Ренесанс 2.0. Чому зараз найкращий час для життя

6 коментувати
Швидкий темп розвитку сучасного світу чимало кого змушує почуватися обділеним. Це складний час для життя, але і найкращий. Доведено історією

Чи переживали ми щось подібне до того, що відбувається зараз? Здається, ніби інтернет, віртуальна реальність, розшифровка людського геному та машини, що мислять краще, ніж люди,— свідоцтво безпрецедентного темпу розвитку. Але насправді в історії людства вже був такий різкий перехід, і цей досвід може багато чому нас навчити.

Ян Голдін, директор Оксфордської школи Мартіна, і його колега Кріс Катарна нещодавно опублікували книгу Ера відкриттів: керування ризиками і можливостями нашого нового Ренесансу — про уроки, які ми можемо винести з періоду 1450-1550 рр., відомого як Ера відкриттів. Саме тоді світ здійснив кілька стрімких стрибків вперед, підштовхуваний да Вінчі, Мікеланджело, Коперником і Колумбом. Ці стрибки дали початок епосі Ренесансу, змінивши сприйняття науки, освіти, виробництва, комунікацій, політики і геополітики.

“Друкарський верстат Гутенберга став спусковим гачком,— відповів мені в листі Голдін,— він модифікував виробництво і обмін знаннями: від убогості до широкого поширення. До цього католицька церква володіла монополією на знання, її манускрипти, написані на латині від руки, були замкнені в монастирях. Друкарський верстат зробив інформацію демократичною і стимулював людей ставати освіченими. За 50 років писарі втратили свої робочі місця, а католицька церква втратила монополію на владу".

Тим часом, додає Голдін, Коперник перевернув "дані Богом" уявлення про рай і Землю, виявивши, що Земля обертається навколо Сонця, а не навпаки; а подорожі Колумба, да Гама і Магеллана перекреслили карти відомого світу.

Чи переживали ми щось подібне до того, що відбувається зараз?

Ці події лягли в основу всіх переломних моментів і призвели до паралелей із сьогоденням.

“Сьогодні, як і тоді, нові медіа демократизували інформацію, посиливши голоси тих, хто відчуває себе постраждалим внаслідок змін,— розмірковує Голдін.— Сьогодні, як і тоді, лідери та інститути не можуть встигнути за темпом змін, і суспільна довіра до них знижується". Але зараз так само, як і тоді, "найкращий час для життя" — охорона здоров'я, освіта і загальний добробут на підйомі, до того ж у світі "живе більше науковців, ніж за всі минулі покоління".

І все ж чимало людей почуваються обділеними.

Адже, як і за епохи Ренесансу, ключові "якорі" людських життів — робочі місця та громади — переживають фундаментальну перебудову. Темп технологічних змін перевищує здатність середньостатистичної людини до адаптації. Зараз, як і тоді, каже Голдін, "багато хто виявив, що їхні навички більше не потрібні". Але при цьому "нові системи торгівлі й обміну інформацією розширили вибір і прискорили інновації, що зробило деяких людей неймовірно багатими".

Чи був за Ери відкриттів, наприклад, свій Дональд Трамп?

“Флоренція Мікеланджело і Макіавеллі пережила шокове захоплення влади, коли Джироламо Савонарола, середньої руки монах з Феррари, який жив з 1452 по 1498 роки, вирвався з невідомості в 1490 і потягнув за собою флорентійців завдяки проповідям про те, що головна причина їхніх проблем — помилки лідерів Флоренції,— пише Голдін.— Савонарола і його завзяті прихильники, хоч їх було відносно небагато, змели владу Медичі та захопили контроль над міськими радами".

Після чого Савонарола запустив огидну кампанію громадського очищення, ухваливши радикальні закони, зокрема проти гомосексуальності. Історія запам'ятала це як "Багаття марнославства". Він одним із перших скористався плодами інформаційної революції, і поки інші читали довгі проповіді, поширював короткі памфлети — твіти того часу.

Тодішні політики були ледачі та "недооцінили міць нової інформаційної революції", що підсилила голоси тих, хто виступав проти влади. Дідько! Як же можна було це проґавити?

"Під час радикальних змін необхідно більше ризикувати — це стосується як працівників, яким доводиться змінювати сферу діяльності, так і бізнесів, яким необхідно постійно впроваджувати інновації",— стверджує Голдін.

Завдання держави: створити подушки безпеки і зміцнити інфраструктуру, щоб і окремі люди, і компанії могли йти на ризики. І зараз, коли все настільки пов'язане, США потрібно активніше взаємодіяти з іншими, оскільки "виниклі загрози — зміна клімату, пандемії та тероризм — не стануть менш небезпечними, якщо Америка самоусунеться".

Тоді, як і зараз, стіни втратили силу. "До Європи прийшли гармати та порох, здатні пробити будь-які стіни, а книги могли передавати ідеї й крізь стіни",— зауважує Голдін. І тоді, як зараз, стіни лише збільшували людську бідність, дурість і невпевненість в собі.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту забороненo.

Текст друкується з дозволу автора. Вперше опубліковано у виданні The New York Times.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.