Україна вирішила відмовитися від грошей Заходу

3 коментувати
Україна вирішила відмовитися від грошей Заходу
Відсунувши початок приватизації, ми поставили шлагбаум на дорозі у вантажівок, набиті доларами

Політики завжди брешуть. Це вигадали не українські виборці. Це правило, яке сотні років працює і в західних демократіях. Наші виборці якраз не звикли ще, та чомусь судять за словами, хоча потрібно судити по справах. Ось і зараз політики чудово говорять про боротьбу з корупцією. Або про реформи. Що ж вони думають насправді, можуть показати тільки справи. І дуже рідко випадають моменти, які здатні стати повноцінними індикаторами того, чи щирі ці наміри, чи це тільки імітація. При цьому, такі моменти зазвичай не помічає широка громадськість, часто фокусується на вигаданих «зрадах», а-ля продаж Рошен або статус Донбасу.

Цього тижня пан Білоус заявив, що приватизація Центренерго відкладається. До квітня-червня наступного року. Тобто майже на 9 місяців. Причин для перенесення приватизації знайти можна завжди багато, але що це означає? Як для економіки України, так і для опису бажання чиновників реально боротися з корупцією?

А це означає, що все дуже погано. Для початку поговоримо про корупцію. Останні роки саме державні компанії були в Україні оплотом корупції. І тут не придумаєш ніякого нового рецепту, крім як повторити слідом за Кахою Бендукідзе «Продати все, крім совісті». І нехай перші об'єкти ви будете продавати дешевше від їх потенційно справедливої вартості. Відіб'єте на наступних продажах. І вб'єте осередок корупції. Основною мотивацією для чиновників, щоб чинити опір приватизації, є прямий інтерес брати участь у розподілі фінансових потоків, які ці компанії генерують.

Іноземний інвестор не буде користуватися послугами приватних охоронних фірм і вирішувати питання в суді

У випадку з Центренерго приватизацію обіцяли вже давно. Більше того, є навіть ряд іноземних інвесторів, великих і величезних гравців, які готові придбати цей актив. Причому навіть не важливо, скільки вони готові заплатити. Іноді навіть можна доплатити за те, щоб компанії зі світовим ім'ям були готові виходити на український ринок і грати тут за правилами. При тому, що самі правила ми змінюємо досить часто і регуляторна частина - це величезні ризики для будь-якого покупця. Отже, інвестори були готові купити. Але їм виявилися не готові продати. І в першу чергу міністр енергетики, який зробив все, щоб приватизація не відбулася. І щоб його міністерство продовжувало управляти державною компанією. Чому чиновники так люблять керувати, думається, пояснювати не треба. Отже, тепер ще більше 9-ти місяців на потоках будуть сидіти найчесніші менеджери. При цьому ці самі менеджери знають, що найбільший ризик для них – це бути звільненими. Навіть якщо їх спіймають на гарячому в той момент, коли вони будуть ховати чергову валізу в свій Бентлі, який подарувала улюблена дружина.

Чи буде чекати так довго іноземний інвестор? Швидше за все, ні. В пристойних домівках так себе не ведуть, гості просто розвертаються і йдуть. Не тільки не ставши першопрохідцями, з сигналом про те, що в Україну тепер можна інвестувати, але і пішовши впевненими в тому, що нові правила схожі на локшину на вухах. І не сумнівайтеся, що вони цими думками будуть активно ділитися. І залишаться тільки домашні покупці. І хто ж це буде? Швидше за все, один швидкорослий олігарх, якому потрібно в найближчий рік продати якомога більше трансформаторів. Тоді грошей на приватизацію може вистачити. Потім цього олігарху залишиться тільки купити футбольний клуб, наприклад, Нива Вінниця, і образ буде повністю завершено. Конкуренцію йому можуть скласти абсолютно чесні бізнесмени, що контролюють інші енергетичні активи. І, якщо продаж активу Рінату Ахметову точно не допустять, то власник Донбасенерго може і заявитися. А стирчать там вуха Сім'ї, до того часу можуть і не поцікавитися. Техас мають грабувати техасці? Здається, це було гасло «папєрєдніков», з доробком яких активно обіцяли боротися. Реформами і боротьбою з корупцією, одним з основних елементів якої повинна була стати приватизація.

І тепер трохи про економічне зростання. Для нього потрібні драйвери, а найкращим драйвером завжди були інвестиції. Приватизація покликана була запустити механізм інвестування, адже перші кроки тут робити дуже страшно будь-якому інвестору. Бути першим не хоче ніхто. Але й останнім. В результаті система працює таким чином: держава публічно і красиво продає кілька великих об'єктів. Звичайно, заздалегідь проходять безліч консультацій, і держава точно знає, що інвестори готові купити. А далі вступає закон ринку і натовпу. Новина про красиву приватизацію розганяє бажання інших інвесторів встигнути заскочити в цей потяг. І великих, і маленьких. Враховуючи, що в нашому випадку внутрішній попит не буде джерелом зростання, йому просто нізвідки взятися, то вся надія була на зовнішні інвестиції. Але тепер ми вирішили поставити шлагбаум на шляху вантажівок, набиті доларами. Такий гуманітарний конвой нам не потрібен?

Не кажучи вже про те, що інвестори приносять з собою не тільки гроші, але і культуру управління, а також технології. Іноземний інвестор не буде користуватися послугами приватних охоронних фірм. І не буде вирішувати питання в суді. Він буде працювати. І кожен прихід такого інвестора скорочує відстань між цивілізованим світом і Україною, яка була і залишається країною третього світу, провінцією, до якої зміни, ідеї і технології докочуються з дедалі більшим запізненням.

У підсумку, одним рішенням влади перекреслюють дуже важливий крок, зменшуючи шанси на успіх в черговій спробі України вирватися з порочного кола. Маленьке непримітне рішення. Яке говорить багато про що. Не вірте словам. Дивіться на справи.

В огляді представлено думку автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, подана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.