Теракти змінили Париж, але не Близький Схід

2 коментувати
Теракти змінили Париж, але не Близький Схід
Чому Заходу потрібно утриматися від надміру радикальних дій у Сирії та Іраку

Сьогодні я напишу про теракти в Парижі, але почати хочу з двох новин, на випадок, якщо ви їх пропустили: в дослідницькому центрі в Дубаї у клонованого верблюда народилося перше дитинча, а місцевий стартап кинув виклик Über в арабському світі.

Вам може здатися, що ці еміратські стартапи – таксі та клонування верблюдів – ніяк не пов'язані з паризькими терактами, але це не так. Потерпіть ще трохи.

Еміратська газета The National цитує доктора Алі Ридху Аль-Хашимі, керівного директора Центру репродуктивних біотехнологій в Дубаї, котрий заявив, що «Іньяз, перша в світі клонована верблюдиця, другого листопада народила здорового малюка жіночої статі, вагою близько 38 кг. Іньяз, чиє ім'я по-арабськи означає «досягнення», була клонована в 2009 році з клітин мертвого верблюда». Коли стало відомо про вагітність самки, науковий директор центру, доктор Нізар Вані, сказав: «Це доведе, що клоновані верблюди не безплідні і можуть розмножуватися так само, як і звичайні».

До того ж минулого тижня Careem.com, арабський стартап, що пропонує послуги перевезень, отримав ще $60 млн венчурного фінансування, щоб кинути виклик Über в арабському світі, використовуючи технологію, яка дозволяє здійснювати попереднє замовлення машини через мобільний додаток – ідеально для Саудівської Аравії, де жінки не мають права водити, а тому потребують шоферів, щоб ті доставляли жінок та їхніх дітей за місцем призначення.

Отже, всього за тисячу миль на південь від територій ІДІЛ в Іраку і Сирії, де джихадисти використовують технології, щоб нести руйнування, інша група мусульман (і не тільки) несе світу нові технології.

Арабам занадто часто доводилося вибирати з двох зол – жорстокі диктатори або хаос ІДІЛ

Що я хочу показати цим прикладом? Що від того, де саме живуть араби і мусульмани, дуже багато залежить. І їм дуже часто доводилося вибирати з двох зол – залізний кулак генералів накшталт єгипетського президента Абделя Фаттаха ас-Сісі, які намагаються придушити будь-які прояви незгоди, або ж безумство ІДІЛ, організації, яка впевнена, що єдиний шлях вперед – це повернути арабо-мусульманську цивілізацію в минуле.

На щастя, є й третій шлях: автократії, монархії і кілька крихких демократій, які інвестували в свої народи та створили острівці благополуччя – Туніс, Йорданія, Ліван, Курдистан, Кувейт, Марокко та ОАЕ, де молоді араби й мусульмани можуть усвідомити свій потенціал і реалізувати себе, займаючись клонуванням і сервісами таксі, а не організацією терактів у Парижі і Бейруті.

Я вважаю принциповим для Іраку і Сирії наступне питання: що потрібно зробити, щоб прогнати звідти ІДІЛ і створити в цих країнах острівці сунітського благополуччя? Для початку треба чесно визнати, наскільки серйозним є цей виклик.

Шістдесят років тому азіатські диктатори, по суті, сказали своїм людям: «Ми заберемо у вас свободу, але натомість дамо кращу освіту, експортну економіку і розвинену інфраструктуру – і за п'ятдесят років ви побудуєте середній клас, який потроху поверне вам демократичні свободи». В арабському ж світі диктатори сказали інше: «Ми заберемо у вас свободу, а натомість дамо арабо-ізраїльський конфлікт, який буде відволікати від моєї корупції і злочинів».

Шістдесят років потому ця різниця призвела до азіатського економічного дива і підігріла хаос в Ємені, Лівії, Сирії та Іраку.

Тому я вважаю, що США повинні взяти на озброєння таку стратегію в зовнішній політиці: допоможіть повернути порядок туди, де панує хаос, адже без порядку розвиток неможливий. Ас-Сісі особисто мені подобається більше, ніж Брати-мусульмани. Але там, де порядок є, потрібно прагнути зробити його більш справедливим і прогресивним. Саме це не вдається ас-Сісі: його мета – порядок заради порядку, без будь-яких позитивних перспектив. Ну а там, де є конституційний порядок, захищайте його, як рідкісну квітку.

Приятель з Іраку, чия сім'я досі живе в контрольованому ІДІЛом місті Мосул, розповів мені, що посилення бомбардувань президентом Обамою і спільні спецоперації з курдами завдають серйозної шкоди ІДІЛ. Смертельний парад у Парижі був частково спробою ІДІЛ замаскувати свою слабкість. Але бійці ІДІЛ розумні і, як і раніше, дуже небезпечні. Мені здається, потрібні більш інтенсивні бомбардування і бойові операції, щоб послабити їх ще більше.

Але перш, ніж ми підемо далі, потрібно усвідомити: аби остаточно здолати поганих сунітів в ІДІЛ, нам потрібні хороші суніти не з ІДІЛ, щоб створити острівець благополуччя на території, звідки ми виженемо терористів. Тому пошук і підтримка добрих сунітів – друге за пріоритетністю завдання для всіх сусідів Іраку і Сирії.

Туреччину більше турбує перемога над курдами; Саудівська Аравія та країни Перської затоки вважають головним завданням перемогу над Іраном і його ставлениками в Іраку, Ємені та Сирії. Катар зайнятий просуванням Братів-мусульман у Сирії і перепалками з Саудівської Аравії. Іран зацікавлений у захисті шиїтів в Іраку і Сирії більше, ніж у створенні безпечної території для нормальних сунітів; і, нарешті, багато сунітів у Сирії та Іраку – теж ісламісти, хоч і не пов'язані з ІДІЛ, і вони нікуди не подінуться. Як створити з цього хаосу щось пристойне?

Я не знаю – і дотих я б порадив утриматися від будь-яких дій, крім тих, які вже робляться. Можливо, Париж сьогодні і став іншим, але ж Близький Схід залишився колишнім.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.