Новий світ, який не змогли прийняти Росія і Донбас

21 коментувати
Ми живемо в глобальній економіці і повинні завоювати своє місце під сонцем, якщо не хочемо залишатися сировинним придатком

Добре було в Середньовіччі. Або  десь навіть у XVIII столітті, здавалося б, такому близькому до нас. Пару поколінь, рукою подати. Ти народився, прожив життя і помер, а нічого не змінилося. Їси таку ж їжу, читаєш ту ж біблію, бачиш той же пейзаж за вікном. Світ якщо і змінювався, то неспішно, і знали про це тільки в салонах аристократів, де сиділи, посміюючись над новинками і переказуючи зміни кордонів в результаті чергової війни.

Звичайно ж, все так само навчені досвідом діди скаржилися, що люди пішли не ті, не те, що в часи, коли дерева були великими. «Були люди в наш час, не те, що нинішнє плем'я. Богатирі не ви». Але сам хід життя не змінювався. Добре було. Особливо добре, якщо вам пощастило народитися аристократом і потрапити в 1% багатих людей. Тоді життя без електрики, туалету і пеніциліну було у вас хоч і не набагато комфортнішим, але все-таки довшим. І навіть періодично було наповненим яскравими подіями. Так і проживали ви на пару років довше, ніж звичайний селянин або солдат, який працював шість днів в тиждень і ніколи не чув не тільки про телевізор (електричну лампочку, водопровід, потрібне підкреслити), але і про відпустку. Добре було раніше, тихо і спокійно. Неспішно. Комфортно. Але світ змінився. І в новому світі нові правила. Які, до речі, якраз і диктують кляті американці.

Програє той, хто не встигає змінюватися і не згоден приймати зміни, залишаючись в рамках традицій, духовних скріп та інших спроб сховатися від мінливого світу. Донбас відчайдушно відмовлявся прийняти не Україну, а новий світ. Світ, в якому великий завод нікому не потрібен. Світ індустріалізації пішов вже давно, а червоні директори все ще пропагували промисловість як основу економіки. А планета вже змінилася і 100 програмістів можуть зробити гру, виручка від продажу якої перевищить річний оборот Азовсталі. Все це відмовлявся приймати мозок пролетаря з Донбасу, консервативного за своєю суттю. І мозок цей шукав комфортну зону, знайшовши її в російських новинах. Адже там ціла країна теж ховалася від мінливих реалій. Від нового світу, дискомфортного за своєю суттю. Як добре було в свій час: прийшов в НДІ (на завод) і працюєш там все життя. Без стресів. А зверху є начальник. І у начальника свій начальник. І все зрозуміло і просто. Вертикально. І правильно.

Модель, заснована на зростанні ринків, що розвиваються перестає працювати

Світ змінився. Він став з вертикального горизонтальним. Змінюється все. І в першу чергу - економіка. І змінюється дуже швидко. Так само як нові знання надходять по експоненті. Переляк від китайського обвалу в серпні викликаний тим же страхом змін: коли модель, побудована в останні 30 років і заснована на зростанні ринків, що розвиваються перестає працювати.

Найсумніше повинно бути Індії, яка тільки-тільки починає займати місце Китаю в умах інвесторів усього світу, прогнозуючи Делі такий же ривок. Але вона може не встигнути, адже змінюється сама концепція. В першу чергу йде в минуле концепція сировинних, енергетично-сировинних економік. Високі ціни на нафту зіграли поганий жарт з виробниками нафти. Так, вони подарували 10 років надприбутків, але можуть обернутися катастрофою в майбутньому. Поки ціни на нафту були високими, стало економічно вигідно добувати та досліджувати сланець. Найбільш витратні кроки – перші. Коли ще немає технологій, коли ви набиваєте шишки і допускаєте помилки. І все це не мало б сенсу, залишайся нафта в межах $30-40 за барель. Не було б сланцевої революції в Штатах. Просто ніхто б не зважився вкладати гроші.

Те ж саме і з альтернативними джерелами енергії. Перші електромобілі були дуже дорогими, і ніхто б не почав займатися ними, будь бензин помірно дешевим. Але стимулом для створення майбутніх могильників нафтових магнатів стали надприбутки цих самих нафтових магнатів. Жадібність фраєра згубила. Як завжди. І ось тепер Обама проголошує нову стратегію боротьби з забрудненням клімату, де акцент робиться тільки на поновлювані джерела енергії, викинувши з переліку фаворитів Білого дому навіть газ. Який, до речі, вже буде нікуди дівати, і потрібно якнайшвидше сплавити в Європу.

Новий технологічний прорив відбувся. І тепер з кожним роком нові технології будуть ставати все більш ефективними, витісняючи на узбіччя бензиновий двигун. Як не збувся прогноз одного з інтелектуалів у ХІХ столітті, який обіцяв, що скоро Лондон потоне в кінських екскрементах (а тут раптом придумали автомобіль), так і розповіді про те, що скоро закінчиться нафта, вже не можуть нікого налякати. Крім виробників нафти. Адже мало хто знає, навіщо потрібний китовий жир, а ще 100 років тому здавалося, що без нього жити не можна.

