Про що я подумав після промови Барака Обами

7 коментувати
Про що я подумав після промови Барака Обами
Гадаю, більш за все на руку Трампу грає те, що багато американців впевнені: наші політики загрузли

Як і багато інших, я подивився відео, показане президентом Обамою на вечері для кореспондентів, акредитованих при Білому домі, про те, як він запросив у гості колишнього спікера Палати представників Конгресу Джона Бейнера, щоб запитати в нього поради, чим зайнятися після відходу з посади. Було дивно спостерігати, як справжні Обама і Бейнер поводяться, немов найкращі друзі. Бейнер навіть говорить Обамі, мовляв, нарешті уклав "угоду століття" - ось тільки це стосується автомобіля Chevy Tahoe, а не американської економіки.

Я дивився це відео разом з Чаком Тоддом, ведучим NBC, і у нього виникли ті самі запитання: "Де була така братська любов, коли Америка потребувала її для цієї угоди століття?"

Ця сцена зачепила найболючішу емоційну струну нашої країни: постійна війна між двома політичними партіями змушує багатьох американців відчувати себе дітьми, чиї батьки перебувають у стані перманентного розлучення. Країна прагне, щоб її головні партії знову здійснювали разом великі речі. І цей відблиск - нехай і фальшивий - дружби між Обамою і Бейнером допомагає нам згадати про те, що ми втратили.

Можливо, з цих божевільних виборів і вийде щось добре

Гадаю, більш за все на руку Трампу грає те, що багато американців впевнені: наші політики загрузли. Відчуття цього заглиблення все росте - як і фантазія, що Трамп зможе витягти меч із каменя і почати укладати реальні угоди. Але в цьому зануренні найбільше винна саме Республіканська партія. Коли Мітч О'Коннел, лідер республіканців у Сенаті, сказав у жовтні 2010, що його головна мета - щоб Обама не затримався на посаді президента довше одного терміну, він описав головну стратегію республіканців з 2008 року. Партія перестала всерйоз розмірковувати про ринкові альтернативи. І цю порожнечу, наче вірус, заповнив Трамп.

Зараз найгірший час для такого заглиблення. Я якраз закінчую нову книгу про точку розвитку, якої ми досягли в 2007 році. Тоді Apple презентувала iPhone, запустивши мобільну революцію; в кінці 2006-го Facebook став відкритим для всіх, почавши свій стрімкий злет; в 2007-му Android розробив операційну систему. Twitter став самостійною платформою. Amazon випустила Kindle. Запрацював Airbnb. Все у 2007-му.

Коротенько, напередодні президентства Обами все стало мобільним і оцифрованим - робота, комерція, рахунки, фінанси, освіта - змінивши зовнішність економіки. Багато речей розвивалися дуже швидко. Саме тоді треба було подвоїти зусилля і оновити нашу формулу успіху для нової ери - створити більше можливостей для працівників, поліпшити інфраструктуру (дороги, аеропорти, залізничні полотна), сприяти розвитку бізнесу, поліпшити імміграційну політику, щоб залучити кращі уми планети і виділити дослідникам більше державного фінансування, щоб посіяти насіння для зародження нового покоління стартапів.

Саме цієї угоди століття ми потребували насправді. Але замість неї отримали економічну кризу 2008 року, яка привела до більшої поляризації і завела нас у глухий кут. Внаслідок чого багато хто виявилися дезорієнтованими і розгубленими, що відкрило дорогу популістам з їхніми "простими рішеннями". Позбавтеся мігрантів, припиніть торгувати з Китаєм або закрийте всі великі банки, і вашим проблемам край. Але це маячня.

Ми стали могутньою країною завдяки демократії і капіталізму. Ми стали багатою країною завдяки торгівлі. Ми стали розумною і сильною країною завдяки міграції. Ми стали справедливою країною завдяки програмам соціального захисту, а також Medicare і Obamacare. Всі вони дали нам більше перемог, ніж поразок. Зараз не час втрачати віру в те, що зробило нас успішними. Якщо ви балотуєтеся в президенти і не виступаєте за всі ці речі - я сподіваюся, що ви програєте, тому що правда не на вашому боці.

Але якщо ви виступаєте за ці речі виключно в тому вигляді, в якому вони існують зараз, це теж не найкращий варіант. Стало зрозуміло: вільна торгівля з Китаєм нашкодила більшій кількості людей, ніж очікувалося. Низькокваліфікована міграція нашкодила більшій кількості американських робітників, ніж очікувалося. Згадані вище соціальні програми необхідно переглядати, щоб вони продовжили функціонувати. Капіталізм, основою якого є машини і роботи, створює нові виклики як для білих комірців, так і для синіх комірців.

З кожним із цих викликів можна впоратися, якщо ми візьмемося за справу разом. Але для того, щоб це стало можливим, нинішня версія Республіканської партії повинна бути знищена, щоб на її місці з'явилася мисляча права партія. Якщо Трамп зробить це, це буде благословенням. Але нам також потрібно, щоб демократи залишалися помірно лівими, і щоб Берні Сандерс не зміг затягнути їх в радикалізм. Якщо все станеться саме так, можливо, з цих божевільних виборів і вийде щось добре.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад текстів Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.