Турецький султан і Дональд Трамп

11 коментувати
Якщо вам подобається те, що відбувається зараз в Туреччині, вам сподобається і Америка Трампа

Всі, хто спостерігав за подіями в Туреччині, знають, що Ердоган роками проводив в країні повільний, таємний переворот, спрямований проти турецької демократії – саджав до в'язниць журналістів, мучив супротивників гігантськими податками, відновив внутрішню війну проти турецьких курдів, щоб розпалити націоналістичні пристрасті і отримати більше влади, і в цілому робив все, щоб перетворитися на сучасний аналог султана і правити Туреччиною довічно.

Я радий, що спроба перевороту провалилася, і особливо радий тому, як саме це сталося: багато нерелігійних турків, які не підтримують авторитарний режим Ердогана і навіть постраждали через нього, все одно вийшли на вулиці, щоб перешкодити змовникам, бо вірили в принцип захисту демократії. Це був вражаючий акт колективної мудрості і демонстрація прихильності до демократії.

Дорослість турецького народу дала Ердогану шанс почати все спочатку і продемонструвати, що він готовий дотримуватися універсальних принципів демократії. Чи піде він на це? Або ж, Ердоган повернеться до своїх улюблених способів збереження влади – поділу турків на своїх прихильників і ворогів держави, поширення теорій змови і використання проваленої спроби перевороту в якості ліцензії на «полювання на відьом», жертвами якої стануть не тільки змовники, але і будь-хто, хто посмів перейти йому дорогу?

Перші ознаки не радують. Через день після спроби перевороту Ердоган звільнив 2 745 суддів і прокурорів. Як він міг за один день з'ясувати, кого треба звільнити? Може, у нього вже був готовий список ворогів? На сьогоднішній день він, за наявною інформацією, звільнив 1 500 деканів університетів, відібрав ліцензії у 21 000 вчителів та звільнив або заарештував майже 35 000 військових, співробітників служб безпеки і суддів у рамках «зачистки» прихильників перевороту.

Трагедія в тому, що перші п'ять років Ердоган був видатним лідером

Ось у чому справжня трагедія: перші п'ять років Ердоган був видатним лідером – він дійсно підняв економіку країни і забезпечив виникнення середнього класу. Але успіх ударив йому в голову. Крім того, йому вдавалося уникнути відповідальності за усе більш серйозні провали за рахунок створення розколу «ми-вони» між своїми лояльними, більш релігійним прихильниками і світськими громадами Туреччини.

Оскільки його прихильники вважають утримання Ердоганом влади справою честі, він може говорити і робити все, що йому заманеться, не несучи за це ніякої політичної відповідальності. Його електорат завжди об'єднається навколо нього за першим свистком. Що матиме негативні наслідки для Туреччини в довгостроковій перспективі.

Нічого не нагадує?

Трамп використовує ту саму тактику: він підтасовує факти і цифри в промислових масштабах. Він регулярно озвучує теорії змови. Найсвіжіший приклад – його заява, що мова тіла Обами показує, що «з ним щось не так» (мається на увазі, що Обамі некомфортно засуджувати вбивство поліцейських злочинцями-афроамериканцями, і що він співчуває радикальним ісламістам).

Трамп також розраховує на побудований за принципом «ми-вони» зв'язок зі своїми послідовниками, щоб уникнути покарання за свої помилки. Він також одержимий своєю важливістю, і використовує Twitter, щоб обходити традиційних вартових медіа – фахівців з перевірки фактів – і запускати в новинний потік країни все, що забажає (Ердоган просто використовує дружні йому медіа). І більшість людей, якими Трамп себе оточує, або члени його сім'ї, або другосортні фахівці, сподіваючись на щасливу зірку – включаючи озвучену ним кандидатуру на пост віце-президента і людину, яка написала для його дружини промову, явно поцупивши шматки з промови Мішель Обами.

Я не думаю, що обрання Трампа призведе до військового перевороту, але гарантую, що збудеться пророцтво Джеба Буша, і Трамп стане «хаотичним президентом», так само як зараз є «хаотичним кандидатом». Американці будуть регулярно виходити на вулиці, оскільки вони не підуть – в серйозних питаннях – за людиною, яка бреше, як дихає, яка і пальцем не поворухнула, щоб підготуватися до роботи президента, яка вигадує теорії змови і змушує людей боятися майбутнього і один одного.

Якщо вам подобається те, що відбувається зараз в Туреччині, вам сподобається і Америка Трампа.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана на The New York Times. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.