Facebook-армії. Чим небезпечні соцмережі

1 коментувати
Чи дійсно соціальні мережі краще справляються із завданням руйнування, ніж створення

За останні кілька років ми спостерігали цілий ряд Facebook-революцій: від Арабської весни і Occupy Wall Street до площ Стамбула, Києва та Гонконгу. Всі вони зумовлені соціальними мережами. Але коли дим розсіявся, лише небагатьом з цих революцій вдалося побудувати міцний політичний порядок, почасти тому, що було об'єднано так багато голосів, що досягти консенсусу стало практично неможливо.

Питання: чи дійсно соціальні мережі краще справляються із завданням руйнування, ніж створення?

Минулого місяця пролунав значущий голос на підтримку цього припущення. Цим голосом був Ваїль Гонім, єгипетський співробітник Google, чия анонімна Facebook-сторінка на початку 2011 року допомогла запустити революцію, що повалила президента Хосні Мубарака, але не зуміла створити істинно демократичної альтернативи.

У грудні Гонім, який переїхав до Кремнієвої долини, опублікував виступ на TED, присвячений тому, що ж пішло не так. Виступ цей варто послухати. Починається він так: «Одного разу я сказав: «щоб звільнити суспільство, потрібен інтернет». Я був неправий. Я сказав це, коли анонімно створена мною сторінка у Facebook допомогла розпалити єгипетську революцію. Арабська весна відкрила потенціал соціальних мереж, але також і їх недоліки. Той самий інструмент, який допоміг нам повалити диктаторів, в результаті розколов нас».

Гонім пояснив, що на початку 2000-х араби активно тяглися до інтернету: «Ми прагнули знань, можливостей, контакту з іншими людьми по всьому світу, ми втекли від наших розчаровуючих політичних реалій у віртуальну, альтернативну життя».

Через соціальні мережі дискусії стають все більш поверхневими

Він зазначає, що в червні 2010 року «інтернет змінив моє життя назавжди. Переглядаючи Facebook, я побачив фото... мертвого тіла молодого єгиптянина зі слідами тортур. Його звали Халед Саїд. Халед був 29-річним олександрійцем, убитим поліцією. Я побачив себе на цьому фото. Я анонімно створив сторінку у Facebook і назвав її «Ми всі Халед Саїд». Всього через три дні у сторінки було 100 000 читачів – єгиптян, що розділяли мої побоювання».

Незабаром Гонімі його друзі вже використали Facebook для пошуку ідей, і «сторінка стала найбільш читаною у всьому арабському світі». Соціальні мережі зіграли ключову роль у цій кампанії. Вони допомогли піднятися децентралізованому руху. Вони дали людям зрозуміти, що ті не самотні. Завдяки їм режим не зміг зупинити те, що відбувалося».

В результаті єгипетські спецслужби вистежили Гоніма в Каїрі. Його побили, а потім затримали на 11 днів. Але через три дні після його звільнення мільйони протестувальників, яким його пости в Facebook допомогли об'єднатися, знесли режим Мубарака.

Тим не менш, ейфорія невдовзі минула, пояснює Гонім, тому що «ми не змогли досягти консенсусу, і політична боротьба призвела до різкої поляризації». Соціальні мережі, зазначив він, «тільки підсилили» поляризацію, «сприяючи поширенню дезінформації, пліток і ненависті. Навколишнє середовище було просто токсичним. Мій онлайн-світ став полем битви, заселеним тролями, хейтерами й брехунами».

Прихильники армії і ісламістів використовували соцмережі, щоб лити бруд один на одного, тоді як демократичний центр, до якого відносився і Гонім, був маргіналізований. Їх революція була вкрадена Братами-Мусульманами, а потім армією, яка згодом почала заарештовувати молодих людей, що слугували двигуном революції.

«Це була поразка, - сказав Гонім. – Я мовчав більше двох років, і весь цей час роздумував, як могло так статися».

Ось що він думає про соціальні мережі сьогодні: «Перше: ми не вміємо справлятися з чутками. Друге: ми спілкуємося тільки з людьми, думку яких поділяємо. Третє: онлайн-дискусії швидко перетворюються в потворні сварки. Четверте: нам дуже складно змінити свою точку зору". П'ятим і найбільш головним моментом він називає те, що через соціальні мережі дискусії стають все більш поверхневими.

«П'ять років тому я сказав: «Щоб звільнити суспільство, потрібен інтернет. Сьогодні я впевнений, що спочатку потрібно звільнити інтернет», - підсумовує Гонім.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.