Що вбиває людей на Близькому Сході частіше, ніж тероризм

2 коментувати
Єдиний «ізм», що може врятувати цей регіон, – це не шиїзм чи ісламізм, а «енвайронменталізм»

Ось вам мій прогноз щодо того, чим завершаться суперечки між сунітами, шиїтами, турками, курдами та ізраїльтянами: якщо вони не припинять свої затяжні конфлікти, мати-природа знищить їх раніше, ніж вони знищать один одного. Нагадаю вам кілька новин, які ви могли пропустити, обговорюючи ядерну угоду з Іраном.

31 липня видання USA Today повідомило, що індекс тепла (температури повітря, яку відчуває людина) в іранському місті Бендер-Махшехр, розташованого біля Перської затоки, досягнув  72 °С. Спека й далі випікає Близький Схід, який став одним із найспекотніших місць на Землі. «Це одне з найнеймовірніших температурних спостережень, які я бачив. І це один з найвищих температурних показників, що колись були фіксовані», - сказав метеоролог компанії AccuWeather Ентоні Сагліяні.

«Коли реальна температура зберігалася на рівні 46 °С, точка роси становила неймовірні 32 °С. Поєднання тепла та вологості, яке визначається показником точки роси, вказує на індекс тепла - інакше кажучи, ту температуру повітря, яку людина відчуває на вулиці», - додав експерт.

Потім ми стали свідками того, чого раніше ще не бачили: іракських високопоставлених чиновників було звільнено через перебої з роботою кондиціонерів. За два тижні до цього прем'єр-міністр Іраку Хайдер Аль-Абаді скасував посади всіх трьох віце-президентів, а також посаду заступника прем'єр-міністра. Він запропонував здійснити широкі антикорупційні реформи через вуличні протести, що відбувалися в ці дні. Демонстрації почалися через те, що уряд надавав електрику для кондиціонерів лише кілька годин на день. При цьому температура повітря тижнями трималася на рівні 48 °С.

Індекс тепла в Іраку затьмарив навіть війну з Ісламською державою

Кореспондент NYTimes Енн Барнард 1 серпня написала про те, що індекс тепла в Іраку «затьмарив навіть війну з Ісламською державою». Щоб люди не виходили на сонце, прем'єр-міністр оголосив 4-денні вихідні, а також доручив скасувати одну з найбажаніших для чиновників пільг - цілодобове живлення для кондиціонерів.

«Кілька тисяч людей - робітники, митці та інтелектуали - взяли участь у демонстрації в п'ятницю ввечері (...) в центрі Багдада під гаслами про брак електрики, в якому вони звинувачують корупцію. (...) Деякі чоловіки зняли шорти і лягли на вулиці спати. Це сильна заява в настільки скромному суспільстві. (...) Протест був незвичний тим, що, здавалося, до його організації не була причетна жодна велика політична партія», - повідомляли ЗМІ.

19 лютого 2014 року The Associated Press повідомило про наступні події в Ірані: «Перше рішення, ухвалене під проводом нового іранського президента Хасана Рухані, не мало жодного відношення до того, як вичерпати конфлікти з іншими країнами світу щодо ядерної програми Ірану. Воно стосувалося того, як не допустити зникнення найбільшого озера в цій країні. Озеро Урмія, яке є одним з найбільших солоних озер у світі, минулого десятиліття скоротилося більш ніж на 80%. Експерти кажуть, що це переважно обумовлено змінами в кліматі, розширенням зрошення навколишніх ферм і будівництвом гребель на річках, що живлять водойму».

«Озеро зникло. З ним зникла моя робота, щезнуть мої діти і всі туристи», - цитує видання 58-річного Мозафара Черані, який стоїть на запиленій платформі, що раніше була його галасливою чайханою.

Франческо Фемія (Francesco Femia) і Кейтлін Верелл (Caitlin Werrell) відкрили у Вашингтоні Центр клімату та безпеки, який відстежує подібні тенденції. Вони відзначають слова вченого з Південної Азії Майкла Кугельмана (Michael Kugelman), який говорить, що «цього року в Пакистані від спеки померло більше людей, ніж від тероризму».

«Ми хотіли б підкреслити, що між «тероризмом» і «кліматичним стресом» не має бути конкуренції, однак ресурси, витрачені на боротьбу з тероризмом, значно випереджають ті, які було витрачено на клімат», - кажуть аналітики.

2011 року дані Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) засвідчили, що зниження опадів у зимовий період на Середземноморському узбережжі і на Близькому Сході, яке спостерігалося з 1971 до 2010 року, найімовірніше, пов'язане зі зміною клімату. За останні 20 років регіон пережив найпосушливіші зими з 1902 року.

Зрештою Фемія і Верелл зазначають: «Соціальний контракт між урядом і громадськістю перебуває під тиском цих екстремальних подій. Враховуючи кліматичні прогнози, далі, можливо, буде тільки гірше. (...) Ті уряди, які усвідомлюють свою відповідальність перед громадянами, ймовірно, зміцнять соціальний контракт, а ті, які проігнорують майбутні кліматичні проблеми, ймовірно, послаблять його.  Сьогодні ми бачимо, переважно, неадекватну реакцію влади перед обличчям цих викликів».

Дійсно, подивіться на Сирію. Революції тут передували найважчі чотири роки посухи в сучасній історії цієї країни. Переміщення близько 1 млн фермерів і скотарів у міста, де уряд Башара Асада абсолютно не зміг їм допомогти, підштовхнуло до розпалювання революції.

Люди в цьому регіоні грають із вогнем. У той час як вони воюють за те, хто ж є халіфом і законним спадкоємцем пророка Мухаммеда - суніти чи шиїти, - і кому ж Бог віддав святу землю, мати-природа не сидить склавши руки. Вона не займається політикою. Її справа - це фізика, біологія та хімія. І якщо з ними щось піде не так, природа помститься.

Єдиний «ізм», який може врятувати цей регіон, - не шиїзм чи ісламізм, а «енвайронменталізм». Потрібно усвідомлювати, що не існує шиїтського повітря чи сунітської води. Є тільки загальна екосистема, і якщо вони не співпрацюватимуть, аби врятувати себе, то на них чекає тотальне екоспустошення.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.