33 сирійських нещастя Путіна

7 коментувати
Обама на відміну від Путіна дійсно хоче перемогти ІД

Обама на відміну від Путіна дійсно хоче перемогти ІД

Мені шкода, але для повної перемоги над Ісламською державою потрібна коаліція. Потрібні арабські, курдські та турецькі наземні війська, потрібна авіація НАТО. І так — участь Росії

Коли Володимир Путін заявив, що організовує посеред Сирії авіабазу заради боротьби з ІД та підтримки президента країни Башара Асада, багато експертів і політиків почали хвалити його рішучу, переломну стратегічну гру, вважаючи Путіна геніальним до божевілля. Інші скромно вважали, що він просто божевільний — без геніальності.

Відтоді минуло два місяці. Підсумуймо: поки головним результатом сирійської авантюри Путіна став вибух російського авіалайнера над Сінаєм, що забрав життя 224 осіб. Найімовірніше, теракт організовано прихильниками ІД. Потім Туреччина збила російський бомбардувальник, що залетів у її повітряний простір, а сирійські повстанці вбили катапультованих російського пілота і одного з російських морських піхотинців, надісланих йому на допомогу. Багато хто із супротивників Асада на цих територіях — етнічні туркмени, які зберегли міцні культурні зв'язки з Туреччиною. Туреччину не потішило те, що Путін почав бомбити туркменські села в Сирії, оскільки це послаблює можливість Туреччини впливати на майбутнє Сирії.

Тим часом у анексованім Путіним Криму протурецькі кримські татари, мабуть, перерізали лінії електропередачі, що призвело майже до повного вимкнення електроенергії на півострові. А жовтнем десятки саудівських релігійних діячів закликали до "священної війни" з урядами Сирії, Ірану та Росії.

Загалом, "винахідливий" сирійський хід Путіна поки що спричиняє нові смерті росіян, нові конфлікти з Туреччиною та Іраном, ослаблення позицій Кремля в Україні, а також змушує його виступити захисником Асада — масового вбивці сунітів. Тих самих сунітів, до яких належить більшість мусульманського населення Росії.

Трамп, наприклад, дотримується позиції: "Та розбомбіть ви їх, та й годі"

У решті ж,  звісно, це був повний успіх.

Насправді кажучи, я хотів би, щоб у Путіна склалося, оскільки ІД — дійсно серйозна проблема. Вона поєднує в собі військову майстерність колишніх іракських військових з релігійною одержимістю і вкрай популярна серед молодих чоловіків-мусульман, у яких немає ні гідної роботи, ні особистого життя.

ІД стає стратегічною загрозою. Масовий наплив біженців з Сирії та Іраку може призвести до того, що ЄС почне закривати внутрішні кордони, обмежувати вільне пересування всередині Союзу людей і, можливо, деяких товарів. Це тільки сповільнить економічне зростання ЄС і підігріє націоналістичні настрої, що в підсумку може стати загрозою власне існуванню союзу. А ЄС — найважливіший партнер США. Якщо він ослабне, ослабнуть і американці.

Але для того, щоб повністю знищити ІД, потрібно розуміти три речі. По-перше, це продукт двох громадянських воєн — між радикальними і помірними сунітами, а також між сунітами і шиїтами. І ці конфлікти підгодовують одне одного.

По-друге, єдиний спосіб здолати ІД — мінімізувати боротьбу між сунітами і шиїтами, паралельно посиливши помірних сунітів, щоб ті могли протистояти екстремістам. І, по‑третє, в бій мають іти араби та мусульмани, але за потужної підтримки Америки, ЄС і, так, Росії теж.

Обама, на відміну від Путіна, дійсно хоче перемогти ІД. І що дуже важливо, він хоче зробити це, не перетворившись у процесі на Путіна або Джорджа Буша-молодшого.

Але невідомо, чи є золота середина, не кажучи вже про фантастичні ідеї деяких критиків: Трамп, наприклад, дотримується позиції "Та розбомбіть ви їх, та й годі" (Боже, адже ніхто раніше до цього не додумався!). Всі хочуть перемогти ІД малою кров'ю.

Мені шкода, але для повної перемоги над ІД потрібна нормально взаємодійна коаліція. Потрібно, щоб Саудівська Аравія та провідні сунітські релігійні діячі активно делегітимізували ідеологію Ісламської держави. Потрібні арабські, курдські та турецькі наземні війська за підтримки авіації та спецпризначення НАТО, а також конструктивна участь Росії, щоб викоренити ІД на місцях.

Потрібно, щоб Іран підштовхнув шиїтський уряд у Багдаді до створення напівавтономного "Сунітостану" на захоплених ІД територіях, щоб суніти отримали повноваження, аналогічні тим, які мають курди в Курдистані, і могли стати політичною альтернативою ІД.

Якщо казати коротко, то потрібне або політичне рішення, що припускає поділ повноважень, який ухвалять усі ключові гравці, або військове вторгнення, щоб ущент розбити ІД, а потім просто нескінченно сидіти в тому-таки регіоні — в іншому разі Ісламська держава може відродитися.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.