Уроки кровопролиття в Орландо

4 коментувати
Уроки кровопролиття в Орландо
Країні потрібні розумні лідери, а не ті, хто вважає, що проблеми і труднощі цього століття можна розв'язати бомбардуваннями, стінами або образами

Сьогодні я хочу обговорити жахливу трагедію в Орландо. Але почну з Хіросіми – точніше, з видатної промови Барака Обами, виголошеної 27 травня і загубленої через галас виборчої кампанії в США.

Хіросіма, за словами Обами, - символ світу, в якому вперше за всю історію країни з'явилася потужність, достатня, щоб знищити всіх – і, якщо вже комусь мала дістатися така сила, я радий, що це була Америка. Але сьогодні, як сказав президент, ми живемо у світі, де невеликі групи, а незабаром, можливо, навіть одна-єдина могутня людина, отримають можливість вбити нас усіх; тому настав час задуматися про те, до яких моральних наслідків може привести нас розвиток технологій.

«Наука дозволяє розмовляти з тими, хто перебуває на іншому боці океану, літати понад хмарами, лікувати хвороби і розуміти космос, але ці відкриття можна перетворити на ще більш ефективні машини для вбивства, – зазначив президент. – Сучасні війни навчили нас цьому. Цьому вчить нас Хіросіма. Технологічний прогрес без відповідного прогресу в будівництві людських інституцій може стати нашою згубою. Крім наукової революції, що дозволила розділити атом, нам потрібна ще й моральна революція».

Те, про що говорить президент – центральна стратегічна проблема нашого часу: зростання розриву між стрімкою технологічною еволюцією і можливістю вчиняти масові вбивства, яку вона дає окремим людям або групам (тепер пістолет можна роздрукувати на 3D-принтері), і темпом нашої моральної і соціальної еволюції, необхідної, щоб відповідально користуватися цією силою.

І це приводить мене до трагедії в Орландо – до того, що відбувається, коли, нехай і в меншому масштабі, ми відмовляємося проводити соціальні та законодавчі зміни, необхідні, щоб мати справу зі світом, де один невдаха може вбити так багато невинних людей. Ідея, що така людина – будь-яка людина – повинна мати можливість придбати військову штурмову автоматичну гвинтівку, божевільна. Республіканці не розуміють, що нинішні закони про зброю тільки провокують нові, масштабніші кровопролиття.

Водночас, рік у рік ми бачимо, як молоді мусульмани знаходять в ісламі натхнення і виправдання вбивства великої кількості мирних жителів на Заході і особливо – вбивства інших мусульман в мусульманських землях.

Я занадто довго прожив в мусульманському світі і дуже добре знаю, наскільки гідними можуть бути мусульманські суспільства, щоб повірити, що це суть ісламу. Але я бачив дуже багато суїцидального насильства, щоб вірити, що воно ніяк не пов'язане з пуританськими, гомофобними, і такими, що виступають проти трансгендерів, жінок і релігійного плюралізму, версіями ісламу, який часто просувають джерела в арабському світі, Пакистані і Афганістані.

Сайти, соцмережі і мечеті, що просувають ці нетолерантні ідеї, можуть «просвіщати» заблудлі душі в будь-якій країні світу. Поки це не припиниться, наступний Париж, Брюссель, Сан-Бернардіно або Орландо – лише справа часу.

І єдиний спосіб зупинити їх - зробити це зсередини; потрібен осмислений масовий рух мусульманських урядів, представників духовенства та громадян, спрямований на делегітимізацію такої поведінки. Потрібно, щоб кожне село сказало: «Годі!». І поки це не відбувається в масштабах, достатніх для досягнення потрібного ефекту.

І, нарешті, у вік, коли в руках однієї людини може виявитися величезна міць, ми повинні забезпечити, щоб у нашої держави було достатньо можливостей для спостереження – за умови наявності відповідного дозволу – щоб стежити і мати можливість арештовувати різноманітних жорстоких екстремістів. Зараз у поганих хлопців є дуже багато інструментів, які дозволяють їм уникнути виявлення.

Обама завершив свою промову в Хіросімі словами, які з легкістю могли б стосуватися й до Орландо: «Ті, хто загинув, такі самі люди, як ми... вони не хочуть продовження війни. Вони б воліли, щоб чудеса науки застосовувалися для покращення людського життя, а не для його знищення. Коли рішення, що приймаються державами, приймаються лідерами, почнуть відображати цю просту істину, ми зрозуміємо, що урок Хіросіми засвоєно».

Нам потрібно приймати рішення, які відповідають вимогам нашого часу, коли технології можуть дати одній-єдиній людині величезну силу. Нам потрібні засновані на здоровому глузді закони про зброю, гендерну рівність, релігійний плюралізм та розумні закони про приватне життя.

Але для цього потрібні розумні лідери, а не ті, хто вважає, що проблеми і труднощі цього століття можна розв'язати бомбардуваннями, стінами або образами. Зупиніться на хвилину і подумайте, яким був би цей тиждень, якби президентом був Дональд Трамп: килимові бомбардування на Близькому Сході, страх та ізоляція, пробуджені забороною мусульман у кожному американці-мусульманинові, радість ІД від того, що з нею воює вся Америка, мовчазний дозвіл, який отримали б усі наші божевільні, спраглі підривати мечеті. І наслідки, до яких це призвело б для всіх мусульман світу, найрадикальніші з яких почали б бомбити наші посольства. Коли Америка з'їжджає з глузду, слідом за нею з'їжджає з глузду весь світ.

Я не в усьому згоден з Обамою щодо цього, але він міркує розумно і діє відповідально. Трамп стріляє від стегна, розкидаючись образами на 360 градусів навколо, поширюючи брехню, пробуджуючи страх і озвучуючи загрози, які багато хто в нашій армії і ФБР відмовляться виконувати. Якщо ви, республіканські сенатори і конгресмени, підтримаєте кандидатуру Трампа, ви опинитеся в його владі – а відповідальність за його дії ляже на вас.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.