Кого знищить Трамп: республіканців чи Америку

2 коментувати
Якщо йому вдасться розвалити Республіканську партію і тим самим відкрити шлях її нової, дорослої, центристської версії, це буде чудово

У підготовці пілотів винищувачів американська армія використовує підхід, названий «Петлею OODA»: спостерігай, орієнтуйся, вирішуй, дій (observe, orient, decide, act). Його ідея полягає в наступному: якщо ваша здатність спостерігати, орієнтуватися і вирішувати в бою на висоті 9 000 метрів краще, ніж в іншого пілота, ви зіб'єте його літак. Якщо петля OODA іншого пілота швидше, зіб'ють вас. Вже деякий час очевидно, що наша петля порушена – і сталося це в найбільш невідповідний момент.

Наша петля OODA виявилася порушена саме в той час, коли три наймогутніші сили на планеті – технології, глобалізація і зміна клімату – прискорюються, причому абсолютно нелінійно. Зміна клімату стає все стрімкіше. Технології прискорюють всі процеси і роблять кожен голос почутим. І глобалізація робить світ все більш взаємозалежним, так що оточуючі впливають на нас більше, ніж коли-небудь.

Ці процеси прискорення підвищують вимоги для досягнення американської мрії – щоб отримати хорошу роботу, потрібно все більше навичок, крім того, необхідно все життя продовжувати вчитися. Підвищуються вимоги до управління і швидкості, з якою уряд повинен приймати рішення. Крім того, з'являється необхідність гібридних рішень, коли одночасно потрібно посилення безпеки і сприяння зростанню підприємництва, що призвело б до появи нових якісних робочих місць. А також потреба в лідерах, здатних впоратися з усіма цими труднощами і зробити країну витривалою.

Я вважаю, що ці процеси вже приводять до розвалу слабких країн – подивіться на деякі держави Близького Сходу і Африки – і тільки почали порушувати функціонування сильних країн. Прикладом може стати те, що відбувається в Америці, Великобританії і Європі. Виклики, поставлені цими процесами, вимагають політики – гібрида лівого і правого підходів.

Політика Трампа розрахована на отримання підтримки електорату, а не на реальне впровадження

Саме такий підхід практикують в успішних громадах і містах по всій Америці – у Міннеаполісі, Остіні, Техасі, Чатанугі, Теннесі, і Орегоні, де бізнес-спільноти, працівники сфери освіти і місцева влада об'єднуються, щоб зробити свої міста більш стійкими і конкурентоспроможними. На національному рівні нам не вдається цього досягти, так як дві головні партії країни зійшли з розуму, а політичний процес виявився паралізований.

Республіканська партія потрапила в кігті коаліції праворадикальних медіа і грошових магнатів, опинившись в результаті не в змозі розірвати замкнене коло поганих рішень: заперечувати зміну клімату. Блокувати реформу імміграційного законодавства. Блокувати Конгрес. Блокувати медичну реформу Обами (незважаючи на те, що вперше ці ідеї висловив саме республіканський сенатор). Дотримуйтеся цієї лінії, і вас нагородять Fox TV і республіканський касовий апарат. Відступите від цих принципів – і вас зметуть.

В результаті ми отримали добірку кандидатів від Республіканської партії, які, зібравшись разом на дебати, нагадували знамениту сцену в барі Мос Ейслі на Татуїні з «Зоряних Воєн» - добірка інопланетян один іншого дивакуватіше, всі родом з далекої-далекої галактики.

Перед нами стоять важливі питання, які повинен вирішити Конгрес, і нездатність ними зайнятися завдасть країні реальної шкоди: як знайти баланс між безпекою та приватністю? Як розширити вільну торгівлю, але захистити наших працівників від її негативних побічних ефектів? Як змінити медичну реформу? Для вирішення цих питань потрібні компроміси, а не догматизм.

Президент Обама - єдиний, хто дійсно це розуміє. Він ніколи не виступав за підприємництво так активно, як мені хотілося б, але він не був і вигаданим республіканцями лівим радикалом. Він поєднував підтримку вільної торгівлі та імміграцію, займався освітою, питаннями надання медичної допомоги, щоб люди були більш мобільні, збільшував кількість грантів, щоб освіта в коледжах стало більш доступною, інвестував в екологічні технології, сприяв внесенню поправок у податкове законодавство – все, щоб зміцнити нашу країну. Ми могли б досягти набагато більшого з ним в якості президента.

Що дивно щодо Дональда Трампа – це те, що він руйнує Республіканську партію, пропонуючи абсолютно нову гібридну політику. В цьому відношенні він першопроходець – в деяких питаннях соціал-ліберал, в інших – ізоляціоніст. Він майже демократ у своєму підході до соціального забезпечення, але в інших питаннях він заангажований і різко виступає проти мігрантів. І він абсолютно безвідповідальний у своїх пропозиціях щодо бюджету. Його гібридна політика – повний хаос, більше розрахований на отримання підтримки електорату, ніж на реальне впровадження. Якщо з її допомогою Трампу вдасться розвалити Республіканську партію і тим самим відкрити шлях її нової, дорослої, центристської версії, це буде чудово.

Але будь ласка, боже, не підпускай його навіть близько до Білого Дому.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.