Глашатаї обвалу гривні і очікування МВФ

2 коментувати
Якщо наші товариші знову не виправдають покладених на них сподівань, восени ралі на валютному ринку може стати більш вражаючим

Поки українці відзначали День незалежності (тепер вже як справжнє свято, з усіма витікаючими), весь світ загруз в сірих буднях останнього робочого тижня серпня, коли мало хто працює, багато хто відпочиває, і дуже багато роблять вигляд, що працюють, а інші — відпочивають. Втім, тут вже питання, хто на що вчився і кого в якій офіс занесло. Розвинені ринки продовжують своє напівсонне існування, заздрячи яскравому життю тих спекулянтів, хто волею босів зосереджений на ринках, що розвиваються. Куди вже котрий тиждень йдуть рекордні грошові надходження, рятуючись від нудьги і негативних ставок старших товаришів. Розважаючи себе хіба що барбекю, яке можна приготувати для перегляду п'ятничної промови Джанет Єллен, після чого гадати, що ж вона мала на увазі, і коли, нарешті, ставки почнуть зростати. А адже вже виросло ціле покоління трейдерів, які взагалі не уявляють, що таке можливо.

В результаті американський ринок трохи відкотився від чергового історичного максимуму, завершивши торги в четвер на позначці 2172 пункти, обмежуючись щоденними рухами на частки відсотків.

Не те, що молоді ринки, завжди повні сюрпризів, різноманітні у своєму неподобстві. Всі щасливі сім'ї щасливі однаково, кожна нещасна сім'я нещасна по-своєму, – сказав колись Лев Толстой, описуючи важке життя жінки в ХІХ столітті. Так і з ринками: кожен ринок, що розвивається, нещасливий по-своєму, хворіє на якусь одну властиву йому хворобу, вносить в життя портфельних управлінців різноманітність і вбиває їх нервову систему.

Венесуела нині доводить, що дна не існує, в Південній Африці ринок з перемінним успіхом бореться за єдиного некорупціонера в уряді, якого туди й поставили, щоб потішити спекулянтів, в Аргентині популісти шукають шлях реваншу через суд, а в Бразилії починають імпічмент президенту одразу по закінченню Олімпіади, Колумбія укладає мир з марксистами-наркоторговцями, а нігерійці – з якимись місцевими бандами, що іноді заважали добувати нафту. У цьому строкатому розмаїтті карнавалу щодня живуть мешканці Сіті і Манхеттена, намагаючись направити величезні грошові потоки в потрібне місце. І хіба зрівняється це з нудною статистикою, за якою треба стежити при інвестуванні в Німеччину, США або Японію. А після кількох років всі ці країни вже здаються однаковими, адже хворіють-то вони по-різному, деякі залишаються вдома в ліжку, а інших замикають в клініку, але причини у всіх хвороб завжди одні і ті ж.

У цьому карнавалі є місце і Україні, адже ми найризиковіші з ризикових, нагадуємо одним Аргентину, а інших лякаємо більше, ніж Пакистан. На цьому тижні переляк після брязкання зброєю Путіним трохи пройшов. Суверенна крива розташувалася в діапазоні 8,0-8,6%. З’ясувавши, що ніхто не бомбить Київ (з’ясували це поки що не всі, деякі розумники, що складають рейтинги, наприклад, ставлять Київ кудись за Кіншасу й Каракас, побоюючись, що тут війна, і Путін прийде, порядок наведе), інвестори вирішили чекати МВФ. В кінці серпня, як і очікувалося, до порядку денного Фонду ми не потрапили. Що й логічно, адже тільки 1 вересня ми, нарешті, запустимо електронне декларування, якщо, звичайно, знову якийсь вахтер не завадить, а без цього нам ніхто грошей не дасть. Так й тільки в п'ятницю, 26 серпня, пройдуть збори акціонерів Приватбанку, де символічним 26 номером порядку денного значиться загадковий пункт про «зменшення ризиків». Ніхто не знає, крім утаємничених, що вони мають на увазі, але багато хто сподівається, що після цього рішення у МВФ буде можливість їм повірити і дати нам транш.

Поки траншу немає, а, значить, м'яч в ногах у панікерів, які, як і футболісти Динамо, не дуже технічні, але у них очі горять. В результаті вони дійсно можуть наламати дров, тим більше восени, коли до них приєднуються безліч українців. Останнім часом гривня дійшла до рівня 25,4, втративши 3%. Погашення індексних облігацій співпало з осінніми фантомними болями. Штатні глашатаї вже сповістили про обвал гривні, допомагаючи їй крокувати далі, тим більше, що більшу активність показує саме чорний ринок. Поки всі ці рухи гривні збігаються з базовими прогнозами більшості пристойних домів і досить плавні, щоб просто чекати правління МВФ, яке остудить всі гарячі голови. Якщо ж наші товариші знову не виправдають покладених на них сподівань, і вересневе вікно ми пропустимо, то восени ралі на валютному ринку може стати більш вражаючим.

Український ринок акцій поки не чув про те, що ринки вже тріскаються від припливу грошей, хоча хороші новини з зовнішніх цукрових полів вже надходять. На цю вечірку нас ніхто не кличе і, можливо, ми прийдемо туди тоді, коли вже сусіди викличуть поліцію. Поки що ніхто з нових інвесторів так і не заглянув на вечірку Української біржі, індекс УБ дуже плавно тоне, дійшовши до ранку п'ятниці до позначки в 687 пунктів. Немає нових грошей і на ринку облігацій, де на цьому тижні активністю і не пахло навіть на первинному ринку. На первинному аукціоні прийшли тільки за індексними паперами, та й покупець був уже давно відомий і намагався прикупити їх другий тиждень поспіль. Звичайні ж папери перестали користуватися попитом, можливо тому, що прибутковості подолали психологічно прийнятний рівень, може тому, що ліквідність в банківській системі почала знижуватися (повертатися до прийнятних значень, що добре видно на попиті на депозитні сертифікати НБУ), а, може, просто всі у відпустці і кредитні комітети банків не збираються. Зрештою, найпростіші відповіді завжди правильні.

В огляді представлено думку автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, подана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.