Очікування провалу

2 коментувати
Почув містке визначення від одного знайомого американця: bullshit system. Мається на увазі, що будь-яке явище або подію можна розглядати за принципом "повне лайно"

Наведу кілька прикладів. У політикумі з'являється нова особа – буде красти так само, як і всі інші. Нова компанія виходить на ринок з унікальною пропозицією і відмінним сервісом – це спочатку вони такі білі та пухнасті, скоро неодмінно зіпсуються. Молодий співак стрімко набирає популярність – просто одноденка, через тиждень його всі забудуть.

Негативним прогнозам у низці випадків властиво збуватися, і тоді можна з неприхованим злорадством сказати: ну ось, я ж вам казав! А якщо твої крики про «зраду» виявилися безпідставними – не біда, ніхто цього не помітить: занадто багато подібних криків звучить щохвилини. Одна «зрада» не спрацювала – спрацює інша. Дуже зручно.

Нас занадто довго обманювали і занадто часто наші очікування не збувалися. Як говорив Форрест Гамп, лайно трапляється. Проте в нашій історії воно траплялося так часто, що ми звикли не чекати нічого іншого. Але крім очевидного задоволення від «я ж казав», у системі bullshit криється серйозна небезпека – такий погляд на речі токсичний, він здатний заражати оточення. Наприклад, тих, хто намагається щось змінити. А тих, хто не намагається – і поготів. «У тебе нічого не вийде». «У цій країні ніколи нічого доброго не буде». «Нашу ментальність виправити не можна». «Хотіли як краще, а вийде як завжди». Наводити приклади висловлювань на цю тему можна дуже довго.

Негативним прогнозам у низці випадків властиво збуватися, і тоді можна з неприхованим злорадством сказати: ну ось, я ж вам казав!

Не випадково #зрада – мабуть, найбільш популярний хештег в українському Фейсбуці. І кількість доморощених фахівців із вишукування «зради» в рази більша за тих, хто намагається щось зробити для «перемоги». При цьому не слід думати, що перші менш активні, ніж другі. Щойно виявлено натяк на «зраду», зрадофіли одразу запускають перевірені механізми – цькування і бойкот, не даючи можливому винуватцю (людині або компанії) виправити ситуацію. Там, де домінує bullshit system, презумпція невинності не діє.

Ця система небезпечна тим, що вбиває надію на найкраще, віру в людей і у власні сили. Якщо все навколо апріорі повне лайно, то навіщо намагатися зробити краще? Маленькі і великі перемоги трактуються як незначні коливання курсу перед черговим провалом. І постійне очікування програшу не робить більш захищеним того, хто його чекає. Ти не можеш убезпечити себе від «зради», якщо чекаєш її настання зі всіх сторін.

Зрозуміло, я не пропоную всім відразу ставати ідеалістами і дивитися на світ крізь рожеві окуляри. Але трохи віри в людей і у власні сили, мабуть, не завадить. Особливо тоді, коли ці сили необхідні як ніколи раніше. І тоді можна буде говорити «я так і знав» щоразу, коли трапляється щось хороше. Це теж приносить задоволення – спробуйте.

«Господь Бог витончений, але без злого наміру» – стверджував Ейнштейн. Думаю, він щось знав.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.