Підступна Ісламська держава

0 коментувати
Бойовики ІГ створили широку мережу впливу і відкинули всі норми цивілізації. Захід з ними не впоратися

Повернення до Іраку після двох років відсутності допомогло мені сформулювати ключове питання, що визначає труднощі американської політики щодо Близького Сходу: що робити, коли необхідне неможливо, але неможливе неможливо ігнорувати, а ваші ключові союзники також неможливі.

Знищення Ісламської держави необхідно для стабілізації Іраку і Сирії, але воно неможливе до того часу, поки шиїти та суніти відмовляються поділити владу між собою, але й ігнорувати загрозу ІДІЛ та її поширення також неможливо. Подивіться, що сталося в Бельгії.

І якщо все це здається вам недостатньо неможливим, то для того, щоб продовжувати спроби зробити Ірак безпечним і демократичним, нам потрібно закрити очі на те, що ключовий «союзник» НАТО в регіоні, Туреччина, завдяки своєму президенту Реджепу Тайипу Ердогану перетворюється з демократії на диктатуру. Його можна назвати «султаном Ердоганом» - так ефективно він закриває опозиційні газети і садить журналістів. Нам потрібні турецькі авіабази та співпраця з вирощування демократії в Іраку, тому ми не заважаємо Ердогану руйнувати демократію в Туреччині. Дуже логічно.

І, подумати тільки, зараз в Америці ціла юрба людей змагається за президентський пост, щоб отримати шанс стати відповідальним за вирішення цієї проблеми! Кандидатам ніхто не сказав, з чим їм доведеться зіткнутися?

Давайте повернемося до майбутнього Іраку. Нажмалдин Карім, мудрий губернатор провінції Кіркак, яка частково окупована ІД, зазначив, що справжня проблема країни – зовсім не Ісламська державу; вона лише симптом, прояв неефективного управління та сектантства. Тому, навіть якщо ІД виб'ють з Мосула, за його словами, якщо не розібратися з неефективністю управління в Багдаді, а також конфліктом між сунітами та шиїтами, після перемоги над Ісламською державою ситуація може погіршитися.

Поки Саудівська Аравія та Іран продовжують конфліктувати, будуть з'являтися все нові і нові ІД

Чому? Тому що почнеться черговий масштабний конфлікт між іракськими сунітами, курдами, туркменами, шиїтськими ополченцями, Туреччиною та Іраном за контроль над територіями, які зараз утримує ІД.

Є ще один невеселий факт про північний Ірак: чого б ви не чули про «іноземних бійців», які приєдналися до ІД, велика частина людей в провінції Кіркак, які воювали на боці ІД - місцеві суніти, які визнали Ісламську державу силою, здатною захистити їх від проіранського шиїтського керівництва в Багдаді. Або ж вони були бідняками, які визнали ІД можливістю отримати владу над багатшими сунітами.

До того ж, деякі сунітські племена в районі Мосула розколоті: частина їхніх членів приєдналася до ІД, а частина – ні. Курдські співробітники розвідки сказали мені що ті, хто не приєднався до ІД, будуть жорстоко мститися тим, хто приєднався, коли Ісламську Державу буде переможено.

Я більше не знаю, що необхідно, щоб знищити ІД – і створити прийнятний порядок на її місці – але очевидно, що потрібно припинити конфлікт між сунітами та шиїтами, що підігрівається Саудівською Аравією та Іраном.

ІД – це ракета, система наведення якої – прямий нащадок пуританської, антиплюралістичної, антишиїтської ідеології ваххабітів, а підігріває її реакція на агресивне прагнення шиїтського Ірану утримувати сунітів Іраку в стані перманентної слабкості. Поки Саудівська Аравія та Іран продовжують робити те, що роблять, будуть з'являтися все нові й нові ІД. Саме тому головний мирний процес на Близькому Сході – це примирення Саудівської Аравії та Ірану.

Але просто чекати, поки це станеться – теж не варіант. Неможливо ігнорувати неможливе, бо ІД надзвичайно підступна. Чим довше вона існує, тим небезпечніше стає. Британська газета The Independent нещодавно повідомила, що бойовики ІД планували взяти в заручники бельгійського вченого-ядерника, щоб отримати доступ до ядерних об'єктів.

Обама, ймовірно, робить все, що може щодо ІД: послаблює його, намагається обмежити зону її впливу, продовжуючи при цьому переконувати сунітів і шиїтів прислухатися до голосу розуму. Але мене турбують бойовики Ісламської держави. Вони створили широку мережу впливу та відкинули всі норми цивілізації. Нам з ними не впоратися.

Це можуть зробити тільки араби і мусульмани – лише вони в змозі по-справжньому делегітимізувати та остаточно знищити ІД. Але зараз вони занадто роз'єднані та бражені один на одного, щоб досягти в цьому успіху.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.