Найдурніший популізм

12 коментувати
Відсутність в Україні ринку землі і мораторій на продаж стримують розвиток країни ось вже десятки років

«Купуйте землю, її більше не виробляють», - сказав колись Марк Твен. І був, як завжди, правий.

Весь світ купує і продає землю, і тільки українці роблять усе, щоб цього не сталося. Причому мало хто зможе відповісти, чому. Просто так вийшло. Просто ця тема стала предметом божевільного популізму. І, головне, популізму дурного. Нелогічного. Адже є популізм зрозумілий: це коли виходить хтось і каже, що підніме всім зарплати, пенсії і стипендії. Зрозуміло, це приємно. І мало хто буде думати, що буде потім. Проста правильна людська реакція - радість.

А є популізм із землею. Це популізм заборонний. Це коли тобі, наприклад, селянинові, щось заборонили, а ти радієш. Адже це зовсім нелогічно - радіти, коли тобі щось забороняють. Так само, якщо б американські раби виступали проти Авраама Лінкольна, який скасував рабство. Або якби Тарас Шевченко вихваляв кріпосний лад. Дико звучить. Але в Україні будь-яка дикість стає реальністю.

Важко любити Яценюка. Це вдається небагатьом. І, напевно, у них є для цього особисті, часто фінансові причини. Легко його не любити. Але, навіть якщо розумні речі говорить не найбільш люба тобі людина, потрібно вслухатися в сенс. Яценюк запропонував продати державні землі. І це правильно.

Навіть якщо ковбої, шейхи і китайці куплять українську землю - вони що, занурять її в вагони і вивезуть?

Хтось знає, як використовуються державні землі в Україні? Краще і не знати. Хтось рахував, скільки збитків генерують ці активи, які в принципі не можуть бути збитковими? Це як з приватизацією. У нас немає народних земель. Є земля, яку користуються чиновники. І є безліч Range Rover на дорогах бідної країни України, яких тут не повинно бути. І саме ці чиновники виступають проти продажу державної землі, оскільки втрачають свою ренту. Втрачають чиновники. а не народ України. Який нічим не володіє, за фактом. І ті, хто зараз з політичних мотивів критикує Яценюка, б'ють не стільки по прем'єр-міністру, чий рейтинг і так близький до нуля, а по ідеї. Дуже важливій ідеї для України.

Але це все - частина однієї великої проблеми, а саме, відсутність в Україні ринку землі і горезвісний мораторій, який стримує розвиток країни ось вже десятки років. І при цьому політики годують народ казками про те, що прийдуть якісь злі дядьки і скуплять гуть усю Україну. Варварська Росія запровадила ринок землі десять років тому, і досі ніхто не прийшов і нічого не скупив. А в нас все чекають.

При цьому порушується базове право людини - право власності. Адже, якщо ми володіємо, то ми вправі цим чимось розпорядитися. Адже ніхто не забороняє продавати квартири під приводом того, що тому, хто продає ніде буде жити. А продавати землю чомусь не можна. В результаті селяни потрапляють у залежність від латифундистів, фермери позбавляються доступу до банківського кредиту.

І навіть якщо відбудеться небачене, і в Україну прийдуть всі ці ковбої, шейхи і китайці, і куплять землю, що вони будуть з нею робити? Вони що, занурять її в вагони і вивезуть? Ні, вони будуть її використовувати. Як і будь-який актив. Як використовують актив, сільськогосподарську землю? Правильно, починають розвивати на цьому клаптику сільське господарство. І Україна починає виробляти більше зерна, ріпаку, соняшнику. Та тієї ж гречки. При цьому, оскільки земля - це вже власний актив, вартість якого вкрай важлива, обробка землі йде згідно з наукою, і ніхто не садить соняшник сім років поспіль, виснажуючи ґрунти. А хто працює на цій землі? Правильно, українці. Ніхто не буде везти в Україну китайців, зулусів або індійців. Українці - найдешевша робоча сила в світі.

Кому більше за всіх невигідний ринок землі? В першу чергу, чиновникам, які позбавляються корупційних доходів, і великим агрохолдингам, які зараз можуть розплатитися з селянином мішком картоплі, а в разі появи ринку землі будуть змушені платити йому реальні великі гроші. І кого з них вам більше шкода? Кого ви готові захищати?

Що для України зараз означає вільний ринок землі? Це не тільки шанс збільшити виробництво зерна та всього іншого. Це не тільки спосіб поліпшити торговельний баланс країни, збільшити прибуток і податкові надходження. Це не тільки ковток повітря для тисяч селян і реальна боротьба з корупцією. Це не тільки підтримка гривні. Це ще й гігантський інвестиційний ресурс, який може зайти в країну. Той самий потік, який може звернути назад тоненький струмочок втечі капіталів. Який, поряд з приватизацією, може дозволити зняти обмеження НБУ і нарешті поверне життя в банківську систему. Це той самий економічний ріст, про який всі так мріють. І той самий потенціал країни, який треба реалізувати.

Так, сільське господарство не може стати основою зростання економіки України. Не може бути фундаментом економіки сучасної успішної країни. Сировинний придаток завжди залишається сировинним придатком - не важливо, що він випускає у світ: барелі нафти, сляби або зерно. Але це не означає, що ми не повинні використовувати цей ресурс для розвитку країни на 100%. Це не означає, що ми повинні самі робити собі гірше. Це просто нерозумно. І, хоч ми і фахівці з дурості, але рано чи пізно це мало закінчитися.

У тексті представлено думку автора, яке може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, подана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.