Рік, який перевернув світ

4 коментувати
Багато хто хоче зрозуміти, що відбувається — чому все так змінюється, спотворюючи звичну реальність. Моя відповідь починається з питання: а ви пам'ятаєте, що сталося в 2007‑му?

Історикам майбутнього доведеться ретельно вивчити 2016 рік. Після голосування про вихід Великої Британії з ЄС і перемоги Дональда Трампа на виборах президента США він став переламним. Але всі ключові політичні події мають серйозні причини. Останнім часом я працював над книгою про те, що відбувається за фасадом, власне у структурі світу, спотворюючи політику в багатьох країнах. І моя відповідь починається з питання: що сталося в 2007 році?

2007‑й. Це ж такий нешкідливий рік. Але придивіться уважніше.

Цього року Стів Джобс і Apple почали продавати перший iPhone, запустивши революцію смартфонів. Наприкінці 2006‑го Facebook, обмежений рамками університетів і шкіл, став відкритим для всіх і вийшов на світовий рівень. Twitter створений в 2006‑му, але запустився в 2007‑му. Тоді ж Hadoop, найважливіше програмне забезпечення, про яке ви жодного разу не чули, почало розширювати здатність компаній зберігати великі масиви неструктурованої інформації. Це стало основою для створення "великих даних" і хмарного програмування. До речі, "хмари" теж повноцінно запустилися саме у 2007‑му.

Тоді ж Kindle здійснив революцію у сфері електронних книг, а Google створив Android. У 2007‑му з'явився IBM Watson — перший у світі когнітивний комп'ютер, здатний розуміти будь-яке дослідження проблеми раку, а також пропонувати лікарям вкрай можливі точні діагнози і варіанти лікування. До речі, ви бачили вартість розшифровки людського геному? На початку 2000‑х ціна сягала $100 млн, через сім років почала різко падати.

Люди йдуть на роботу, а в офісі сидить робот, який, схоже, вчиться виконувати ті самі завдання

Ще в 2007‑му скоротилася вартість виробництва сонячних панелей. А Intel створила безкремнієві мікрочіпи, продовживши життя закону Мура — прогнозом про дворічний цикл зростання потужності мікрочіпів. У результаті експонентне зростання обчислювальної потужності триває донині. І нарешті, у 2007‑му кількість інтернет-користувачів перевищила мільярд.

З часом 2007 рік вважатимуть одним з головних переламних моментів в історії технологічного розвитку людства. А ми зовсім не звернули на нього уваги.

Чому? 2008 рік.

Так, саме в той момент, коли наші фізичні технології рвонули вперед, багато чого з того, що економіст з Оксфорда Ерік Бейнхокер називає соціальними технологіями — правила, норми та комунікаційні інструменти, яких люди потребували, щоб використовувати технологічну акселерацію задля блага, — застигли або виявилися нефункціональними. Навіть за кращих часів соціальним технологіям непросто наздогнати фізичні, але на тлі фінансової кризи 2008‑го відставання перетворилося на справжню прірву. Багато хто виявився дезорієнтованим.

І це не дивно, оскільки в 2007‑му зв'язок і обчислення стали настільки швидкими і доступними, що змінили три форми сили — силу особистості, силу машин і силу ідей.

Сила, яку отримала особистість, феноменальна. Тепер, коли Трамп хоче бути почутим, він просто надсилає короткий твіт безпосередньо зі свого пентхауса в Нью-Йорку. Ісламська держава робить те ж саме з віддаленої сирійської провінції. Машини не тільки можуть обігравати людини в шахи, але й пишуть новини, пісні та вірші не гірше, ніж людина.

Ідеї поширюються через соціальні мережі швидше і далі, ніж будь-коли. Як наслідок, нові (включно з фейковими новинами) можуть раптово набути сили, а старі (наприклад, опозиція одностатевим шлюбам) слабшають. Тож технології, глобалізація, посмію додати, мати-природа одночасно прискорюються і підсилюють одне одного.

Нещодавно зустрічався з біженцями з Західної Африки. Вони дали зрозуміти, що хочуть у Європу, яку бачать у своїх смартфонах, і використовують WhatsApp, щоб створити мережі для організації нелегальної міграції.

Зрозуміло тепер, чому на Заході багато людей нервують. Два якорі стабільності — їхнє суспільство і робочі місця — здригаються. Вони йдуть у магазин, а там до них звертаються трохи не з тим акцентом. Приходять на роботу, а в офісі сидить робот, який, схоже, вчиться виконувати ті самі завдання. Мене це розмаїття людей та ідей радує — але дехто просто не встигає адаптуватися до подій.

Прискорення темпів розвитку технологій, глобалізації і матері-природи — немов ураган, який нас всіх затягує. І нам потрібно шукати не захист від нього, а саме око бурі. Оскільки все, що відбувається, як на мене, говорить про появу здорових спільнот, достатньо гнучких, аби впоратися з темпами змін, і здатних стати основою стабільності для людей, котрі належать до цих спільнот.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.