Життя на межі. Звідки починається шлях мігрантів

0 коментувати
Кожного місяця тисячі людей намагаються дістатися до Європи на надувних човнах, автобусами, літаками і навіть пішки. Що жене їх вперед?

Я перебуваю в селі Ндіамагуене на північному сході Сенегалу. Якщо б я пояснював вам, як туди доїхати, то сказав би, що це зупинка, яка йде слідом за останньою зупинкою – це село, до якого ви їдете  шосе, поки воно не закінчиться, потім – асфальтованою дорогою, потім – дорогою, посипаною гравієм, потім – утрамбованим піскуом Поверніть ліворуч у останнього баобаба.

Тим не менше, якщо ви шукаєте джерело потоку біженців, який захльостує Лівію та Європу, дорога того варта. Саме звідси починається їх шлях.

Все починається з невеликої цівки мігрантів з тисячі невеликих міст і сіл в Західній Африці, подібних Ндіамагуене. Це село знаходиться в п'яти годинах їзди від столиці, Дакара. Я відвідав його в рамках роботи з командою, що записувала документальний фільм «Роки небезпечного життя» для National Georgaphic. У день нашого приїзду, 14 квітня, температура була близько 45 градусів – дуже спекотно.

Але в Ндіамагуене, фермерському селі, де майже всі будинки зроблені з глиняних цеглин і покриті соломою, є ще дещо ненормальне. Голова села зібрав буквально всіх жителів, щоб привітати нас, і жінки в яскравих шатах з дітьми, що прийшли зі школи, сформували вітальне коло. Але, сідаючи поруч з ними, ти розумієш: щось не так.

Коли у вас немає грошей навіть на те, щоб купити хворій матері таблетку аспірину, ви не думаєте про ризики

У селі, де живуть 300 осіб, майже немає чоловіків – як молодих, так і середнього віку. Їх більше немає.

Справа не в якій-небудь епідемії. Вони всі поїхали. Виснажений кліматичними змінами грунт більше не міг їх забезпечувати, а з такою кількістю дітей – 42% населення Сенегалу молодше за14 років – голодних ротів було занадто багато. Тому чоловіки розбрелися по всьому світу в пошуку роботи, яка допомогла б їм прогодувати себе і мати можливість посилати щось своїм дружинам, дітям або батькам.

По всій Африці відбувається те ж саме – саме тому кожен місяць тисячі чоловіків намагаються дістатися до Європи на надувних човнах, автобусами, літаками і навіть пішки. Так само роблять і люди, що біжать від воєн в Сирії, Іраку та Афганістані. Разом ці два потоки являють серйозну загрозу майбутньому Європи.

Скажіть цим молодим чоловікам, що їх шанси дістатися до Європи невеликі, і вони скажуть вам, як один з них сказав мені, що коли у вас немає грошей навіть на те, щоб купити хворій матері таблетку аспірину, ви не думаєте про те, які шанси.

«Здебільшого ми, фермери, залежимо від того, що вирощуємо, але останнім часом цього стало недостатньо», - пояснив мені голова села. Після серії перемежованих зливами посух в 1970-х і 1980-х погода стабілізувалася, але десять років тому вона знову почала поводити себе дуже дивно.

Я запитав у голови села, чи чув він про таке поняття, як зміна клімату. Він сказав, що вони чули по радіо і бачили на власні очі. Температура змінилася. Вітру змінилися. Вони несуть спеку, коли повинні нести прохолоду.

Він правий. Метеорологічне бюро Сенегалу повідомляє, що з 1950 по 2015 рік середня температура в країні піднялася на два градуси – набагато більше, ніж очікувалося, а з 1950 року щорічна кількість опадів скоротилася на 50 мм. Тому у чоловіків Ндіамагуене не залишилося іншого виходу, крім як перебиратися у більш великі міста або навіть в інші країни.

Деяким щасливчикам вдається перебратися в Іспанію або Німеччину через Лівію. Лівія була немов затичкою в тілі Африки, і коли США і НАТО повалили лівійського диктатора, але не направили туди військ, здатних забезпечити порядок, вони відкоркували Африку, створивши коридор, що веде до Середземномор'я.

Менш щасливі знаходять роботу в Дакарі, Лівії, Алжирі або Мавританії, а найбільших невдах викидають десь по дорозі – і їм доводиться миритися з принизливою думкою, що вони нічого не досягли, але і повертатися їм більше нікуди. Такі люди стають легкими цілями для організацій на зразок Боко Харам, які платять кілька сотень доларів на місяць.

Сільський голова познайомив мене з Майоро Ндіайє, батьком хлопчика, який покинув село, щоб знайти роботу. "Мій син поїхав до Лівії рік тому, і з того часу у нас немає ніяких новин – ні дзвінків, нічого", - говорить він. "Він залишив дружину і двох дітей. Він займався укладанням плитки. Після того, як трохи заробив [в сусідньому місті], відправився в Мавританію, а потім в Нігер, а потім до Лівії. Але з того часу ми нічого про нього не чули".

На очах батька з'явилися сльози. Ці люди живуть на межі, і вони заводять дітей для того, щоб мати хоч якісь гарантії в старості. Але діти їдуть, і грань стає все ближче.

Це означає, що вони позбавляються єдиного, чим були багаті: почуття глибокої єдності. Тут ти ростеш в сім'ї, батьки доглядають за дітьми, а діти згодом доглядають за батьками, всі їдять та живуть разом. Але тепер земля більше не приносить достатньої кількості їжі, «у кожного в сім'ї є чоловік, якому довелося виїхати, - сказав голова села. – Коли я був молодий, всі сім'ї жили разом. Мати була в будинку, чоловік працював на фермі. Зараз все не так. Я боюся втратити свою громаду, бо мої люди більше не можуть продовжувати жити тут».

З Африки завжди їхало багато людей, але зараз все інакше. Людей стало більше, а природних ресурсів – набагато менше: озеро Чад втратило 90% води. І завдяки смартфонам люди знають, що життя в Європі набагато краще.

Сади або стіни? Насправді вибору у нас немає. Ми повинні допомогти їм відродити їх сади, тому що ніякі стіни не допоможуть нам від них відмежуватися.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.