Як зробити Київ центром Східної Європи

3 коментувати
Маніфест напередодні місцевих виборів

Зовсім недовго залишилося до місцевих виборів. На щастя, недовго. І погано, що хочеться їх якнайшвидшого закінчення. Їх завершення дозволить зняти градус популізму та ідіотизму. А між тим, сама кампанія йде зовсім не в тому напрямку, в якому повинна і могла б. В рамках курсу уряду на децентралізацію, на тлі вже здійсненого перерозподілу бюджетних потоків на користь місцевих рад, що означає більше можливостей та більше відповідальності. Що ми і повинні були б обговорювати.

Замість цього ми присутні на зйомках фільму-пародії, в якому на знімальному майданчику одночасно розвиваються сюжети "Роккі-4" і "Мумія Повертається", "Зоряні війни" і "Чужий. Частина 5 (гречка)", а все це приправлено "Не погрожуй Печерську, покурюючи план на Троєщині". І це тільки в Києві. Важко навіть уявити, яке малобюджетне кіно знімають в регіонах. І все це під сюрреалістичними гаслами глобальних проблем, однакових в Києві та Белграді, Цюрупинську та Львові. Здавалося б, до чого тут місцеві вибори. І, здавалося б, до чого тут виборці, чому вони винні?

Між тим, все в наших руках. Політики завжди говорять те, що від них хочуть почути. Вони не винні, що люди не вимагають від них більшого. Ніхто не буде намагатися робити більше, ніж потрібно. І виходить, що людям не потрібно робити дискусію більш розумною, вдаватися до проблеми свого регіону і, головне, думати. Це занадто складно. І з цим треба боротися. Саме людям треба ставити на чолі кута ті питання, які дійсно важливі. Малювати модель того міста, в якому вони повинні жити. І тоді не мине й кількох днів або тижнів, як самі політики тут же підхоплять тему. Бо, як і будь-яким продавцям сенсів та ілюзій, їм необхідні покупці. Ніхто не купить дисковий телефон, коли обговорюють, що краще, Самсунг або Apple. І тоді ніхто не буде продавати нам мотлох у вигляді боротьби зі здоровим глуздом та ринком землі.

А отже, ми самі повинні визначити, яким має бути місто, в якому ми живемо. Яким ми хочемо його бачити. Особисто. Кожен.

Ми немов присутні на зйомках фільму-пародії "Чужий. Частина 5 (гречка)

Я хочу жити в Києві. Я не хочу їхати мити посуд у Мілан або стригти газони в Лондоні.

І я хочу жити в комфортному місті успішних людей.

Що це за місто?

Успішні люди. Успішність киян безпосередньо залежить від успішності України, а, отже, і реформ. Але якщо реформи будуть успішними, чи готовий Київ до нової ролі? Представляє він, ким може стати? І чи потрібно це йому? Адже в найближчі 5-10 років саме Київ може стати фінансовим і культурним центром пострадянського світу. Москва не зможе більше тягнути таку роль, Москва грає в інші ігри, а Варшава не зможе стати своїм для Мінська і Тбілісі, Єревана та Астани. А Київ може. Київ повинен зробити все, щоб саме тут відкривалися регіональні офіси транснаціональних корпорацій. І не кажіть, що тут мало що залежить від київської влади. При цьому Київ має стати центром всіх можливих фестивалів, від їжі до театру. І повинен придумати, як прийняти всі ці фестивалі.

А отже, Київ повинен бути комфортним містом.

Що є основним ризиком для комфортності столиці України? Це забудова і транспорт. Ті питання, які легко можуть вирішити місцева рада і мер. Якщо, звичайно, він не складається повністю з забудовників та паркувальників, що не так вже й далеко від істини на даний момент.

