Ядерна угода. Хто переміг: Тегеран чи Обама

1 коментувати
Яка заслуга кожного з міжнародних гравців в ув'язненні ядерної угоди по Ірану

Іранська ядерна угода схвалена. Принаймні, Вашингтоном. Але, оскільки це один з ключових розворотів американської зовнішньої політики за останні сорок років, є сенс озирнутися та проаналізувати дії всіх основних гравців.

Верховний правитель Ірану, аятолла Алі Хаменеї.

Оцінка: тверда п'ятірка.

Зроблений ним минулого тижня прогноз про те, що через 25 років «не буде ніякого Ізраїлю» був озвучений так, щоб максимально нашкодити Обамі у проштовхуванні угоди через Конгрес. Хаменеї – явний лиходій. Коли я попросив свого приятеля-експерта по Близькому Сходу пояснити поведінку аятолли, той пробурчав старе єврейське прокляття: «Щоб у нього всі зуби випали, а один залишився та хворів!».

Але Хаменеї – явно не дурень. Завдяки угоді він звільнить Іран від сковуючих країну санкцій, натомість збільшивши термін, необхідний країні для створення ядерної бомби, з двох місяців до року. Термін угоди – 15 років. Але при цьому Хаменеї змусить світ благословити іранську мирну програму збагачення урану, незважаючи на всі попередні порушення з боку Тегерана. І всього цього він домігся, зберігши у своїх прихильників-радикалів відчуття, що виступає проти угоди, а в переговірників – що він її підтримує. Так що, яким би не був результат угоди, аятолла залишиться у виграші.

Наступні п'ятнадцять років Обама повинен засинати з думкою: «А раптом Тегеран намагається схитрувати?»

Знімаю капелюха в захопленні, Алі. Коли я буду намагатися продати свій будинок, обов'язково попрошу тебе допомогти.

І все ж, батькам на замітку: Алі отримав п'ятірку, але він схильний зазнаватися. Він впевнений, що зможе провернути цю операцію, не змінюючи внутрішньої політики Ірану. Раджу купити йому біографію Михайла Горбачова.

Дік Чейні, американський політик-республіканець, критик Обами.

Оцінка: двійка.

Я згадав Чейні, оскільки його виступи проти угоди, хоч і зовсім нещирі, по суті, ідеально відображають позицію республіканців з цього питання: операція не годиться, тому що Обама був слабаком.

Насправді ця угода відображає реальний баланс сил, і ключовий фактор тут – впевненість іранців в тому, що США не застосують силу, щоб зупинити ядерну програму Тегерана. Але винен у цьому не тільки Обама. Республіканці, і Чейні в тому числі, зіграли свою роль у тому, щоб США позбулися можливості загрожувати Ірану застосуванням сили.

Після брифінгу в Конгресі 10 вересня 2007 року генерал Девід Петреус заявив Fox News, що Іран підтримує та керує іракськими шиїтами-диверсантами, які «здійснювали акти насильства щодо наших та іракських солдатів, а також мирних жителів». Іран звинуватили у створенні спеціальних бомб, які підкладали на узбіччя доріг та через які загинули сотні американських солдатів. Але, незважаючи на те, що армійське командування заявляло про це публічно, керівництво країни (на той момент – Джордж Буш-молодший та Дік Чейні) відмовилися віддати наказ про дії у відповідь. І Іран це помітив.

З ядерною зброєю повторилася та ж історія. Чейні зайшов на передачу «Неділя з Fox News», щоб покритикувати ядерну угоду Обами, але модератор Кріс Уоллес, до його честі, запитав Чейні про його власні провали по Ірану. Уоллес зазначив, що саме при адміністрації Буша у Ірану з'явилося 5 000 центрифуг для збагачення урану. Чейні запротестував, переконуючи, що це сталося вже при Обамі, але Уоллес стояв на своєму: «Ні, до 2009 року в Ірану вже було 5 000 центрифуг». Чейні завис на мить, потім пробурмотів «ну, так» і змінив тему.

Батькам на замітку: Дік любить брехати, і не тільки він. Деякі аргументи Республіканської партії варті уваги, але до них ніколи не будуть ставитися серйозно, якщо республіканці продовжуватимуть заперечувати свою роль у втраті Америкою важелів впливу на Іран.

Біньямін Нетаньяху, прем'єр-міністр Ізраїлю.

Оцінка: трійка.

Головна заслуга в тому, що світ ввів санкції проти Ірану і сприйняв ядерну загрозу Ірану всерйоз, належить Нетаньяху. Але його безрозсудні суперечки з Обамою, у яких Нетаньяху дійшов до того, що почав відкрито загравати з суперниками президента в Республіканській партії і змовився з ними, щоб в обхід Обами виступити в Конгресі, нашкодило і йому самому, і Ізраїлю, і операції в цілому.

Якби Нетаньяху не лаявся з Обамою, Ізраїль міг би стати шостим учасником пятисторонніх переговорів та досягти більш влаштовуючих його умов. Замість цього він маргіналізував Ізраїль. І те, що він влаштував вибори посеред всієї цієї метушні і сформував праворадикальний уряд, що складається з єврейських екстремістів, тільки зіграло на руку Ірану. Тегеран хоче, щоб було прийнято рішення про єдину державу, щоб Ізраїль не відмовлявся від західного берега Йордану і знаходився в постійному конфлікті з палестинцями та власними мусульманами. В таких умовах Ірану буде набагато простіше делегітимізувати та ізолювати Ізраїль.

Батькам на замітку: Нетаньяху не покарають за його помилки; такі вже реалії внутрішньої політики США. Але врахуйте: це тільки підвищить шанси на те, що він змусить Ізраїль вести постійну, роз'їдаючу країну, окупацію західного берега, зробити підтримку Ізраїлю виключно республіканською темою та втратити наступне покоління американських євреїв.

Барак Обама, президент США.

Оцінка: робота не закінчена.

Батькам на замітку: Це непогана угода, вона перешкодить Ірану створити ядерну бомбу. Але в наступні п'ятнадцять років Обама повинен засинати з думкою: «А що, якщо Тегеран намагається схитрувати?». Тільки так можна гарантувати, що сам Обама і ті, хто змінить його на посаді президента, залишаться пильними та створять досить ефективні інструменти контролю і не дозволять Ірану порушити умови угоди. Я сподіваюся, що Обама отримає п'ятірку, але це може розсудити тільки історія.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.