Лист з іншої Саудівської Аравії

4 коментувати
Лист з іншої Саудівської Аравії
Ми звикли думати про цю країну, як про розсадник радикального ісламізму, але Саудівська Аравія починає змінюватися

Спостерігаючи за Саудівською Аравією здалеку, її часто описують як джерело суворого антиплюралістичного ісламу, найекстремальніші версії якого бере на озброєння ІДІЛ. Тому в мене завжди виникають змішані подчуття, коли приїжджаю туди і бачу тенденції, які говорять про зворотнє.

Минулого тижня я приїхав в Саудівську Аравію, щоб розібратися в походженні ІДІЛ, що залучила до своїх лав понад 1 000 молодих саудівців. Не буду прикидатися, що мені вдалося потрапити в мечеті, повні бородатих молодих хлопців, залучених до салафітського або ваххабітський іслам, які не знають англійської і є живим матеріалом для вербувальників ІДІЛ. Тим не менш, я знаю, що консервативні релігійні діячі як і раніше залишаються частиною угоди, всі вони досі керують системою правосуддя і засуджують ліберальних блогерів до побиття батогами, і вони досі не хочуть визнавати, в якій люті світ через експортовану ними ідеологію.

Але я також звернув увагу на те, чого не знав раніше: що відбувається в суспільстві. Це вже не та Саудівська Аравія, що раніше.

Приміром, мене брала освітня організація Молодіжний центр короля Салмана. Мене запросили, щоб я виступив з лекцією про те, як технологічні сили впливають на зміни на робочих місцях. Я не знав, на що чекати, але прийшло більше 500 чоловік, з яких половина - жінки.

Сьогодні за кордоном навчаються 200 000 саудівців, і щорічно в країну повертаються близько 30 000 людей із західними дипломами

Схоже, у консерваторів з'явилися конкуренти в боротьбі за майбутнє країни, і все це завдяки кільком трендам. По-перше, більшість саудівців молодша за 30. По-друге, десять років тому король Абдалла пообіцяв оплатити навчання за кордоном кожному саудівцю, який цього захоче. Це призвело до того, що сьогодні за кордоном навчаються 200 000 саудівців (з них 100 000 – у США), і щорічно в країну повертаються близько 30 000 людей із західними дипломами. В офісах повсюдно з'являються жінки, і кілька високопоставлених чиновників розповідали мені, що їх колеги-жінки потихеньку лобіювали просування своїх дочок в хороші школи або на перспективні робочі місця.

Нарешті, варто відзначити зростання популярності Twitter і YouTube – для закритого суспільства це просто подарунок з небес. Молоді саудівці користуються Twitter для того, щоб звертатися до влади і спілкуватися один з одним на найрізноманітніші теми, генеруючи понад 50 млн твітів на місяць.

Бракує тільки лідера, який міг би спрямувати цю енергію в потрібне русло і перетворити її на реформи. І ось тут варто згадати сина нового короля Салмана, 30-річного наслідного принца Мохаммеда ібн Салмана, що поставив собі за мету (разом з ще одним принцом, Мохаммедом ібн Найєфом) – роформувати систему управління державою в Саудівській Аравії.

Я провів вечір в офісі Мохаммеда ібн Салмана, і його енергія мене вразила. Він у деталях розповів мені про свої плани. Він хоче, щоб у прийнятті управлінських рішень була задіяна вся країна. Міністри розповідають, що з приходом Мохаммеда, рішення, на які раніше йшло по два роки, тепер приймаються буквально за пару тижнів.

Мохаммед вважає головними проблемами Саудівської Аравії надмірну залежність від нафти, бюджетне планування, а також корупцію.

Також він згадав проблему ІДІЛ, поява якого він пов'язує з американським вторгненням в Ірак. Він поскаржився, що саме Саудівську Аравію звинувачують в наданні підтримки ІДІЛ: "Терористи кажуть мені, що я не справжній мусульманин. А світ говорить мені, що я терорист".

Але це спадщина тих років, коли одна частина саудівського уряду займалася просуванням салафітского ісламу, а інша співпрацювала з Заходом у протистоянні джихадистів. Ця дихотомія здивувала світ в.

Мохаммед ж стверджує, що ідеї ІДІЛ вбиваються в молодих саудівців прямо через Twitter наступним чином: "Захід намагається використовувати вас у своїх цілях – саудівський уряд йому допомагає – Іран намагається колонізувати арабський світ. Так що ми, ІДІЛ, - захисники ісламу".

Він не звинувачує Захід у тому, що той не зміг зрозуміти саудівців, відзначаючи, що вони і самі почасти винні в тому, що не пояснюють, в якій ситуації знаходяться. Він упевнений, що Саудівській Аравії потрібно переглянути своє ставлення до світу і стати відкритішою, оскільки в сучасному світі жити в ізоляції не можна.

Переклад НВ

Оригінал

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонена.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.