День народження гривні: сумне свято

0 коментувати
Річний план з падіння національної валюти виконано достроково

Глава ФРС Джанет Єллен трохи зіпсувала настрій інвесторам у минулу п'ятницю. У своєму виступі вона дала зрозуміти, що підвищення ставки в цьому році можливе. Звичайно, важко було б чекати від неї чогось іншого, такі ж цифри статистики бачать всі, а ефект Brexit не вічний (тим більше, що самі брити все ніяк не вийдуть, забувши, мабуть, що означає йти по-англійськи). Може тому ринок хоч і засмутився, що призвело до зниження котирувань на американських торгових майданчиках, але не психував. Падали дуже помірно, навіть серйозно, зберігаючи почуття власної гідності й надію, яку дає той факт, що джина інфляції ніяк не вдається викликати з пляшки. У підсумку ранок п'ятниці індекс S&P500 відкриє на позначці в 2170,9 пунктів, не дуже далеко від недавніх історичних максимумів.

Допомагали падати вниз і акції нафтових компаній під тиском зниження вартості чорного золота з $50 доларів до $46 за барель. Вчергове псувати настрій диктаторам з різних куточків світу, які щоразу зазнають екзистенційний захват в ті моменти, коли нафта починає рости, і надії на нові золоті унітази знову змінюють страхи від того, що в країні може закінчитися туалетний папір. На цьому тижні, в принципі, не щастило правителям з ринків, що розвиваються. Президента Бразилії, після перерви на Олімпіаду, нарешті вдалося відправити у відставку. Там зараз все буде дуже погано, про що сигналізують плани жорсткої економії, вимушеної і неминучої. Але це поки не зрозуміло на пляжі Ріо. З іншого боку світу, в Узбекистані, світ отримав президента Шредінгера, який одночасно живий і мертвий. Що стандартно для деспотій, адже, як відомо, в той момент, коли «король помер», треба вигукнути: «хай живе король», а з цим спостерігаються виразні проблеми. Що буде тепер там, і чи не народиться у Ферганській долині черговий «чорний лебідь» не знає ніхто. Теорія Талеба, як і всі інші теорії, добре пояснює минуле, але зовсім не допомагає сучасному.

Падають ціни не тільки на нафту. Не дуже добре почуваються метали, проектуючи свої страхи на руду. Продовжує летіти вниз вартість пшениці й кукурудзи, які вже досягли свого десятирічного мінімуму. Така ситуація на зовнішніх ринках робить неминучою слухняність України перед МВФ. Схоже, новий транш, схожий на міраж, таки стане реальністю вже у вересні, про що вчора заявили в самому Фонді, готуючись внести Україну до порядку денного. Зробили вони це після того, як Україна таки ввела е-декларування, переставши грати в наперстки з представниками світової закуліси. Ринок єврооблігацій ніяк не відреагував на цю новину. Мабуть, давно припускаючи, що так і повинно було статися. За останній тиждень котирування суверенних єврооблігацій і так значно зросли під впливом в'янення страхів про черговий напад агресії Путіна, який придумує собі не тільки віртуальних друзів, але й віртуальних диверсантів, і потім може почати нову війну. Всі побачили, що воювати він поки не збирається, тим більше вимальовується і більш цікавий напрямок в Азії. Тепер суверенна крива розташовується в діапазоні 7,7%-8,5%.

А на внутрішньому ринку гривня гучно святкує своє двадцятиріччя. Велике свято, ювілей, що неминуче вганяє в депресію, адже ви ще молоді, а вам вже пішов третій десяток». Ось і гривня перед святом, як справжня жінка, впала в зневіру. І впала в принципі, і якщо спочатку крокувала маленькими кроками, то перед самим святом, яке, як відомо, відзначають 2 вересня, раптом розігналася на міжбанку, значно випередивши навіть здивований чорний ринок. Така поведінка національної валюти змусила НБУ вийти на ринок з продажем доларів, провівши двічі аукціони. Подіяло чи ні, допоможе чи ні МВФ перемогти святковий смуток і осінню депресію, стане ясно вже в найближчі дні. У будь-якому випадку, план на кінець року (а всі аналітики писали курс гривні в районі 27,0 на кінець 2016 р.) вже виконано достроково.

Такий спурт гривні не сприяв активності на ринку облігацій, де до Мінфіну на первинні аукціони вже ніхто й не приходив. Крім окремих любителів далекого кінця кривої, які, втім, оперували обмеженими обсягами. Всі застигли в очікуванні розв'язки. Хто знає, може зараз з торта вискочить сюрприз, і все знову заспокоїться. Характерно, що ринок акцій знову виявляє свій бунтарський характер. Саме на поточному тижні він вирішив вирости, йдучи за акцією Центренерго. Якби при цьому ще й спостерігалися високі обсяги, то можна було б подумати, що інвестори реагують на плановану виплату дивідендів, або (о жах) повірили в реальність приватизації, особливо на тлі того, що Фонд держмайна зважився-таки знизити ціну на Одеський Припортовий завод і може навіть всерйоз зважитися його продати. Але в рамках міні-обсягів сучасного українського ринку, який ще не дочекався повернення свята, це може бути що завгодно. Тим не менш, індекс УБ перевалив за позначку 700 пунктів і відкриє п'ятницю на рівні 714 пунктів.

В огляді представлено думку автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, подана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.