Вічно молодий Шимон Перес

0 коментувати
Перес ніколи не здавався, ніколи не втрачав надії — якщо повний мир неможливий, то нехай це буде спільний проект щодо води, сонячної енергії або інтернету

Коли я почув, що Шимон Перес, останній з найвеличнішого покоління лідерів-засновників Ізраїлю, помер, я зловив себе на роздумах про те, що такого особливого було в цій людині, яку я мав задоволення знати протягом майже 35 років. Мені потрібна була всього секунда, щоб сформулювати це. Серед арабських та ізраїльських лідерів, про яких я писав, працюючи репортером на Близькому Сході, Перес був практично унікальний в двох важливих аспектах: він умів уявити себе на місці іншого, і він був сповнений рішучості дозволити майбутньому поховати минуле – і не дозволити минулому поховати майбутнє.

На Близькому Сході ви зустрінете дуже мало лідерів, про яких можна сказати хоча б одну з цих речей. Більшість з них стали настільки затятими, що повністю втратили здатність співчувати будь-кому, крім свого власного народу, і настільки цинічними, що вважають прагнення Переса одного разу створити "новий Близький Схід", приводом для сміху.

Перес не наївний. Він вважається архітектором ядерної програми Ізраїлю – після того, як він став генеральним директором міністерства оборони у віці 29 років. Він займав в уряді багато різних позицій, зокрема прем'єр-міністра, перед тим як стати президентом. Він знав, що Близький Схід не Скандинавія – що Ізраїль зіткнувся з безжалісними ворогами і що євреї зможуть викроїти і підтримувати свою власну державу в такому регіоні, тільки якщо вони теж будуть нещадні в разі потреби. Але він вперто не дозволяв, щоб цим історія й закінчилася.

Фізик Аморі Ловінс любить говорити, коли люди запитують його, оптиміст він чи песиміст: "Ні те, ні інше, тому що це всього лиш дві різні форми фаталізму". Оптиміст каже, що все буде добре, песиміст – що все буде погано. "Я вірю в прикладну надію", – говорить Ловінс. Справи можуть піти краще, але ви повинні зробити їх такими. Це прекрасно описує підхід Шимона Переса до політики і життя.


"До тих пір, поки у мене більше мрій, ніж досягнень, я залишаюсь молодим"


Перес вірив у прикладну надію, і він ніколи не припиняв її застосовувати. У нього не було ніякої поваги до песимістів. Це було почасти тому, що він розбирався в їх фішках. Тобто він знав, що їх песимізм часто був прикриттям правих політичних поглядів, прагнення зберегти конфлікт замороженим, бажання вірити, що ніщо, що Ізраїль скаже чи зробить, не зможе вплинути на іншу сторону, тому Ізраїль не повинен висуватити будь-які ініціативи в інтересах миру.

І це було частково тому, що він пережив чудо єврейського народу за останнє сторіччя – бачив, як євреї побудували сучасну, високотехнологічну державу з попелу Голокосту і знав, що якщо це не є доказом потужності прикладної надії, то ніщо не є.

Я завжди з теплом ставився до лідерів, які були здатні змінюватися і в старості. І Перес був якраз таким. Людина, яка раніше була відповідальною за будівництво багатьох стін навколо Ізраїлю, дійшла до переконання, що його справжня безпека може бути досягнута тільки мережами – тільки тоді, коли Ізраїль буде вплетений в павутину відносин з палестинцями і арабськими сусідами.

Саме це надихнуло його на те, щоб разом з Іцхаком Рабіном та Ясіром Арафатом створити Угоду в Осло. Але цей договір не запрацював тому, що Арафат насправді не прагнув відмовитися від збройної боротьби, а ізраїльські лідери не були дійсно віддані ідеї відмови від поселень на Західному березі і в секторі Газа – поселень, які власна партія праці Переса створювала і контролюю над якими згодом позбулася.

В останні роки Перес кілька разів обговорював зі мною, що він може зробити, щоб оживити саудівську мирну ініціативу – повний мир між арабськими державами та Ізраїлем в обмін на повний відхід із Західного берега, з сектора Газа і Східного Єрусалиму – про яку король Абдалла вперше написав в колонці в 2002 році. Але жодна з іскор, які ми намагалися запалити, не перетворилися на полум'я. Занадто багато людей залучені в ідею, що нового Близького Сходу не повинно бути і бути не може.

І все ж Перес ніколи не здавався, ніколи не втрачав надії – якщо повний мир неможливий, то нехай це буде спільний проект щодо води, сонячної енергії або інтернету.

Він був наймолодшим 93-річним, якого ви коли-небудь знали.

Мій учитель і друг Дов Сайдман, голова компанії LRN, яка допомагає бізнесменам та іншим лідерам орієнтуватися в етичних проблемах, вперше взяв свого 8-річного сина Льва в Ізраїль в цьому серпні, і розповів мені цю історію.

"Я хотів, щоб перший візит Льва в Ізраїль був незабутнім, – згадує Зайдман, – тому в перший же день – всього кілька тижнів тому, 31 серпня – я привів його на зустріч з людиною, яку я вважав уособленням надії, сили і духу Ізраїлю – з усіма його мріями, ідеалами і напруженістю – президентом Шимоном Пересом. Я не знав, що це буде одна з останніх його зустрічей".

Перес, додав Сайдман, "був настільки люб'язний, щоб зустрітися з моїм сином, дружиною і мною в Центрі світу Переса в Тель-Авіві. Ми говорили про силу і потенціал людства до подиву, еволюції та натхнення. В один момент Перес звернувся до мого синоа і сказав: "Слони схожі на комп'ютери. У них найбільші спогади. Вони пам'ятають усе. Але у них немає уяви. Ось що є особливістю людського буття".

В якийсь момент, сказав Сайдман, він попросив Переса поділитися з його сином, "як після 93 років життя він залишився таким молодим".

"Леве, – сказав Перес, – кожен день я прокидаюся і я рахую мої досягнення". Сайдман перебив: "Сину, а у президента Переса була безліч екстраординарних досягнень". Вони обидва розсміялися.

Але Перес ще не закінчив. Він продовжив: "А потім я рахую свої мрії. До тих пір, поки у мене більше мрій, ніж досягнень, я залишаюся молодим".


Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригинал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.