Чи повинен Київ будуватися та розвиватися? Так. Питання в іншому - як? Питання в тому, щоб центр Києва не задихнувся. Ми повинні визнати, що підійшли до критичної межі, після якої подальше ущільнення може зруйнувати той самий комфорт, якому радіють гості. Не можна розбирати вже побудовані будівлі. Але можна зробити так, щоб в центрі міста, а центр розумні люди завжди зможуть визначити на карті, намалювавши лінію раз і назавжди, були заборонені будь-які нові будівництва, за винятком об'єктів інфраструктури. Ще надто багато промзон в центрі Києва ризикують стати новими будинками, а повинні стати парковками та парками. У Києві повинен проводитися не чемпіонат серед забудовників Печерська, а чемпіонат серед корпорацій та іноземних держав, чий парк крутіше. У них є бюджети. У міста є території.

Нове будівництво повинно проводитися тільки на місці промзони. При цьому місто має заборонити поодинокі будівництва, коли інвестор будує 1-5 будинків, вбудовуючись у вже існуючу інфраструктуру. Не звинувачуйте будівельників в тому, що вони хочуть будувати. Не можна дорікати бізнесмену в бажанні отримати максимальний прибуток. Це природно, і інші аргументи не працюють. Просто місто має визначити правила, за яким будівництво може вестися тільки в рамках великих проектів, що передбачають як зведення об'єктів, так і певний відсоток зеленої зони. Нової зеленої зони, яка повинна виростати на місці зруйнованих цехів. У київських районах досить великих промислових територій, на місці яких можуть вирости нові комфортні квартали.

І, звичайно, новий фінансовий центр. Києву ніколи не стати Лондоном, а, отже, нам не потрібно Сіті. У той же час, Київ може стати Лондоном Східної Європи, що поступається в масштабах. Тому діловий центр, концентрований та комфортний, навіть легкий, нам необхідний. Київський Canary wharf, який може вирости на місці Рибальського півострова. Загальне в цих проектах і те, що є можливість залучити одного великого інвестора, адже велика частина території Рибальського належить юридичній особі, якій точно ніхто не буде заважати і вставляти палиці в колеса. Ну а театральні фестивалі можна проводити на Театральній набережній, яка виросте навпроти нових хмарочосів, варто тільки знести ще шматок промзони на Подолі.

Ключовим є не місце будівництва. А загальні правила. Які повинне затвердити місто. Не займаючись реприватизацією в київських масштабах, яка назавжди поховає будь-які ініціативи в судах, а посадивши гравців за стіл, розповісти нові правила гри. І самому дотримуватися цих правил.

У тому числі і правил дорожнього руху. Київ може задихнутися від автомобілів, які знову повернулися в місто, забувши про кризу та зростання цін на бензин. При цьому розвиток усіх міст світу говорить про те, що немає альтернативи громадському транспорту.

І тут місту потрібен батіг та пряник. Батіг у вигляді жорстких штрафів за паркування. І, головне, без паркувальників. У всьому світі з цими функціями вдало справляються спеціально навчені люди, що приносять гроші в бюджет перевірками оплати. А самі люди цілком в змозі припаркуватися без сторонньої допомоги. Камери, камери і ще раз камери. Штрафи, штрафи і ще раз штрафи. Без пощади. Фінанси - це найкращий мотиватор, навіть з київськими надбавками. І вже через кілька місяців у нас не буде проблем зі смугою для громадського транспорту. А ще через пару років у нас не залишиться маршруток. Їх не повинно залишитися. Комунальний громадський транспорт, який фінансується за рахунок штрафів і не має проблем зі швидкістю переміщення по місту завдяки тим же штрафам.

І пряник у вигляді парковок, які повинні бути розташовані навколо умовної лінії центру, на основних магістралях та в ключових точках центру міста. Промзона для цих точок є. І бізнес-моделі давно написані.

Звичайно, комфортне місто - це щось більше. Головне - почати. І ставити масштабні цілі, а не задовольнятися новим дитячим майданчиком під вибори. Бо кожен такий дитячий майданчик буде коштувати вам парку в наступні кілька років.

Утопія? Анітрохи. Наївно? Небагато. Амбітно? Безумовно. Пафосно? Злегка. Як і належить будь-якому Маніфесту. Але головне, краще прагнути до досконалості та промахнутися, ніж цілитися в сірість і потрапити. Осінь - час сірості. Але і боротьби з нею. Боротися і не здаватися ми вміємо. І повинні.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.