Шанс скасувати мораторій

4 коментувати
Поки діє заборона на продаж сільськогосподарських земель, величезний потенціал української землі залишається нереалізованим, а країна - бідною

Добігає кінця черговий рік мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. І з'явився шанс, що цей рік стане останнім. Три народні депутати набралися сміливості бути стертими з лиця землі популістами всіх мастей і подали революційний законопроект, пропонуючи скасувати мораторій з 1 липня 2017 року. Саме час буде робити ще одне загальнонаціональне свято, якщо у них вийде. Український день взяття Бастилії. Адже коли Бастилію брали, там була не тюрма з політичними, там був продуктовий склад, закритий від простих людей. Так і зараз: величезний потенціал української землі залишається нереалізованим, а країна - бідною.

Закон передбачає три етапи впровадження в Україні повноцінного ринку землі. На першому етапі, який стартує з 1 липня 2017 року, об'єднані громади матимуть можливість продавати комунальну і державну землю в межах своєї юрисдикції. Госгеокадастр - продавати державну землю. На цьому етапі покупцями можуть бути лише фізичні особи, громадяни України, органи місцевого самоврядування та держава. Встановлюються обмеження по концентрації землі в одних руках - 500 гектарів. На другому етапі, з 1 липня 2018 року, права продавати землю нарешті отримують фізичні особи, власники паїв. З 1 січня 2020 року право купувати землю отримають юридичні особи та фізичні особи-підприємці. Іноземці не зможуть купувати «святу українську землю» до 1 липня 2030 року.

Напевно, це найважливіший законопроект, який належить розглянути Верховній Раді наступного року, нехай тут багато що може не подобатися. Занадто довго. Занадто багато обмежень. Насамперед - обмеження для іноземців і занадто пізній запуск юридичних осіб на ринок. Це все не тільки обмежить приплив інвестицій, але й істотно буде стримувати зростання ціни на землю, тому що в основі будь-якої успішної економіки - конкуренція. Що роблять обмеження? Вони знижують конкуренцію, що знижує ціни. Хто найбільше страждає від низьких цін? Правильно, той самий простий український фермер, чиїм ім'ям прикриваються, коли закривають ринок.

В Україні в людей відбирають право розпоряджатися своїм майном. Уже 20 років

Але все одно це дуже важливо.

Зробити перший крок. Визнати, що земля - товар, у якого є ціна і вартість, що дозволяє залучити кредит. Що дозволяє продати землю, за оренду якої ти отримуєш мішок картоплі в рік, за справжні живі гроші. Право продати, до речі. А не обов'язок. І отримати прозорі правила гри. Чи не через оренду, не через емфітезіс, який може законсервувати ринок. А прямий продаж, що максимально знизить рівень схемності ринку. Простота - це найголовніше. А потім вже можна буде прискорювати. І запускати юрособи. І говорити про іноземців, тим більше ніхто їм не завадить входити в капітал українських компаній.

І головне питання: чи є в депутатів політична воля для прийняття такого рішення. Важливого для держави. Важливого "для маленького українця, селянина, який нарешті зможе отримати ресурси для розвитку", але суперечить шкідливій популістській установці, яка існує в країні вже 20 років. Установці про "святу українську землю, яку не можна продавати". По всій Європі земля не свята, продається і купується, і тільки в Україні популісти 20 років розповідають людям, що добре - це погано. Розповідають, що хтось буде вагонами вивозити український чорнозем. Розповідають, що позбавлення людини базового права продати свою власність - дуже добре для цієї людини. І люди вірять, продовжуючи залишатися бідними. При цьому слухаючи популістів і киваючи їм, коли ті наводять як приклад розвинених фермерів Польщі. Забуваючи згадати, що основним фактором успішності фермерів в Польщі стало саме запровадження ринку землі. В Україні ж у людей відбирають право розпоряджатися своїм майном. Забирають право приймати рішення. Уже 20 років. Все це - під розмови про те, яка мудра українська нація. Така мудра, що їй не можна довірити розпоряджатися парою гектарів землі, «адже все проп'ють».

Депутати - це найняті менеджери, мета яких - зробити своїх виборців багатшими. І все. Не говорити про мораль. Не утримувати скріпи. Просто робити нас усіх багатшими. Цей закон робить багатшими всіх людей в Україні, а значить, депутати будуть зобов'язані виконати свій обов'язок і проголосувати за нього. Але ми-то знаємо, як депутати виконують свій обов'язок.

У тексті представлено точку зору автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, надана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна й офіційна.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.