Ізраїль очікує хаос

3 коментувати
Ізраїльська влада все більше скочується в ультранаціоналізм, перейшовши від боротьби з зовнішніми ворогами до пошуку «ворогів» всередині країни

Останнім часом Ізраїль активно критикують на світовій арені. Кампанія «бойкот, позбавлення прав, санкції» – рух, спрямований на знищення Ізраїлю, ховається за маскою політичної критики. Але значна частка критики викликана і прагненням самого Ізраїлю до самознищення – завдяки зусиллям прем'єр-міністра Біньяміна Нетаніягу, який прагне гарантувати, що Ізраїль ніколи не зможе відокремитися від палестинців на Західному березі.

Нетаніягу – людина, яка назавжди застрягла б посеред броду через Рубікон, так і не перейшовши його, але при цьому обіцяючи: «Я йду! Я прийму рішення!» - і все тільки заради того, щоб залишитися на тому ж місці, балансуючи між численними супротивниками, в надії залишитися єдиним, хто виживе. Тим часом Ізраїль все більше перетворюється в де-факто двонаціональну державу, яку контролюють єврейські екстремісти.

Незабаром цьому виданню доведеться називати Нетаніягу саме тим, на кого він сам себе перетворив: «прем'єр-міністром держави Ізраїль-Палестина».

Я кажу про це зараз, оскільки становище Ізраїлю при Нетаніягу стає все гірше і гірше. Він тільки що видавив з уряду міністра оборони Моше Яалона. Яалон, колишній начальник штабу армії, дуже гідна людина, справжній солдат, прагне гарантувати, що ізраїльська армія залишиться народною і збереже високі стандарти єдності в цьому вкрай небезпечному регіоні.

Нетаніягу планує замінити Яалона на праворадикального Авігдора Лібермана, який хвалиться, що його не турбує думка американських євреїв про поведінку Ізраїлю. Це людина, яку команда Нетаніягу, за даними видання Haaretz, зовсім недавно називала «жалюгідним базікою», не вартим навіть на те, щоб бути військовим аналітиком, і бойовий досвід якого обмежується ухиленням від тенісного м'яча.

У вільний від слідства у справі про корупцію час Ліберман просторікує про вибух єгипетської Асуанської греблі, називаючи ізраїльтян, що підтримують відхід із Західного берега, зрадниками і вихваляє ізраїльського солдата, сержанта Элора Азарію, який вбив пораненого палестинського солдата пострілом у голову, коли той лежав на землі в очікуванні медичної допомоги.

Нетаніягу – людина, яка назавжди застрягла б посеред броду через Рубікон

Яалон попереджав: «Небезпечні екстремістські сили взяли владу в Ізраїлі та рух Лікуд, і тепер дестабілізують нашу країну, несучи загрозу її мешканцям». Колишній міністр оборони Ехуд Барак сказав: «Мало місце збройне захоплення ізраїльського уряду небезпечними екстремістами». Колишній міністр оборони від партії Лікуд Моше Аренс написав, що Нетаніягу і його приятелі-праворадикали образили не тільки Яалона, але і всю ізраїльську армію.

Вся ця історія почалася 24 березня, коли з'явилося відео, як Азарія, медик, застрелив пораненого палестинця. Це один з двох палестинців, озброєних ножами, які напали на ізраїльського солдата та легко поранили його. Азарія сам вирішив вбити палестинця.

Яалон і його начальник штабу, генерал-лейтенант Гаді Ейзенкот, негайно відреагували, сказавши, що подібна поведінка неприпустима в ізраїльській армії. Азарія був звинувачений у вбивстві і неприйнятній військовій поведінці. Спочатку Нетаніягу теж заявив, що вбивство – порушення цінностей ізраїльської армії, але, коли його електорат підтримав вбивство, Нетаніягу швидко змінив позицію, закликаючи суд розглянути всі версії події. Ліберман пішов у суд, щоб продемонструвати підтримку Азарії.

Все це вкрай занепокоїло Яалона і керівництво армії, невдоволення досягло кульмінації в День пам'яті жертв Голокосту, коли заступник начальника штабу армії Яїр Голан, виступаючи перед народом, сказав: «Лякає, що кошмарні тенденції, що мали колись місце в Європі, починаються і у нас». Так, ви правильно зрозуміли натяк.

Нетаніягу розкритикував Голана, але Яалон у своєму зверненні до вищого генералітету зазначив: «Продовжуйте діяти відповідно до ваших принципів і підкоряйтеся своєму моральному компасу, а не тому, звідки дує вітер».

Тому Нетаніягу, який керується виключно тим, у якому напрямку дме вітер, позбавився від Яалона. Таким чином, як сказав релігійний філософ Єврейського університету Моше Халбертал, «правляча партія Ізраїлю перетворилася з агресивної націоналістичної партії з демократичним електоратом на ультранаціоналістичну партію, що шукає «ворогів» всередині країни: суди, громадські організації, освітня система, арабська меншина, а тепер ще й армія. Ворогами стають всі, хто заважає їх плану постійної окупації Західного берега. Не зумівши впоратися із зовнішніми ворогами, партія Лікуд тепер обернулася проти ворогів внутрішніх. Ця серйозна трансформація, яка відбувається в Ізраїлі, повинна викликати велике занепокоєння».

Керівництво армії, додав Халбертал, «намагається припинити цю війну проти всіх і протиставити моральний порядок хаосу, а не розпалювати конфлікт заради дрібних політичних вигод».

Нетаніягу діє з точністю до навпаки. Це темний час для тих, кого турбує майбутнє Ізраїлю.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.