Мрійте обережно. Як хороші люди стали загрозою для країни

3 коментувати
Без співпраці з Фондом українській економіці не вижити, а, отже, про зниження податків до 10% не може бути і мови

Податкова реформа, а, точніше, її обговорення, наочно показала вірність фрази "хороша людина - це не професія". Безліч людей, чесних і відкритих, які бажають добра Україні, стали загрозою для своєї країни. І причина цього, як завжди, проста: будь-якою справою повинні займатися професіонали. І якщо фінансист або економіст не розповідає громадському активісту, як малювати плакати або влаштовувати протести, то і громадському активісту не варто вчити макроекономіста, як працює економіка.

Зниження податкового навантаження і зростання економіки - це прекрасно. І бажання перетворити Україну в нового тигра - теж. Але для цього потрібно мати реальні цілі і розуміти, як їх досягти. І, головне, чітко уявляти, в якому стані зараз перебуває економіка України. І якою ціною вдалося домогтися тієї хисткої макроекономічної стабілізації. І неприпустимо заради примарної мрії, під стандартне "авось" ставити під удар економіку. Тому що гранти ніколи не закінчаться, і вони йдуть в доларах, а от зарплати і пенсії в Україні в основному сплачуються в гривнях.

Ставка на те, що ми знизимо податки і все тут же зросте, рівнозначна тому, що ви йдете в казино і ставите все, що у вас є, на зеро. Шанси виграти є і, якщо це станеться, ви миттєво станете дуже багатим, але ймовірність вашого виграшу вкрай мала.

Зростання в 2% після сильного падіння - це мало чи багато? Після падіння 10%. Теоретично -дуже мало. І емоційно, без розуміння процесів, можна критикувати прогноз Мінфіну, (а заодно і рейтингових агентств, Світового Банку і МВФ). Адже відразу повинно бути відновлювальне зростання. Але у нас не стандартне падіння. У нас відтяпали шматок економіки і обнулили його. Зростання там бути не може в принципі. А, значить, стандартний підхід з відновленням теж не працює. Тим більше, що немає і драйверів зростання. Наша економіка - економіка країни-сировинного придатку, і ми залежимо від цін на сировину. Що там у світі з цінами на метал і руду? Дуже погано. Що рухає внутрішнім ринком? Банківське кредитування. Чи буде воно у нас в найближчі шість місяців? Звичайно ні. Система ще не відновилася і кредитувати точно не в змозі. І звідки громадські активісти хочуть отримати високий зростання в 2016 році? Основні драйвери не працюють. Так, може спрацювати ще одна ставка на зеро: зовнішні інвестиції раптом побіжать. А, може, і не побіжать. Прогнозувати це ви не можете, закладати в розрахунки - теж.

Час покінчити з українським інфантилізмом, який вимагає простих рішень

Критикувати МВФ за те, що він не дозволяє нам здійснити самогубство (риторика змінилася, спочатку активісти заперечували, що МВФ проти, а потім просто перейшли до критики Фонду) нерозумно і лицемірно. Стабільність економіки України сьогодні повністю залежить від співпраці з МВФ. А всі реформи, проведені в Україні за рік, стали можливі тільки завдяки тиску кредиторів. Це аксіома, і заперечувати її можуть тільки люди, далекі від економіки. Піде Фонд - і новина про те, що ми досягли дна і почали потихеньку від нього відштовхуватися, стане історією. Ми знову почнемо копати, а гривню не врятують навіть міцні обійми Нацбанку. І, тим більше, в Україну не прийде жоден інвестор. А зовнішні інвестиції - це єдиний драйвер, який може змусити економіку України рости швидше. Але він залежить ще й від багатьох інших факторів, в першу чергу, від чесної приватизації. І ось типова задача для громадських активістів - вимагати від депутатів її забезпечити.

Фонд не дасть Україні прийняти псевдоліберальну модель Южаніної. Псевдоліберальну, тому що популізм не може бути лібералізмом. Це аксіома, її треба прийняти. Просто не дасть. І це краще за інших розуміють Южаніна та її куратори. Кричати активісти можуть що завгодно, але по всій вертикалі української влади є розуміння, що перервати співпрацю з Фондом зараз смерті подібно. А, значить, буде проект Мінфіну. І, на жаль, дуже багато шуму. Нічні спостереження. І знову сором при включенні телевізора, коли депутати продовжать нас лякати своєю дурістю. Але не це найстрашніше. Лякає, що в цей час буде йти торгівля, де Мінфіну, щоб стримати апетити депутатів, доведеться чимось пожертвувати. І це будуть не ставки податків, адже ці жертви неможливі через позиції МВФ. А значить, це будуть корупційні інтереси, які будуть просуватися за підтримки громадських активістів, які щиро борються з корупцією.

Ми повинні мріяти. Ми повинні прагнути до більшого. Але головне - це приймати відповідальні рішення. Як дорослі люди. Нарешті покінчити з українським інфантилізмом, який вимагає простих рішень. І бути раціональними, прагматичними. І відповідальними.

У тексті представлено думку автора, яке може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, подана інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.