Роботи стали розумнішими за нас. Що тепер?

4 коментувати
Якщо машини спроможна позмагатися з людьми у розумності, що ж робить нас, людей, унікальними?

Програми вже навчилися писати вірші, спортивні репортажі та економічні новини. Watson компанії IBM допомагає створювати поп-хіти. Uber виводить таксі з автопілотом на вулиці реальних міст, а минулого місяця Amazon доставила першу посилку за допомогою безпілотника в Англію.

Підсумуйте все це, і ви зрозумієте, що обрання Дональда Трампа - не єдине, що розхитує сучасне суспільство. Куди більш серйозне розхитування відбувається в економіці, оскільки невпинний розвиток технологій привів нас до точки, в якій машини і програми не тільки працюють краще за нас, але починають ще й думати краще за нас у все більшій кількості вимірів.

Щоб поміркувати над цими стрімкими змінами, я запитав мого вчителя і друга Дова Сейдмана, голову консалтингової компанії LRN, про його думку щодо того, що відбувається. "Те, що ми зараз переживаємо, масштабами та наслідками нагадує науково-технічну революцію, що відбулася в XVI столітті, - відповів Сейдман. - Відкриття Коперника та Галілея, що запустили ту революцію, похитнули людське розуміння світу і змусили людей переглянути своє місце в цьому світі".

Як тільки наукові методи стали священними, додає він, ми стали використовувати науку і логіку, щоб визначати, куди нам рухатися далі - до такої міри, що французький філософ Рене Декарт узагальнив цей вік логіки однією фразою: "Я мислю - значить я існую". Сейдман пояснює, що, на думку Декарта, саме здатність мислити відрізняла людину від інших тварин на планеті.

Коли машини і програми отримують все більший контроль, люди починають шукати людських зв'язків

Технологічна революція ХХІ століття, за словами Сейдмана, настільки ж серйозна, як і науково-технічна революція, і вона "змушує нас шукати відповідь на найважливіше запитання, задати яке ми раніше не наважувались: як це - бути людиною в еру розумних машин?".

Коротко: якщо машини спроможні позмагатися з людьми у розумності, що ж робить нас, людей, унікальними? І що дозволить нам продовжувати створювати економічну і соціальну цінність? Відповідь, говорить Сейдман, полягає у тому, чого ніколи не буде у машин: у серці.

"Важливі будуть усі речі, на які здатне серце, - пояснює Сейдман. - Люди можуть любити, співчувати, мріяти. Хоча дії людей можуть бути продиктовані страхом і гнівом, можуть бути шкідливими, вони також можуть бути і натхненними, і шляхетними. І хоча машини можуть показувати велику продуктивність, працюючи разом, люди можуть будувати стосунки, засновані на довірі".

Саме тому, на думку Сейдмана, висновок Декарта слід змінити з "Я мислю - значить я існую" на "Я відчуваю, отже, я існую", "Я сподіваюся - значить, я існую", "Я мрію - значить, я існую", "У мене є цінності - значить, я існую", "У мене є мета - значить, я існую".

Ми все ще будемо мати потребу в ручній праці, і люди продовжать працювати з машинами, щоб створювати щось екстраординарне. Сейдман просто стверджує, що технічна революція змусить людей створювати більше цінностей через серце і між серцями. Я з ним згоден. Коли машини і програми отримують все більший контроль над нашими життями, люди починають шукати людських зв'язків - речей, які не завантажиш з інтернету, які потрібно отримувати старомодним способом, через спілкування.

Сейдман нагадав мені пасаж з Талмуду: "Що приходить від серця, то входить у серце". Саме тому навіть сфери зі значним технічним компонентом матимуть користь від більшої щирості. Наприклад, лікар може отримати найточніші дані щодо раку від компанії IBM Watson, а потім найкращим чином застосувати отримані знання до потреб конкретного пацієнта.

Лідери, бізнес і громади будуть використовувати технології, щоб отримати перевагу, але переможцями виявляться ті, хто зроблять центром своєї стратегії людські зв'язки, зазначає Сейдман.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.