Старий добрий Трамп

4 коментувати
У Сирії всі грають брудно, підступно і немилосердно. Так, де ж цей Трамп, коли він потрібен?

Команда Трампа, що розробляє зовнішню політику, перебрала всі варіанти поведінки в Сирії – повалення режиму, активізація допомоги повстанцям, відповідь на атаку невинних громадян. Але під тиском всі погоджуються з ідеєю "Перемоги над ІД", як висловився держсекретар Рекс Тіллерсон.

Дозвольте і мені підкинути дров у цю розгубленість, запитавши: "Чому?".

Чому зараз завданням США повинна бути перемога над Ісламською державою в Сирії? Звичайно, ІД огидне і його потрібно викорінити. Але чи це дійсно зараз в наших інтересах – зосередитися на перемозі над ІД в Сирії?

Давайте проаналізуємо логіку: насправді існує два прояви ІД.

Перший – "віртуальна Ісламська держава". Це диявольська, жорстока, аморфна організація, що поширює свою ідеологію через інтернет. Її адепти розкидані по всій Європі і мусульманському світу. По-моєму, саме в такому прояві вона небезпечніша для нас, тому що знайшла спосіб розвивати сунітську джихадистську ідеологію, яка надихає та дозволяє тим, хто опинився на узбіччі суспільства і вважають себе недооціненими мусульманам від Лондона до Парижа і Каїра відновити свою гідність за допомогою гучних вбивств невинних.

Ще один прояв – "територіальна ІД", досі контролює частину західного Іраку і значну територію Сирії. Мета – повалити режим Башара Асада в Сирії разом з його союзниками з Росії, Ірану і Хезболли, повалити проіранський шиїстський режим в Іраку та замінити і той, і інший халіфатом.

Зараз саме час Трампу бути Трампом – непередбачуваним і цинічним

Проблема №1. Віртуальна ІД зі своєю мережею по усьому світу нікуди не дінеться, навіть якщо перемогти територіальну. При цьому вона може стати ще небезпечнішою в спробах приховати поразку територіального халіфату перед заклятими ворогами: шиїтським Іраном, Хезболлою, прошиїтськими військам Іраку, прошиїтським режимом Асада в Дамаску і Росії, не кажучи вже про США.

Проблема №2. Мета США в Сирії – створити досить сильний тиск на Асада, Росію, Іран та Хезболлу, щоб змусити їх погодитися на переговори про поділ влади з помірними сунітами і позбутися Асада при владі. Щоб це зробити, НАТО може створити зону, вільну від польотів, навколо провінції Ідліб, де збираються повстанці, які виступили проти режиму Асада, і в якій Асад нещодавно використовував хімічну зброю. Але Конгрес і американська громадськість до цього ставляться з побоюванням.

Так що ще ми можемо зробити? Ми могли б значно збільшити нашу військову допомогу сирійським повстанцям, давши відповідні протитанкові і протиповітряні ракети, які стали б загрозою для вертольотів і винищувачів Росії, Ірану, Хезболли та сирійської армії, пустивши останнім кров, і змусити їх піти на переговори. Мене це влаштовує.

Що ще? США могли б просто припинити битися з ІД в Сирії, дозволивши Росії, Ірану і Хезболлі з Асадом розбиратися самим. Зрештою, це вони зайшли в Сирію, а не американці. Нехай вони б'ються на два фронти: проти помірних повстанців з одного боку та ІД – з іншого. Якщо ми переможемо ІД, ми лише послабимо тиск на Асада, Іран, Росію та Хезболлу і дамо їм можливість спрямувати всі свої сили проти повстанців в Ідлібі, щоб не довелося ділити з ними владу.

Я не розумію. Президент Трамп пропонує перемогти Ісламську держава просто так – і потім почати допомагати помірним повстанцям. Чому? Коли Трамп взагалі в останній раз робив щось просто так? Коли під час останньої угоди Трамп погодився з власної волі прибрати токсичні відходи – безкоштовно – до того, як домовився про ціну з господарем сусіднього поля для гольфу?

Зараз саме час Трампу бути Трампом – непередбачуваним і цинічним. Зараз Ісламська держава – найбільша загроза для Ірану, Хезболли, Росії та проишиїтських іранських угруповань, тому що ІД – це сунітська терористична організація, яка грає за тими ж брудним правилами, що і Росія з Іраном.

Трампу варто захотіти перемогти ІД в Іраку. Але в Сирії? Не безкоштовно, не зараз. У Сирії цей головний біль Трамп повинен залишити Асаду, Ірану, Хезболлі і Росії. Так само, як ми змусили бойовиків-моджахедів битися з Росією в Афганістані.

Звичайно, у довгостроковій перспективі ми хочемо знищити ІД скрізь, але єдиний спосіб перемогти і змусити залишатися в могилі – замінити його помірними сунітами в Сирії та Іраку. А це вийде, тільки якщо дати сунітам частину влади в Іраку та Сирії. Це, в свою чергу, можливо, якщо вдасться змусити Асада, Іран, Росію і Хезболлу поділитися владою.

І поки все це відбувається, де Twitter Трампа, коли він так потрібен? Він щодня повинен цвірінькати: "Росія, Іран і Хезболла стали захисниками сирійського режиму, який труїть газом дітей! Дітей! Росія, Іран, Хезболла і Асад – рушійна сила газових атак. Сумно".

Не підведи їх! Ми повинні дати зрозуміти, що вони стали поплічниками Сирії, що використовує газ проти дітей. Вірте чи ні, але їм не сподобається таке клеймо. Трамп повинен стратегічно використовувати свою глобальну Twitter-стрічку. Барак Обама ніколи цього не робив. Трамп повинен створювати цей шум кожен день. Це створить важелі тиску.

Сирія – не клуб для в'язання. Там кожен грає брудно, підступно і немилосердно. Так, де ж цей Трамп, коли він потрібен?

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Вперше надруковано в The New York Times

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.