксував зниження прибутковості за довгими паперами та показав проблиски попиту за короткими. Ринок знову повертається, поступово. І, якщо вірити Національному банку, який обіцяє опустити ставку до кінця року до рівня 12% (якщо все піде за планом), то це означає, що вже до кінця року ми побачимо не тільки активну торгівлю на ринку ОВДП, але і перші повернення банків на ринок з ринковими випусками. Нехай це і виглядає поки що як фантастика. Втім, як фантастика ще півроку тому звучала б фраза, що НБУ викуповує за день з ринку 60 млн доларів.

Ринок акцій продовжує сперечатися з бабусями біля стадіону на тему «у кого більше обороти». Індекс УБ відкриється цієї п'ятниці на позначці 641 пункт, трохи підвівши голову за останній час. Хто знає, може, ажіотаж від бізнес-туризму, завдяки якому викуплено всі номери в п'ятизіркових готелях Києва, допоможе й українському ринку акцій. Але він у цій черзі стоїть останнім.

P. S. "The only thing ever achieved in life without effort failure is." Francis Of Assisi

В огляді представлено думку автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, подана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки та представниками ЗМІ як публічна та офіційна.

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною - щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Кінопошук із Фоззі – по четвергах

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по неділях

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.