На чому тримається світ успішних людей

2 коментувати
І чому для нашої країни важливий рейтинг за Індексом прав власності

Україна впала в рейтингу країн за Індексом прав власності, який щорічно розраховується Альянсом прав власності (Property Rights Alliance). За результатами 2016 р. показник Індексу прав власності України зберігся на рівні 2015 року – 3,9 пункти з 10 можливих. Однак інші країни не сплять і продовжують вдосконалюватися. В результаті в світовому рейтингу наша країна опустилася на 115 місце з 128 (в минулому році Україна займала 109 місце з 129). При цьому в регіональному рейтингу Україна зайняла передостаннє 19-е місце в Східній Європі і Центральній Азії, випередивши лише Молдову. 

Чому це важливо?

Захист права власності – це належна реалізація державою конституційного права людини і громадянина на вільне володіння і розпоряджання своєю власністю, ефективний захист від посягань на таке право, що є базовою умовою для ефективного розвитку будь-якої економіки.

Як і багато інших міжнародних рейтингів, цей індекс допомагає зрозуміти позиції країни в світі. У 2016-му році індекс був розрахований для 128 країн, на території яких сумарно проживає 93% світового населення і створюється 98% світового ВВП.

Дослідження показує, що лідируючі країни в області захисту прав власності мають дохід на душу населення в 21 разів більший, ніж ті, у яких захист прав власності знаходиться на низькому рівні. Перші місця в світовому рейтингу традиційно посіли Фінляндія, Нова Зеландія і Люксембург.

Крім того, оскільки рейтинг складають щорічно, він дозволяє також оцінити прогрес у реформах.

Індекс розраховується на основі 10 показників, при цьому дослідники відзначили невелике зростання України за більшістю показників, включаючи «захист прав інтелектуальної власності» (+0,7 пункту) і «контроль над корупцією» (+0,2). Тобто в цілому ми рухаємось у вірному напрямку. Але дуже повільно. Більше того, серйозне просідання за показником «політична стабільність» (-2,4) призвело до того, що загальний показник залишився незмінним.

Стратегія «не робити нічого»  вже веде до поразки

Варто відзначити, що насправді за останній час Україна зробила безпрецедентні кроки в сфері забезпечення прав власності, відкривши відповідні реєстри для громадськості. Тепер будь-який бажаючий за невелику плату може побачити, хто є власником приватної власності, землі або нерухомості. Цей, можливо, в чомусь спірний крок був зроблений парламентом в спробі приборкати корупцію шляхом повної прозорості.

У той же час, рівень якості та безпеки реєстрів власності залишається досить низьким. Як приклад, більшої частини інформації про земельні права досі немає в реєстрі Міністерства юстиції через нездатність двох відомств до обміну даними. Крім того, в ЗМІ можна знайти чимало повідомлень про випадки рейдерства, «мухлювання» з реєстрами, коли люди втрачали власність через тіньові оборудки третіх осіб або незаконні судові рішення.

Які висновки слід зробити з цьогорічних позицій України?

По-перше, те, що місце нашої країни в світовому рейтингу стало нижчим при тому ж значенні індексу, означає, що решта світу реформується швидше, ніж Україна. Тобто стратегія «не робити нічого»  вже веде до поразки. 

По-друге, нашу політичну нестабільність бачать в світі, і вона зменшує економічну привабливість країни. Гроші можуть заходити у нестабільний регіон тільки якщо прибутки будуть високими, а гроші – захищеними, тому активісти, порядні чиновники та депутати мають зосередитися на тих реформах, які б гарантували захист прав власності, як матеріальної, так й інтелектуальної. Це дозволить хоча б частково компенсувати інвесторам втрати від політичної та військової нестабільності, якої нам найближчим часом не вдасться позбутися. У якості орієнтиру можна брати середньосвітовий показник індексу або середній західноєвропейський – це, відповідно 5,45 та 7,36. 

По-третє, проводячи реформи у сфері боротьби з корупцією, відкритті реєстрів тощо, не забувати й про рейдерів та захист прав власності. Причому не обов’язково все ускладнювати – якщо ми порівняємо, скільки процедур необхідно провести, аби  зареєструвати свою власність, виявиться, що в Україні необхідно пройти 7 процедур, а, скажімо, в країнах Північної Європи – 1 (відповідно до даних Світового банку). Але ця одна процедура в них настільки ретельно відпрацьована,  що жодний рейдер в ній дірки не знайде.

Можна додати, що в контексті Індексу в світі сьогодні точиться зовсім інша дискусія. У цьому році в звіті щодо розрахунку індексу розглядається стійкий зв'язок між правами власності та іншими економічними і соціальними показниками добробуту, зокрема – рівністю чоловіків і жінок, підприємництвом, науковими дослідженнями і розробками, розвитком людських ресурсів, громадянської активності та екологічної ефективності. Але, на жаль, нам до всього цього ще далеко.

Поки що для України змусити черговий Держгеокадастр надати дані до реєстру та рейдерів приборкати – вже великий успіх. Проте краще тягтися до нездійсненого і не влучити, ніж цілити у сірість і бути точними.

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.