Тесла і її аналоги - вже найбільш продавані автомобілі в багатих європейських країнах. Через пару років бензинових авто в продажу не залишиться зовсім. Але не варто вважати, що прогрес зачепить лише виробників нафти. Вже пару років по дорогах Каліфорнії тихо собі їздять автомобілі Google. Милі машинки, яких відрізняє не тільки оригінальний дизайн, але і відсутність водія. В строю 24 години на добу. Скільки ще мине років перед тим, як більшість далекобійників спочатку Штатів, а потім всього світу, втратять роботу? Якщо ваші діти хочуть стати в майбутньому водіями автобуса, можете вже починати їх відмовляти. І не тільки тому що ви сноб і вважаєте, що дана професія жахлива. Просто тому що, як співалося у фільмі про Електроніка, "до чого дійшов прогрес". І роботу будуть втрачати не тільки американські далекобійники. І швидше, в першу чергу не американці, які керують процесом, що стоять на чолі нової технологічної революції, яку не в змозі зупинити.

Світ стоїть на порозі Судного Дня, коли роботи не захоплять владу, а робочі місця. Вартість нових роботів, які виробляють що завгодно, порівняна нині з оплатою праці китайського робітника за 2 роки. Коли буде перейдено Рубікон, після якого масово віддадуть перевагу роботам? 1 рік оплати? 6 місяців? А, може, вже досить? Навіщо тепер переносити робочі місця в Китай (Індію чи Україну), якщо можна будувати заводи і виробляти все, що завгодно, безпосередньо поруч зі споживачем, знижуючи транспортні витрати? Тим більше, що і для торговельного балансу добре. Так що держава буде більш ніж стимулювати такі заходи.

Епоха економік, які торгують не душами, але дешевою робочою силою своїх громадян, наближається до заходу. Це не трапиться завтра, але через 5-10 років девальвація гривні буде ще менш безглуздою, але нещадною. До речі, ніякої трагедії не буде. Просто більше людей будуть займатися професіями, які входять в перелік «нероб», за визначенням шахтарів і бабусь біля під'їзду. Ефективність праці підвищується максимально і держава, усі держави, будуть зацікавлені в тому, щоб ви або нічого не робили або, принаймні, нічого не виробляли. Крім ідей. У новій економіці буде безліч творчих професій. І багато вільного часу. На відміну від світу, де нічого не змінюється, люди будуть все більше часу витрачати на розваги і подорожі. І жити довше і довше.

А що ж Україна? Само собою, ми знаходимося на периферії, у світовій провінції. Всі зміни до нас докочуються з величезним лагом. Але не економічні хвилі. Ми живемо в глобальній економіці і повинні завоювати своє місце під сонцем. Поки що наше місце – роль сировинного придатка. І основне питання - чи хочемо ми ним залишатися. В минулому, і частково в сьогоденні, по металу. Без доданої вартості. І без майбутнього. Цей ринок помре набагато раніше, ніж наша друга ніша – сільське господарство. Але не важливо, ви експортуєте чавунні чушки або зерно. Сировинний придаток завжди залишається сировинним придатком. І нехай люди будуть їсти. І будуть робити це не менше, ніж раніше, а, швидше, навіть і більше. Поки не придумали, з чого друкувати їжу на 3D принтері. Але придумають, сумнівів немає. Рано чи пізно. А що ж ще?

Чудово, що у нас дешева робоча сила. Але цей аргумент скоро стане неактуальним. І не тільки тому, що уряд буде піднімати соціальні стандарти. Роботехніка добіжить до Європи трохи пізніше, ніж до штатів, але обов'язково прийде. І тоді навіть заводи китайців на території України стануть нікому не потрібні і ми отримаємо просто багато безробітних китайців. Такими заходами можна зробити ривок зараз, забезпечивши зростання ВВП, але не можна закласти фундамент успішної економіки в майбутньому. У майбутньому, де основними китами завжди будуть ІТ-сектор і сектор послуг. ІТ-сектор в найширшому спектрі цього слова. Від написання додатків для гаджетів до обслуговування роботів. І сектор послуг, де люди будуть витрачати свій надлишковий вільний час і гроші. А гроші будуть витрачати не шахтарі, а маркетологи, фінансисти і програмісти. Так що не сваріть хіпстерів та фестивалі їжі. Це наша заявка на успіх у новому світі. Так і буде виглядати глобальний сектор економіки послуг. Ну і про український Лас-Вегас, звичайно, забувати не можна. Звичайно, завжди і скрізь буде актуальним фінансовий сектор, але конкурентні переваги України у боротьбі за звання фінансової столиці вельми сумнівні. Що не скасовує необхідності для Києва стати центром тяжіння для пострадянського простору. Звичайно, життя будуть продовжувати максимально, але побачити Україну в лідерах біомедичних технологій поки що важко.

Змінюватися повинні люди і країни. Те, що нам потрібно змінити країну, ми вже зрозуміли. Але і себе ми повинні міняти. Якщо хочемо бути успішними людьми в успішній країні. І так, комфортно вже не буде ніколи. Так комфортно, як у печері, коли світ простий і зрозумілий. І для завоювання дами серця потрібен просто метод «за волосся і в печеру», а для успішного дня – вбити мамонта. І не бути з'їденим. Так просто і зрозуміло вже не буде ніколи.

В огляді представлено думку автора, яке може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, подана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.